Az Egyensúly Intézet 2020-ban jelentette meg politikai-gazdasági-társadalmi vízióját „Magyarország 2030 – Jövőkép a magyaroknak” címmel, amelyben kijelölte a gazdagabb és boldogabb Magyarország felé vezető út fő irányait. Ennek egyik alappillére a közösségek ereje: Magyarország csak úgy válhat sikeresebbé a következő évtizedekben, ha életerős, szabad és cselekvőképes kisközösségekre támaszkodhat. Az Egyensúly Intézet 2024-ben saját indexet dolgozott ki, amely önkormányzati ciklusokon átívelően teszi lehetővé a közösségek adottságainak és fejlődésének adatalapú értékelését, a települések, illetve a fővárosi kerületek egymáshoz viszonyított helyzetének nyomon követését.
2025: vidéken Székesfehérvár, Budapesten az V. kerület a legfejlettebb
A 2025-ös index legfontosabb megállapításai rávilágítanak a főváros vonzerejének relatív csökkenésére, a Balaton térségének erősödésére, valamint a települések közötti regionális különbségekre.
A 2025-ös Településindex legjobban szereplő települései kategóriánként:
Budapesti kerületek:
- V. kerület – Belváros-Lipótváros
- VI. kerület – Terézváros
- I. kerület – Budavár
Vármegyeszékhelyek:
- Székesfehérvár
- Eger
- Veszprém
15 000 fő feletti városok:
- Budaörs
- Tata
- Gödöllő
Kisvárosok és nagyobb községek (5001–15 000 fő):
- Balatonfüred
- Törökbálint
- Balatonboglár
Kistelepülések (5000 fő alatt):
- Felcsút
- Hévíz
- Tihany
A fő indikátorok:
Demográfia és munkaerőpiac – eltartottsági ráta, belföldi oda- és elvándorlás különbsége ezer lakosra.
Gazdaság és jövedelmek – iparűzési adó egy főre vetítve, szja-fizetők aránya.
Oktatás és kultúra – diplomások aránya, színházak látogatói.
Közszolgáltatások – egy háziorvosra és házi gyermekorvosra jutó lakos, postai szolgáltatóhelyek.
Infrastruktúra – önkormányzati járdák és utak kiépítettsége.
Közlekedés és elérhetőség – szállított utasok a helyi tömegközlekedésben, személygépkocsik.
Mindez nemcsak az önkormányzati döntéshozatal új eszköze, hanem kiváló lehetőség a kkv-k számára is: segít azonosítani azokat a térségeket, ahol valós gazdasági potenciál rejlik, és ahol a célzott termék- vagy szolgáltatásfejlesztés a helyi közösségek megerősödéséhez is hozzájárulhat.
Az interaktív Településindex használatával a vállalkozások célzottan kiválaszthatják azokat a településeket és térségeket, ahol:
- növekedési potenciál mutatkozik,
- van fizetőképes kereslet és fejlesztési hajlandóság,
- az önkormányzatok célzott fejlesztési stratégiával rendelkeznek.
A telepulesindex.hu oldalon objektív adatokat megismerve támaszthatók alá az üzleti döntések.
Alap és Prémium verzió
Az ingyenes Alapverzió segítségével megismerhetik a települések rangsorát, indexpontszámaikat és a 2014-hez képest bekövetkezett változásokat. Az interaktív térképeken településtípusra és egyedi településekre is lehet szűrni, így összehasonlíthatja saját lakóhelyét más településekkel.
Akiket nem csak a számok érdeklik, hanem azok felhasználásával a jövőt is tervezni akarják, azoknak a Településindex Prémium verzióját ajánlják. Ebben minden mutató összehasonlítható, az adatalapú kalkulátor segítségével pedig modellezhető, hogyan változhat az adott település sorsa egy-egy beavatkozás hatására.
(Az Egyensúly Intézet „Településindex – A jövő települései Magyarországon” kiadványának szakértői: Boros Tamás, az Intézet igazgatója/társalapítója, Filippov Gábor kutatási igazgató, Csernus Dóra klíma-, energia- és környezetpolitikai igazgató és Marek Bertram vezető elemző.)