A vásáron a NATO mintegy negyven tag- és partnerországa állította ki és értékesítette nemzeti különlegességeit, illetve készítette el és árusította ételeit. Az ebből származó bevételt különböző nemzeti alapítványok és non-profit szervezetek között osztották szét pályázat útján a közelmúltban. Hazánkból két magyar pályázó: a szolnoki székhelyű Foglalkoztatási Célú Non-profit Szervezet (FOCENOSZ) és a Bihari Sebészet Alapítvány részesült a forrásból. A magyar áruk hódítottak, ennek eredménye, hogy a magyar küldöttség összesen hétezer-négyszázharmincegy eurót gyűjtött össze, amelyből a szolnoki szervezet hatezer-négyszázötven eurót vehetett át – írja a szoljon.hu.
A fotón balról: Fekete Anikó, a Foglalkoztatási Célú Nonprofit Szervezet szakmai vezetője, Sándor-Juhász Mariann, a NATO Charity Bazaar magyarországi követe, Lits József, a VOSZ vármegyei elnöke, Fodor Andrea FOCENOSZ-elnök és Fazekasné Kiss Anita vállalkozásfejlesztési tanácsadó.
A NATO Jótékonysági Vásár 1967-ben alakult a NATO Nemzetközi Katonai Vezérkar tiszti feleségeinek csoportjaként, amelyet azért hozták létre, hogy elősegítse a barátságot és a családi érzést a nemzetközi közösségen belül. Az ügyük iránt elhivatott nők két évvel később megszervezték az első hivatalos bazárt, ahová egyedi tárgyakat hoztak saját hazájukból, melyek között sok házi készítésű is volt. Az első bazáron 24 ezer 586 belga frank gyűlt össze, amelyet a londoni Save the Children Alapítványnak ajánlottak fel.
A következő 38 év során a szervezet növekedett, és 2005. április 26-án tovább szilárdította legitimitását azzal, hogy hivatalosan bejegyzett non-profit szervezetté (ASBL) vált. E szervezetnek két célja van. Az egyik: társadalmi rendezvények szervezése adománygyűjtés céljából, illetve összehozni a NATO-központ alkalmazottait és családjukat, hogy barátságot ápoljanak a nemzetközi közösségen belül.
A magyar termékeket hamar elkapkodták
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei szervezete, dr. Lits József vármegyei elnök és Fazekasné Kiss Anita vállalkozásfejlesztési tanácsadó vezetésével felkarolta az idei jótékonysági kezdeményezést és segítette a magyar NATO kontingens adománygyűjtését, hogy minél többet tudjanak árulni a jótékonysági vásáron. A vármegyében több kis- és nagyvállalkozót sikerült megszólítani, akik termékeikkel, például kolbász, szalámi, szalonna, méz, gyertya, sópárna, egy jó ügyet szolgáltak.
Magyarországot, illetve a NATO Jótékonysági Vásár magyar csapatát immáron második éve Sándor-Juhász Mariann, a NATO Charity Bazaar magyarországi követe, az MH gróf Andrássy Gyula Katonai Képviselő Hivatala (Brüsszel) parancsnokának, Sándor Tamás vezérőrnagynak a felesége képviseli. „Nagyon jó magyarnak lenni az összes NATO Jótékonysági Vásáron” – hangsúlyozta Sándor-Juhász Mariann –, ezt már a 2023-as év végi rendezvényen is megtapasztaltam. A magyar standon árult hazai termékeinket, húskészítményeket, kolbászokat, szalámikat, méz- és sajtáruinkat, és tulajdonképpen mindent, ami magyar, pillanatokon belül elkapkodták. Az is hagyománnyá vált, hogy rendre a magyar árusasztal lesz a leghamarabb üres”.
Hatalmas segítséget nyújtott a VOSZ Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei szervezete
„Nagy köszönettel tartozunk és nagyon hálásak vagyunk azért, mert a sok pályázó közül Magyarországról ránk esett a brüsszeli döntnökök választása” – mondta Fodor Andrea. A FOCENOSZ elnöke kiemelte, hogy A VOSZ Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei szervezetével együttműködve sikerült elnyerni a NATO jótékonysági támogatását. Összesen hét belga és tizennyolc nemzetközi pályázatot támogatott a Nato Charity Bazaar szervezet az összegyűlt százkilencvenhétezer euróból.
A brüsszeli NATO parancsnokságon készült képen balról: Bikfalvi Enikő, Szücsné Korán Éva (magyar feleségek, segítők), Tanya Borchert, a NATO Charity Bazaar elnöke és Sándor-Juhász Mariann, a NATO Charity Bazaar magyarországi követe
„Nagyon sokoldalú tevékenységet végzünk a közösségfejlesztés területén, ahová kellenek a felzárkózást elősegítő támogatások. Vállalt feladatunk a nők foglalkoztathatóságának növelése, és az ehhez kapcsolódó szolgáltatások fejlesztése. Elsősorban a vidéken élő nők munkaerőpiacra történő visszatérése, vállalkozóvá válásának elősegítése, jó gyakorlatokkal történő edukációja a célunk a pályázati keret felhasználásával. A projekt lehetőséget teremt, hogy vármegyénkben hat helyszínen valósulhasson meg a Women's Lab Konferencia és Kiállítás, ahol olyan nők mutatják be programjaikat, akik szakmai munkájukban motiválók és példaértékűek, közösségükben változást hoztak, elismert szakemberek” – sorolta tevékenységüket Fodor Andrea.
(Fotó: Mászáros Géza és NATO Charity Bazaar)