A 2022 Data Breach Investigations Report rámutatott, hogy az adathalászat továbbra is az aranykorát éli. A detektált támadások többsége (több mint 60 százalék) a megtévesztő emailek, weboldalak használatával ért célba ebben az évben. Rögtön utána, de kisebb találati aránnyal (több mint 20 százalék) az ellopott azonosítók alkalmazásával, illetve személyiség felvétel (pretexting) révén igyekeztek illetéktelenek a számukra fontos, hasznot hozó vállalati információkhoz hozzájutni.
Ezek kapcsán szintén döbbenetes tendencia rajzolódik ki. 2017. óta jelentősen, 30 százalékkal nőtt azon regisztrált esetek száma a világban, amikor a vállalati IT rendszerekbe eltulajdonított azonosítókkal törtek be. Ennél is riasztóbb trenddé vált az elmúlt évben, hogy a meghekkelt levelező szerverek 80 százalékát lopott hozzáférésekkel kompromitálták.
Mihály Tamás, a vezető magyar IT-biztonsági szakemberek együttműködésével alapított XS Matrix alapítója, a TheFence stratégája szerint a vállalatok csak akkor csökkenthetik igazán az őket fenyegető rizikót, ha az adatgazdák (jellemzően a középvezetők) pontosan meghatározzák és kockázati alapon időről - időre felülvizsgálják, hogy személy szerint ki, mihez férhet hozzá és elejét veszik a túlzott, a szükségtelen, illetve az összeférhetetlenséget jelentő jogosultságok kiosztásának. A szakember szerint azt muszáj tudomásul venni, hogy a támadások alól senki sem tud kitérni, ezért a vállalatoknak muszáj felkészíteniük a munkatársaikat és partnereiket a támadási kísérletek felismerésére.