Az idei Európai Kereskedelem Napja különleges jelentőséggel bírt, hiszen Budapesten került sor a EuroCommerce kihelyezett board ülésére is. A nemzetközi kiskereskedelmi szektor képviselői, köztük Juan Manuel Morales, a EuroCommerce elnöke és Christel Delberghe főtitkár, valamint a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) vezetői ünnepelték együtt a kiskereskedelmi ágazatot, és vitatták meg annak jelenlegi helyzetét, valamint a jövőbeni kihívásokat és lehetőségeket. A rendezvény fővédnöke Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, szakmai védnöke Gerlaki Bence gazdaságfejlesztési stratégiáért és kifektetésért felelős helyettes államtitkár volt.
Christel Delberghe, az EuroCommerce főtitkára beszédében hangsúlyozta a kiskereskedelmi szektor fontosságát az európai gazdaság számára: „Szektorunk élénk, innovatív és gyorsan reagál a változásokra. Európa legnagyobb magánszektorbeli munkaadója vagyunk, 26 millió munkahelyet biztosítva, ami az Európai Unióban minden hetedik munkahelyet jelenti. Több mint 5 millió vállalkozást képviselünk, amelyek 99 százaléka kis- és középvállalkozás. Ágazatunk az európai GDP 10 százalékát adja, és meghatározó szerepet játszunk a helyi közösségek életében is. Beszédében rávilágított a kereskedelmi szektort érintő kihívásokra is, kiemelve a globális versenyhelyzet, az ellátási lánc zavarait, az infláció és a megélhetési költségek válságának hatásait. Felhívta a figyelmet arra, hogy a szektor jelentős befektetéseket igényel a fenntarthatóság és a digitalizáció terén, és megemlítette, hogy az EuroCommerce tanulmánya szerint akár 600 milliárd eurós beruházásra lehet szükség 2030-ig a szektor átalakításához. „Európának egy jól működő egységes piacra van szüksége, amely mindenki számára előnyös. A piac széttagoltsága magasabb árakat és kevesebb választékot eredményez a fogyasztók számára, és gátolja az innovációt. Ezen változtatni kell!” – mondta Christel Delberghe.
Krisán László, a VOSZ társelnöke és Kereskedelmi Tagozatának elnöke (a vezető fotón) a magyar kereskedelmi szektort képviselte beszédében, méltatta a hazai és európai kereskedelem fontosságát és jelentőségét: „Nagy megtiszteltetés számomra, hogy az Európai Kereskedelem Napján Önök előtt állhatok, hogy együtt ünnepeljük és méltassuk a hazai és európai uniós kereskedelem kiemelkedő jelentőségét. Ez a nap kiváló alkalom arra, hogy elgondolkodjunk szerepünkről, eredményeinkről, kihívásainkról és jövőbeli lehetőségeinkről.” Krisán László kiemelte a kereskedelmi szektor számottevő gazdasági hatását is: „2023-ban Magyarországon a kiskereskedelmi forgalom összesen 19 430 milliárd forintot tett ki, ami percenként 37 millió forintos forgalmat jelent. Az EU-ban a kereskedelem a GDP több mint 10 százalékát adja, míg Magyarországon ez az arány meghaladja a 11 százalékot, ami a szektort az egyik legnagyobb adófizetővé teszi.”
A rendezvényen Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is előadást tartott, amelyen bejelentette, hogy 2025. január 1-jétől feláll a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság. „Az új hatóság négy területen lát majd el feladatokat: a kereskedelempolitika szakmai támogatásában, a fogyasztóvédelemben, az élelmiszer-biztonság felügyeletében, valamint bizonyos laborvizsgálatok elvégzésében” – jelentette be a miniszter. Arról is beszélt, hogy a kormány intézkedései sorozatos támadások alatt állnak, azonban hangsúlyozta, hogy ehelyett a kereskedelmi szektornak inkább olcsóbb és jobb termékeket kellene kínálnia a magyar családok számára.
A rendezvényen Perlusz László, a VOSZ főtitkára beszédében megköszönte a kiskereskedelmi dolgozók áldozatos munkáját, és hangsúlyozta, hogy a kereskedelem a gazdaság motorja.
Az eseményen Juan Manuel Morales, az EuroCommerce elnöke kiemelte, hogy az európai kereskedelmi szektor előtt álló kihívások közös megoldást igényelnek, és fontos az uniós szintű összefogás a sikeres jövő érdekében.
Az Európai Kereskedelem Napja 2024-ben sikeres és inspiráló esemény volt, amely nemcsak a szektor eredményeit ünnepelte, hanem platformot biztosított a kihívások megvitatására és a jövőbeli lehetőségek feltárására. Az EuroCommerce kihelyezett ülésének budapesti megrendezése pedig kiváló alkalom volt arra, hogy a szektor vezetői személyesen is találkozzanak és megosszák tapasztalataikat, miközben közösen dolgoznak a kereskedelem jövőjének alakításán.
A kiemelt ünnepként számon tartott eseményen átadásra kerültek a szakma legrangosabb elismerései, a magyar kormány által adományozott Klauzál Gábor Elismerő Oklevelek és a Demján Sándor által alapított Magyar Kereskedelemért Nagydíjak.
Az Európai Kereskedelem Napjának 2024. évi kitüntetettjei
Klauzál Gábor Elismerő Oklevél:
Anticsné Tajti Mária beszerzési osztályvezető, Mecsek Füszért Zrt.
Daradics Kinga Ágnes ügyvezető, eMag Magyarország Kft. (a VOSZ jelölésével)
Grósz Jenő több országért felelős igazgató, Lidl International
Jeszenszki Lívia ügyvezető igazgató, Reál Hungária Élelmiszer Kft.
Keczer Péter országos ingatlangazdálkodási vezető, TESCO Global Áruházak Zrt.
Pálmay Flóra nemzetközi igazgató, Magyar kereskedelmi és Iparkamara
Zsiga Krisztián elnök igazgató, Abaúj Coop Zrt.
Magyar Kereskedelemért Nagydíj:
Bonusné Mihály Ilona, Auchan Magyarország Kft.
Csik Miklós Tibor, 68. sz. felsőtelekesi COOP ABC, Abaúj COOP Zrt.
Fodor Józsefné, TESCO-GLOBAL Zrt.
Gyökeres László, Vöröskő Kft.
Kókai Anikó, 110. sz. Gödöllő Áruház, Gödöllő COOP Zrt.
Németh Orsolya, SPAR Magyarország Kft.
Sípos Mária Erzsébet, sóskúti COOP Terasz csemege, Budavidék Zrt.
Szigethy Zsolt Gyuláné, 111. sz. celldömölki üzlet, Harmadik Forrás- COOP Kft.
Tóth József Gergő, dm Kft.
Vőneki Gabriella, Lidl Magyarország Bt.