Ezekkel a gondolatokkal köszöntötte a résztvevőket a ZalaZONE Járműipari Tesztpályán dr. Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára. A 2025. május 22-én nyílt kétnapos VI. GreenTech konferencián mintegy 800 szakmai látogatót és a regisztrált érdeklődőket fogadták, valamint 20 szakmai bemutatóval készültek a szervezők. Az előadások és a kerekasztal-beszélgetések fókuszában az energia, a fenntarthatóság, a mesterséges intelligencia, a tudás és innováció, a hidrogén felhasználása, a környezetvédelem, a zöld építőipar, a hulladékgazdálkodás, illetve a nemzetközi és hazai járműipari jövője állt – írja a zaol.hu.
A megnyitón dr. Raisz Anikó hangsúlyozta: az elmúlt években 23,3 százalékkal csökkent hazánk földgázfogyasztása, így két egymást követő időszakban is túlteljesítettük az uniós elvárást. 2024-ben a földgázimport 78 százalék alá csökkent, köszönhetően a hazai kitermelés-növekedésnek, illetve a megújuló energiakapacitás bővülésének. 2025 márciusában a teljes naperőmű-kapacitás elérte a 7831 MegaWattot, ezzel negyedével meghaladtuk a 2030-ra elvárt mennyiséget.
Dr. Nagy Ádám, a Nemzetgazdasági Minisztérium iparügyekért felelős helyettes államtitkára rámutatott, egy évtizede jelent meg a fenntarthatósági szemlélet az iparfejlesztések során. „Az Európai Unió versenyképessége jelentősen lemarad Kínához és az Amerikai Egyesült Államokhoz képest. Az uniós gazdasági környezet arra sarkallta a tagországokat, hogy cselekedjenek. Magyarország is elkészítette tavaly márciusban azt a versenyképességi stratégiát, amelynek egyik pillére a négyből a fenntarthatóság, a másik pedig a diverzifikáció. Olyan ágazatokra kell nagyobb energiát fordítani, amelyek esetleg az elmúlt évtizedekben nem kaptak akkora teret. Egy ország iparának több lábon kell állnia” – mondta a helyettes államtitkár.
Dr. Nagy Ádám arról szólt arról, hogy a kormány támogató projektjei mellett nemsokára indul a „150 új gyár” program, amely segít helyreállítani az ipari termelést, s nagy érdeklődésre tarthat számot a Demján Sándor Programhoz hasonlóan. Cél a fenntartható beruházások létrejötte, amelyeket pénzügyi és jogi eszközökkel kívánnak támogatni.
Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere a város nevében köszöntötte a megjelenteket. Felidézte, Zalaegerszeg évek óta törekszik arra, ami összecseng a GreenTech törekvéseivel. Egy település jövőjét nagyban meghatározza, miként bánik a természeti, a turisztikai, valamint épített értékeivel, s hogy mindennapjaiban mennyire van jelen az ökotudatos szemlélet. A zalai vármegyeszékhely példát mutat, hiszen csatlakozott a nemzetközi Under2 klímavédelmi koalícióhoz, a szövetség tagjai azt vállalták, hogy 2050-re 80 százalékkal csökkentik a szén-dioxid-kibocsátásokat. Zalaegerszeg emellett az Európai Polgármesterek Szövetségének tagjaként tett még vállalásokat a fenntarthatóság érdekében.
A GreenTech kiállítás mindkét napján aktívan vett részt a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Zala Vármegyei Szervezete.
(Fotók: Zalai Hírlap)