Krízis krízis hátán: a hazai kkv-k nagyobbik része számára messze nem hurráoptimizmusban telnek a mindennapok. Ezért kíséri hatalmas érdeklődés az olyan rendezvényeket, ahol vezető szakértők naprakész információkat osztanak meg a helyi üzleti közösség képviselőivel, amelyek segíthetnek abban, hogy a cégek megerősödve kerüljenek ki a nehéz időszakból. A Portfolio és a KAVOSZ országjáró körútjának miskolci állomásán a résztvevők egyebek mellett azt is hangsúlyozták, hogy a digitalizáció előnyeinek intézményesítésén túl fontos nyitottságot kialakítani az újdonságok és a diverzifikáció irányában.
Veszprém, Pécs, Kecskemét, Szeged és Szolnok után Miskolcon is nagy érdeklődés kísérte a Portfolio és a KAVOSZ országos finanszírozási-gazdasági roadshow-ját, ahol a kkv-k számára nyitva álló fejlesztési lehetőségek kerültek terítékre – írja a Portfolió.
A rendelkezésre álló eszköztárral annál is inkább érdemes minden helyi vállalkozónak tisztában lennie, mert a felmérések szerint országosan a kkv-k több mint fele kedvezőtlenül vagy rendkívül kedvezőtlenül ítéli meg jelenlegi helyzetét.
„A fellendüléshez a hitelezési aktivitás növekedése is kell” – mondta Lukács Zsuzsanna, a Nemzetgazdasági Minisztérium vállalkozások védelméért felelős helyettes államtitkára Bihall Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnökének köszöntője után.
A vállalatok azonban inkább kivárnak, és ennek a beruházások szükségtelennek ítélése mellett elsősorban a gyenge hazai belső kereslet az oka. A külföldi piacok dinamikájában jóval többen bíznak, ezt is szolgálja a Demján Sándor Program keretében megnyitott új EXIM hitel, amelyre le is csaptak a vállalkozások. A hazai gazdaság megerősítéséhez méretugrásra van szükség, hogy a kkv-k nagyvállalattá fejlődhessenek és stabilan hozzájáruljanak az exportteljesítményhez – tette hozzá Lukács Zsuzsanna.

A gazdasági élénkülés visszanyerésében óriási szerepe lehet a Széchenyi Kártya Hitelprogramnak, amely március 1-je óta még kedvezőbb kamatozású finanszírozási konstrukciókkal várja a kkv-kat. Krisán László, a KAVOSZ vezérigazgatója rámutatott, hogy a 10 évre fix 3%-on elérhető beruházási hitelek hatalmas segítséget jelentenek a tervezhetőséghez. Sőt, ha ún. zöld beruházásról van szó, a kamat akár 1,5% is lehet.
A Széchenyi Kártya Program igazi sikertörténet: fennállásának 23 éve alatt mintegy 9 ezer milliárd forint értékben kötöttek szerződést.
Az idei év is mozgalmasan alakult országosan és helyi szinten egyaránt, hiszen csak Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 340 szerződés jött létre 11 milliárd forint értékben.
„A jelenlegi alapkamat visszafogja a hitelkeresletet, így a felülvizsgálat időszerű lehet. Mindazonáltal az infláció féken tartása a legfontosabb” – állapította meg Krisán László.

A magyar kkv-k egyik fontos feladata, hogy digitalizáció téren fejlődjenek, hiszen a fejlett (pl. felhőalapú, MI) technológiák alkalmazásában továbbra is lemaradásban vannak az uniós átlagtól – állapította meg Ádám Imre, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei VOSZ Szervezet elnöke. A VOSZ széles eszköztárral segíti a vállalatok általános felzárkózását, legyen szó képzésről, rendezvényekről vagy tanácsadásról – mindezt országos irodahálózaton keresztül.
Az érdekvédelmi szervezet ezen túl különös hangsúlyt fordít arra, hogy támogatást nyújtson a beszállítóvá váláshoz, valamint az induló vállalkozások mentorálásához.

A körút lassan záró szakaszába fordul, három állomás maradt hátra:
- május 20., Nyíregyháza
- május 21., Győr
- május 21., Székesfehérvár