A befektetői közösség legkiemelkedőbb tagjainak teljesítményét hét kategóriában ismerték el a HIPA hagyományos díjával. Két kategóriában magyar tulajdonú vállalat nyerte el az elismerést, az Év beszállítójának díját a Videoton Holding Zrt., az Év állandó befektetőjének járó elismerést a HELL ENERGY Magyarország Kft. vezetői vehették át.
A HIPA „Év Befektetője 2024” díjazottjai
Az év beszállítója: Videoton Holding Zrt.
A székesfehérvári központú VIDEOTON vállalatcsoport több mint 85 éves múlttal rendelkezik, 1991 óta magántulajdonban van, jelenleg 9 magyarországi és egy bolgár telephelyén kínálja gyártási és gyártáshoz kapcsolódó szolgáltatásait ipari partnereknek. A társaság 21 tagvállalatában közel 8.500 embernek ad munkát, Magyarország egyik legértékesebb hazai tulajdonú gyártócége, és az öt legnagyobb európai elektronikai szerződéses gyártó egyike. Az elektronikai- és alkatrészgyártás mellett a VIDEOTON kulcstevékenységének részét képezik az akár több tagvállalatot érintő komplex szerelési és késztermékgyártási, illetve tesztelési projektek is.
Az év ipari parkja: Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata/Miskolc Holding Zrt.
A Miskolci Ipari Park 2005 decemberében nyerte el az „Ipari Park” címet, az akkor még 68,5 hektáros területre. A fokozott befektetői érdeklődés miatt azonban számos ütemben több mint a háromszorosára bővítették, így mára már mintegy 225 hektáron terül el. Az ipari park beépített területén több mint 50 vállalkozás működik, a legnagyobb egy autóipari beszállító, a Bosch cégcsoport. A Miskolci Ipari Park legdinamikusabban fejlődő része a 65 hektáron kialakított Mechatronikai Ipari Park, amelyen az önkormányzat és vagyonkezelője közös munkája eredményeként betelepült, jelenleg 12 vállalkozás folytat gazdasági tevékenységet, mintegy 1.800 embernek biztosítva munkát.
Az év legnagyobb volumenű képzési programja: LG Magna e-Powertrain Hungary Kft.
Az LG Magna e-Powertrain a dél-koreai LG Electronics és a kanadai Magna International 2021-ben alapított vegyesvállalata. A társaság az elektromos járművek hajtáslánc-megoldásaira szakosodott, a fenntartható mobilitás jövőjéhez hozzájáruló alkatrészeket gyárt, köztük hajtómotorokat, energiaátalakító berendezéseket és integrált rendszereket. Globális gyártási és értékesítési hálózatát olyan kulcsfontosságú bázisokra támaszkodva működteti, mint Nanjing, Detroit, Tokió és Miskolc, biztosítva ezzel az ügyfelek gyors és pontos kiszolgálását. Az LG Magna e-Powertrain sikerének alapja az innováció, a fejlett technológia és a minőség iránti erős elkötelezettség. A társaság komoly erőforrásokat összpontosít a kutatás-fejlesztésre, hogy növelje elektromos hajtáslánc-komponenseinek hatékonyságát és teljesítményét.
Az év K+F beruházója: Diligent
A Diligent a szolgáltatott szoftverek (SaaS) piacán a vállalatirányítás, a kockázatkezelés és a megfelelőség-menedzsment, vagyis a GRC terület vezető szereplője. Több mint egymillió felhasználót, köztük 700 ezer igazgatósági tagot és felsővezetőt segít abban, hogy megalapozottabb döntéseket hozzanak, méghozzá gyorsabban. Az amerikai társaság 2021-ben Budapesten hozta létre globális termékinnovációs központját, ahol most új szintre emeli tevékenységét. A vállalat 2024-től több mint 100 új munkatárssal bővül, hogy tovább erősítse innovációs törekvéseit. A teamek tevékenysége többek között a szoftverfejlesztés, termékmenedzsment és terméktervezési kutatás területeit öleli fel.
Az év új beruházója: Bamo Technology Hungary Kft.
A BAMO Technology Hungary Kft. a Huayou Cobalt kínai csúcstechnológiai társaság magyarországi leányvállalata. A cég 1,3 milliárd eurós beruházással katódanyaggyárat épít Ácson, ahol a zöld energia tárolására szolgáló rendszerek egyik fő összetevőjét jelentő katódanyag próbatermelése 2025 második felében kezdődik. A termékek megjelennek majd a debreceni BMW-gyárból kigördülő elektromos autókban is. A zöldmezős beruházás 900 munkahelyet teremt, és nemcsak világszínvonalú, hanem biztonságos és kockázatmentes technológiával erősíti Komárom-Esztergom vármegye ipari ökoszisztémáját.
Az év állandó újrabefektetője: HELL ENERGY Magyarország Kft.
A HELL ENERGY a világ egyik leggyorsabban fejlődő FMCG márkája, amit sorozatos hazai sikerei mellett a robbanásszerűen bővülő exportpiaca is bizonyít. A 100 százalékban magyar brand 2006-ban született, 2010-re meghódította Magyarországot, és ma már meghatározó szereplő a nemzetközi energiaital-piacon is. Öt kontinensen, több mint hatvan országban van jelen, és tíz országban piacvezető pozíciót tudhat a magáénak. A sikertörténet 2024 májusában újabb mérföldkőhöz ért, hiszen a vállalat újabb, a legkorszerűbb technológiával felszerelt gyáregységet nyitott meg Szikszón. Az átadott új résszel, immáron 83 hektáros területen fekszik a HELL óriásgyára, amely új szintre emelte a társaság gyártási tevékenységét.
Befektetői életműdíj: Wanhua Chemical Vállalatcsoport
A Wanhua 2011 januárjában, Kelet-Közép-Európa akkori legnagyobb szabású kínai befektetéseként egy 1,2 milliárd eurós tranzakcióval vásárolta fel a BorsodChemet, Európa egyik piacvezető műanyag alapanyag és szervetlen vegyianyag gyártóját. Az új tulajdonos a finanszírozási források, a technológia- és tudástranszfer, valamint a kínai-magyar csapatmunka révén négy év alatt nyereségessé tette a kritikus pénzügyi helyzetben átvett vállalatot. Stratégiai törekvés, hogy a BorsodChem legyen a Wanhua legnagyobb tengerentúli termelőbázisa, Európa legversenyképesebb poliuretán gyártója, az anyacég európai érdekeltségeinek operatív működési centruma, valamint a tulajdonos által kifejlesztett innovatív, új vegyianyagok európai gyártóközpontja is.
(Fotó: HIPA/Horváth Viktor)