Győr vezető járműipari központként igencsak megérzi az iparág mostani lejtmenetét, és erre jön rá az az átfogó bizonytalanság, ami az általános gazdasági lassulásból, a még mindig fenyegető inflációból, a szomszédban zajló háborúból, illetve a trumpi vámtarifa libikókából következik.
Így nem meglepő módon az aktuális felmérések azt mutatják, hogy a vállalatok többsége jelenleg kedvezőtlenül ítéli meg saját helyzetét, és a stabil árszínvonal, valamint a megrendelések növekedése jelenthetne leginkább javulást számukra, értékelt Kévés Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium főosztályvezetője, miután dr. Kovács Péter, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Győr-Moson-Sopron Vármegyei Szervezetének elnöke és Tompa Krisztián, Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára köszöntötte a résztvevőket – írja a Portfolio.
Az adminisztrációs tehrek csökkentésére mutatkozik a legnagyobb igény a vállalkozások részéről, és erre reagálva országszerte folyamatosan zajlik az ezzel kapcsolatos javaslatok összegyűjtése a jogszabályi környezet, az adatszolgáltatás és az adózási adminisztráció területén. Az exportáló kkv-k árbevételének folyamatos növekedése azt mutatja, hogy a magyar vállalkozások egyre versenyképesebbek a nemzetközi piacokon, de a fenntartható növekedés érdekében új nemzeti bajnokok kellenek – jelentette ki Kévés Sándor.
A jelenlegi magas kamaton elérhető piaci hitelek visszafogják a hitelezést, és épp ezzel szemben nyújtanak vonzó alternatívát a Széchenyi Kártya Program keretében elérhető konstrukciók.
A március 1-jei kamatcsökkentésre láthatólag megindultak a hiteligénylések, nemutolsósorban azért, mert a teljes futamidőre kedvező fix kamatozással lehet hozzájutni az értékes forrásokhoz, mutatott rá Krisán László, a KAVOSZ vezérigazgatója. „Ez alapvető a kiszámíthatósághoz.”
A tíz évre fixált 3 százalékos beruházási hitelek rendkívül népszerűek: az idei első negyedévben létrejött szerződések értékének közel 30 százalékát teszik ki. A 2025-ös újdonságok közé tartozik ugyanakkor, hogy immár elektromos kerékpárokra is lehet hitelt igényelni Széchenyi Kártyával, valamint az új elektromos autók lízingje 4,5 százalékos fix kamat mellett érhető el. A száj- és körömfájás járványra is szeretnénk reagálni, már felterjesztettünk egy olyan hitelkonstrukciót, amely az ezzel érintett gazdáknak jelenthet segítséget – mondta a vezérigazgató, majd hozzátette: a hitelezési aktivitás ösztönzése kulcs a gazdasági növekedéshez.
Gazsi Attila, a VOSZ elnökhelyettese emlékeztetett, hogy a VOSZ képzéssel, tanácsadással és rendezvényekkel segíti a kisvállalkozói ökoszisztémát. Ebbe illeszkedik a vármegye székelyeken működő irodahálózat, valamint a VOSZPort online platform is, amely a cégek operatív folyamatainak optimalizálását támogatja.
A Modern Vállalkozások Programja (MVP) 2.0 a hazai vállalkozások digitalizációs felzárkózásához hivatott hozzájárulni. Elsősorban azon főként 50 fő létszám alatti és nagyon alacsony digitális intenzitással rendelkező kkv-kat szólítja meg, amelyek főtevékenység szerint az agrár-ágazaton kívül tevékenykednek, és többnyire a leghátrányosabb régiókban működnek.
A gazdasági élet szereplőit dedikált K+F+I és piacra lépést támogató programok is segítik. A legalább kettő lezárt pénzügyi évvel rendelkező mikro, kis- és középvállalkozások célpiaci újdonságtartalommal bíró, fejlett digitális technológiákkal megvalósuló projektjeikhez 10 és 35 millió Ft közötti összeget igényelhetnek, ahol támogatási kategóriától függően a támogatási intenzitás mintegy 50-70százalék lehet, derült ki Juranovszky Andrea, az Energiaügyi Minisztérium osztályvezetőjének előadásából.