A rendezvény résztvevőit Gellért Ákos, a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara ipari alelnöke, valamint Sipos Tamás, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Csongrád-Csanád Vármegyei Szervezete elnöke köszöntötte – írja a Portfolio.
„Azt gondolnánk, hogy már minden cégnek van honlapja, a Demján Sándor Program keretében meghirdetett 9 milliárd forintot meghaladó keretösszegű pályázatra mégis több mint kilencezren jelentkeztek, ami igazolja annak létjogosultságát” – mondta előadásában Szolnoki Szabolcs, a Nemzetgazdasági Minisztérium technológiáért felelős helyettes államtitkára. „A vállalkozások egyötöde alkalmazza már a mesterséges intelligenciát – legalábbis amiről tudunk, hiszen a shadow AI problémája miatt ez az arány még magasabb lehet. Az AI-sikertörténetek területén, mint a logisztikában (Waberer’s) vagy a rákkutatásban (Turbine AI) jó inspirációként szolgálhatnak a DIMOP-on keresztül digitalizációs célokra elérhető források megpályázásához. a távközlésben, az űrbiztonságban, az adatiparban és egyéb downstream kérdéskörökben is óriási fantázia van” – tette hozzá a helyettes államtitkár.
„Ausztriában háromszor annyi hitelt vesznek fel a vállalkozások, mint idehaza” – érzékeltette Krisán László, a KAVOSZ vezérigazgatója, hogy a hazai vállalati finanszírozásban van még tér a bővülésre. Tény, hogy a jelenlegi külső körülmények nem kedveznek a hosszú távú terveknek, ezért is fontos, hogy a cégek mégis kiszámítható feltételek mellett tudjanak belevágni egy-egy nagy lélegzetű projektbe. Ehhez nyújt hatalmas segítséget a Széchenyi Kártya Program, amelynek népszerű beruházási hitele immár megemelt 500 millió forintos keretet kínál 10 évre 3 százalékos kamattal. Nem csoda, hogy az idei első negyedévben a létrejött szerződések összértékének közel 30 százaléka kötődött ehhez a termékhez.
A program idei újdonságai közé tartozik, hogy a zöld beruházási hitelek 1,5 százalék, míg a likviditási hitelek 4,5 százalék fix kamatozással érhetők el, valamint elektromos kerékpárok is beszerezhetők a Széchenyi Kártya Program kedvező feltételeivel. A különböző termékek a vidéki ügyfelek körében különös népszerűségnek örvendenek: 2025 első negyedévében tízből hét szerződés a fővároson kívül jött létre, csak Csongrád-Csanád vármegyében 2023 óta több mint 4500 szerződést kötöttek 143 milliárd forint értékben.
Gál É. Beáta, a VOSZ kommunikációs és marketing igazgatója többek között a szervezet idei projektjeiről beszélt, amelyek az alábbi területeket is érintik:
- Széchenyi Kártya Program, kkv-fejlesztési projekt további működtetése és továbbfejlesztése
- A demjáni életmű és szellemi hagyaték fenntartása és ápolása
- VOSZ vállalkozói kutatóműhely és információs bázis továbbfejlesztése
- Nemzetközi szerepvállalás és a jelenlét erősítése
- Munkaerőpiaci tartalékok aktiválása program megvalósítása
- Munkaerőpiaci fejlesztések atipikus foglalkoztatási lehetőségekkel és formákkal
Madár István, a Portfolio Csoport vezető elemzője kiemelte, hogy ciklikus és strukturális kihívásokkal egyaránt szembesül a magyar gazdaság. A háztartások költései kapcsán rámutatott, hogy noha elvileg lenne miből többet költeni, az inflációs sokk szubjektív fronton még mindig érezteti a hatását. „A növekedési kihívás egy része bizalmi probléma” – jegyezte meg. A trumpi intézkedésekről úgy vélekedett a szakember, hogy gazdaságunknak nem tesznek jót, és akár 0,5 százalék GDP csökkenéshez is vezethetnek, egyelőre azonban meg kell várni, hogy pontosan hogyan alakulnak a vámok, hiszen óráról óra változik a helyzet.
Az esemény záró programjaként a helyi üzleti szférát érintő legaktuálisabb kérdésekről tartott kerekasztal-beszélgetésen központi téma volt a BYD gyár indulásának hatása, aminek kapcsán Gellért Ákos, a Naturtex Kft. ügyvezetője kiemelte, hogy ezzel a régió felkerült a beruházási térképre. A legnagyobb aggodalmak a projekt munkaerő elszívó hatásához és megdrágulásához kötődnek, bár a BYD-től független, általános probléma, hogy növekednek a bérek, ezért a hatékonyságnövelés elengedhetetlen.
(A fotón balról jobbra: Ditróy Gergely, a Portfolio Csoport üzletfejlesztési igazgatója (moderátor), Gellért Ákos, a Naturtex Kft. ügyvezetője, dr. Gondi Ferenc MBA, a CTP Hungary ügyvezető igazgatója, Madár István, a Portfolio Csoport vezető elemzője, Sütő Zsolt, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. üzletfejlesztési igazgató helyettese.)
A körút további menetrendje:
- május 15., Szolnok
- május 15., Miskolc
- május 20., Nyíregyháza
- május 21., Győr
- május 21., Székesfehérvár
(Fotók: Portfolio)