Papp László, Debrecen polgármestere az átadó ünnepségen úgy fogalmazott: a KKV Park első ütemének átadása egy új fejezet kezdete Debrecen gazdasági életében. Nem csupán egy beruházás, hanem annak a törekvésnek a jelképe, hogy a városban minden vállalkozás – legyen az kicsi vagy nagy – egyenlő eséllyel indul a fejlődés útján. „A gazdaság gerincét ebben a városban a kis-és középvállalkozások jelentik, hiszen ők a legnagyobb foglalkoztatói ennek a városnak. Ezért vált számunkra stratégiai kérdéssé, hogy miközben a világ legnagyobb cégeit hozzuk Debrecenbe, ne hagyjuk figyelmen kívül azokat sem, akik hosszú évek, akár évtizedek óta itt élnek, dolgoznak, építik a gazdaságot” – fogalmazott.
Fehérváry Tamás, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség ügyvezető igazgatója kiemelte: ez olyan speciális és különleges kezdeményezés, ami Magyarországon máshol még nem valósult meg. Hozzátette, hogy a kormány elkötelezett a kkv-k fejlesztése mellett: az új gazdaságpolitikai akcióterv keretében 1400 milliárd forintot fordít erre a célra. „A Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökségnél a kkv-k rendszerezése, fejlesztése és a tudásátadás áll a központban. Minden ilyen kezdeményezés, ami itt az ipari parkban megvalósul, lehetőséget teremt arra, hogy a magyar vállalkozások tudást cseréljenek és fellépjenek egy olyan nemzetközi szintre, ahol aztán a versenyképességük meg tud jelenni” – húzta alá Fehérváry Tamás.
Balogh Károly, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Hajdú-Bihar vármegyei elnöke szerint a kkv-k legnagyobb lehetősége a bekapcsolódás a beszállítói láncokba, ami akár az ország határain is túlmutat. Az exportképességhez véleménye szerint három dologra van szükség: stabil infrastruktúrára, elérhető és kiszámítható támogatási rendszerekre, valamint exportvezérelt gondolkodásmódra. „Amelyik cég képes beszállítóvá válni a multinacionális cégekhez, az feltehetően versenyképes. Amelyik cég pedig versenyképes, az külföldön is helyt fog tudni állni. Azt szeretném javasolni az érett szakaszban lévő családi vállalkozásoknak, hogy ne teljen el úgy nap, hogy ne törnék a fejüket innováción, fejlesztésen, technológiai beruházási ötleteken – emelte ki Balogh Károly.
A vármegyei elnök úgy fogalmazott: „A következő évek egyik legfontosabb feladatának azt tekintjük, hogy a nagy nemzetközi tanácsadó cégek egyikével, a PwC-vel együttműködve felkutassuk azokat a helyi cégeket, amelyek már most kellő potenciállal rendelkeznek a beszállítói pozícióra vagy egy exportképes termék előállítására. Meg kívánjuk fogni a kezüket, hogy egy kikövezett modellt alkalmazva üzletileg sikeres útra vihessük a cégüket. A KKV Park ebben a fejlesztési folyamatban lehet iránytű – nemcsak fizikai értelemben, hanem szimbolikusan is. A mai eseményen Debrecen városa azt üzeni, hogy a családi vállalkozások mellé állt, azt üzeni: itt nemcsak a nagyoké a jövő.”
A Szakály 2000 Kft. egyike annak a 16 kis- és középvállalkozásnak, amelyik a termelését áthelyezi a KKV Parkba. A családi vállalkozás egy 4000 négyzetméteres csarnokot épített, és ezzel a beruházással 10 új munkahelyet hoz létre – tudósított a dehír.hu.
„Egy 4000 négyzetméteres csarnokot építettünk, 260 négyzetméteres irodával. Első ütemben egy 1000 négyzetmétert fogunk itt belakni, ahová átköltözik a jelenlegi gyártásunk. Illetve tervezünk még további kapacitásbővítő fejlesztéseket is – mondta Ifj. Szakály János, a Szakály 2000 Kft. kereskedelmi igazgatója.
(Fotók: dehír.hu)