Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára a Portfolio megkeresésére azt mondta, hogy hangsúlyosan nehéz bértárgyaláson vannak túl, mert bizonytalan a nemzetközi környezet, és emiatt óvatosan léptek.
A minimálbér 2025. január 1-jétől 9 százalékkal bruttó 290 800 forintra, a garantált bérminimum pedig 7 százalékkal bruttó 348 800 forintra emelkedik.
A VOSZ főtitkára szerint a béremelési megállapodás ambiciózus, főleg az elmúlt 2 év gazdasági fejleményeit tekintve. „A tavalyi recesszió és a magas infláció szétzilálta a gazdaságot, így tulajdonképpen kompenzációt kapnak a munkavállalók” – mondta Perlusz László, azt hangsúlyozva, hogy „az emelést a cégek többsége ki tudja gazdálkodni. Nagyon fontosnak tartjuk azonban, hogy ne feszítsük tovább a húrt a cégek gazdálkodásában.”
Az elmúlt 2 évben havonta 1000 társas vállalkozás szűnt meg, 23-24 ezerrel kevesebb cég van, mint 2 éve, ha ez felgyorsulna, az nagyon komolyan veszélyeztetné a foglalkoztatást. „A háború eszkalálódása miatt az országkockázat rendkívül magas, ahogyan a kamatok is azok, a működőtőke beáramlása viszont megcsappant. Nagyon fontos lenne, hogy megnyugodjanak a piacok” – fogalmazott a főtitkár.
A régiós bérversennyel kapcsolatban megjegyezte, hogy nem a minimálbér-emelés vagy a garantált bérminimum-növelés mértékén múlik, hogy mennyire lehet megtartani a hazai munkaerőt. „Elsősorban nem a képzetlen vagy kevésbé képzett dolgozókat szipkázzák el. Sokkal fontosabb lenne a hazai gazdaságban a termelékenység növelése, mert így lehetne nagyobb béremeléseket végrehajtani” – vélte Perlusz László.
A 3 éves bérmegállapodás főszabálya szerint legkorábban jövő ősszel tárgyalhatnak újra a bérekről a Versenyszféra és Kormány Állandó Konzultációs Fórumán. Perlusz László szerint viszont, ha már 2025 első negyedéve után azt tapasztalják, hogy jelentős az eltérés a tervek és a valóság között, szükség lehet az újbóli egyeztetésre.