A kormány szeretné felgyorsítani a stratégiai célkitűzések megvalósulását a különböző támogatási programokon keresztül – mondta Steiner Attila a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján 2025. április 8-án.
A 440 milliárd forintos keretösszegű Jedlik Ányos Energetikai Program három fő célterülete:
- hogyan lehet megkönnyíteni a vállalatok számára a megújuló energiatermelési lehetőségeket (energiatárolás, K+F, új technológiák használatának támogatása, hálózatfejlesztés)
- az időjárásfüggetlen energiatermelési technológiák támogatása és
- a távhőszektort célzó csomag.
A program keretösszegeinek már bejelentett elemeit is részletezte: a távhő energiahatékonyság fejlesztésére 44 milliárd forint, a távhő megújuló alapra helyezése területén 51 milliárd forint, a biogáz és biometán termeléshez kapcsolódó beruházások támogatására 40 milliárd forint lesz elérhető.
Az államtitkár elmondta, hogy milyen tevékenységekre lehet igénybe venni a támogatást a távhő-struktúrában és a biogáz területén:
- Távhő energiahatékonyság fejlesztése: hőközpontok cseréje és/vagy korszerűsítése, szétválasztás, csatlakoztatás megújuló hőtermelőhöz, hőtárolók telepítése.
- Távhő megújuló alapra helyezése: megújuló alapú technológiák telepítése, hőtárolók telepítése.
- Biogáz és biometán termelés támogatás: bemeneti nyersanyag előkészítéséhez és kezeléséhez szükséges eszközök, tárolóberendezések (nyersanyag és végtermék egyaránt), fermentorok és sterilizátorok.
Több tízmilliárd forintos támogatás jöhet a jövőben az alábbi területeken:
- Vállalatok épületeinek és termelési folyamatainak energiahatékonysági fejlesztése: cél az energetikai korszerűsítés hatására 30 százalék energiamegtakarítás elérése.
- Megújuló energiatárolási vállalati program: cél az energiatárolás fokozása, illetve az, hogy a saját energiaszükséglet minél jobban saját megújuló energiatermelésből kerüljön fedezésre.
- Geotermikus beruházások hitel alap: a geotermikus hőtermelő beruházások finanszírozása (több, mint 50 milliárd forintos hitelkeret várható).
- Villamosenergia-hálózatfejlesztés: megújuló energia további rendszerbe integrálhatóságának zálogaként a szükséges kapacitásnövelő beruházások támogatása.
(Fotó: Portfolio)