Az eseményt Gaál József, a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke nyitotta meg, majd Szolnoki Szabolcs, a Nemzetgazdasági Minisztérium technológiáért felelős helyettes államtitkára a mikro-, kis- és középvállalatokat segítő digitalizációs programokról beszélt, amelyek keretében kedvező hitelkonstrukciók, valamint támogatások érhetők el − sőt, adott esetben a visszatérítendő támogatás egy része vissza nem térítendővé alakulhat – tudósított a Portfolio. „A megkérdezett vállalkozások kétharmada nyitott a mesterséges intelligencia alkalmazására, közel egyötödük már alkalmazza is” – hangsúlyozta Szolnoki Szabolcs arra utalva, hogy a fogadókészség megvan a vállalatok részéről. Szerinte a hitelezés felpörgetése elengedhetetlen egy általános fellendüléshez. Ahogy egy friss kutatásból is látszik, a kkv-k körében a hitelektől tartózkodók saját forrásból kívánják megvalósítani a céljaikat, ám a piaci környezet és a magas kamatok egyaránt a hitelfelvétel ellen motiválják őket. Kedvező jel, hogy a Széchenyi Kártya Programban elérhető források iránt megnőtt az igény az időközben bekövetkezett kamatcsökkentés hatására.
Egyre népszerűbbek a beruházási hitelek
Krisán László, a KAVOSZ vezérigazgatója a Széchenyi Kártya Program eredményeit taglalva elmondta, hogy percenként 21 millió forintnyi igénylést fogadnak be. A különböző konstrukciók Bács-Kiskun Vármegyében is népszerűek, hiszen 2023 óta mintegy 6400 szerződés jött létre 188 milliárd forint összértékben. A program egyik unikális jellemzője, hogy már az induló vállalkozások is komoly forráshoz juthatnak: 50 millió forint igénylésére van mód meghatározott feltételek mellett. Az egyik legnépszerűbb termék a 10 évre immár fix 3 százalék kamattal elérhető, legfeljebb 500 millió forintig igényelhető beruházási hitel: 2025 első negyedévében tízből több mint négy szerződés erre irányult. „A hitelezési aktivitás ösztönzése kulcs a gazdasági növekedéshez, ugyanakkor a kamatkörnyezet és a finanszírozási hajlandóság között egyensúlyra van szükség” – mondta Krisán László.
Gál É. Beáta, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) kommunikációs és marketing igazgatója kiemelte, hogy szervezetük országos irodahálózaton keresztül tanácsadással, rendezvényekkel és képzésekkel segíti a hazai vállalkozásokat versenyképességük javításában. Erre nagy szükség is van, hiszen a 2023-as adatok szerint a magyarországi kkv szektor termelékenysége az uniós átlagtól 50 százalékkal van elmaradva az uniós átlagtól, elsősorban a HR és innovációs képesség, valamint a digitalizáció terén meglévő hiányosságok miatt.
Madár István, a Portfolio Csoport vezető elemzője a magyar gazdaságról adott részletes helyzetképet a jelenlévőknek. A fogyasztás ugyan lehetne erősebb, de a növekedést alapvetően a beruházások zuhanása és az export gyengélkedése fékezi, világított rá a szakember, majd hozzátette: Donald Trump vámháborúja további bizonytalanságokat hordoz, és az uniós források elapadása is nehezíti a helyzetet.
A munkaerőhelyzet fokozódik
Benedikt Károly, a KÉSZ Csoport marketing és vállalati kommunikációs igazgatója úgy látja, hogy az építőiparban nehéz idők járnak, ezért elengedhetetlen hatékonyabbá válni. „Munkaerő téren a tisztuló piac és a beruházások csökkenése miatt egy kicsit talán enyhülni fog a nyomás, a későbbiekre nézve azonban kiemelten kell foglalkozni az utánpótlással, főként, mivel helyi szinten az autóipar is elszívja a szakképzett munkatársakat” – mondta fogalmazott.
Czakó Csaba, a LEHEL Projektmenedzsment Kft. ügyvezetője elmondta, hogy az uniós forrásvesztéseket nagyon megérzik, de ennek ellensúlyozására több hazai gazdaságélénkítő program indult, amire lehet támaszkodni. „A humán erőforrásra továbbra is nagy szükség lesz, de jelenleg kicsi az érdeklődés a szakmák tanulása iránt a fiatalok körében. Mi átképzésekkel próbáljuk áthidalni a hiányt” – emelte ki.
Gaál József, a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke értékelése szerint a nemzetközi értékláncba kapcsolódó kkv-k igencsak megsínylik a mostani időket, míg a belföldi keresletre támaszkodók valamivel jobb helyzetben vannak. „A mostani helyzet izmosító állapot, de teher alatt nő a pálma, és aki ezt az időszakot átvészeli, megerősödve jöhet ki” – mondta a szakember.
(Fotók: Portfolio)