Székesfehérváron is hatalmas érdeklődés övezte a kis- és középvállalatok aktuális beruházás-fejlesztési lehetőségeit bemutató előadás-sorozatot 2025. május 21-én, miután a roadshow korábban Veszprém, Pécs, Kecskemét, Szeged, Szolnok, Miskolc és Nyíregyháza helyszíneken járt, a helyi üzleti elit több száz képviselőjét megmozgatva – írja a Portfolio.
A magyar gazdaságpolitika víziójának része a hazai kkv-k robosztussá tétele, amit nagyban javíthat a Demján Sándor Program. Ennek egyik központi eleme a méretugrás tömeges megvalósítása, amit 2025-ben 100 milliárd forintos tőkeprogram ösztönözhet. mutatott rá dr. Balog Ádám, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke Radetzky Jenő, a Fejér Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnökének megnyitója után.
A vállalkozásoknak alternatív, tőkepiaci alapú finanszírozási forrásokra van szükségük, hogy csökkentsék a hitelállományukat és beruházhassanak a jövőjükbe, hangsúlyozta a szakember. Most együtt próbáljuk megérteni, hogyan tudunk jól tőkét bevonni, és megtanulni, hogyan tudjuk ezáltal a magyar kkv szektort olyan irányból is megtámogatni, ami eddig még nem sikerült – jelentette ki az MKIK alelnöke. „Ami biztos, hogy ennek eredményeképp reziliensebbek leszünk a külső hatásokkal szemben is, ami kulcsfontosságú ahhoz, hogy minél hamarabb kijöjjünk a mostani gazdasági helyzetből.”
A jelenlegi magas kamatkörnyezetben kulcsfontosságú a kedvező finanszírozási konstrukciók szerepe, és ebben jelenti a különbséget a Széchenyi Kártya Program. A március 1-jei újabb kamatcsökkentéssel még vonzóbbá tett termékpaletta ennek megfelelően egyre népszerűbb, elsősorban a kereskedelem, építőipar, és szállítás területén tevékenykedő cégek körében.
A kkv-finanszírozás szerkezete kedvezően változik – a beruházás erősödik – mondta Krisán László, a KAVOSZ vezérigazgatója, s megjegyezte, hogy a kamatkörnyezet és a finanszírozási hajlandóság között egyensúlyra van szükség. Az éves szinten 320 milliárdba kerülő program hatására rengeteg pénz kerül vissza a gazdaságba: két és fél, háromszoros multiplikátor hatással lehet számolni – húzta alá a vezérigazgató. Fejér Vármegyében csak idén 320 szerződés jött létre a Széchenyi Kártya Program keretében mintegy 9 milliárd forint értékben, míg a megelőző két évben összesen 3100 szerződést kötöttek 102 milliárdos nagyságrendben. A Széchenyi Hitelkártya Program idei negyedéves adatai sokatmondóak: tízből négy igénylő a 10 évre fix 3 százalék kamattal elérhető beruházási hiteleket választotta, a vidék aránya a szerződésszámot tekintve pedig meghaladta a 70 százalékot.
A vállalatok kivárnak, elsősorban a gyenge belső kereslet miatt, a beruházásokat pedig sokan most feleslegesnek tartják, ismertette a legújabb felmérések eredményét Major Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium osztályvezetője. A hazai kkv-k inkább a külföldi piacokban bíznak, amit a hatalmas érdeklődést generáló EXIM Exportösztönző Hitelprogramja is tükröz. A hazai gazdaság megerősítéséhez méretugrás kell, hogy a kkv-k nagyvállalattá válhassanak és stabilan növeljék az exportot – hangsúlyozta.
A VOSZ eddigi munkáját folytatva segíti a vállalkozások életét egy sor tevékenység révén úgy mint tanácsadás, rendezvények és képzések. Eppel János, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnöke egyebek mellett a csőben lévő tervekről beszélt, ahol hangsúlyos szerepet kap többek között az induló vállalkozások célzott támogatásokkal, mentorálással és digitális fejlesztésekkel való támogatása, valamint a kkv-k beszállítóvá válásának elősegítése is.