„Mi dolgozunk a gazdaságban, termelünk és szolgáltatunk a versenygazdaságban. Ismerjük a gazdasági viszonyokat és törvényszerűségeket, találkozunk a kihívásokkal, és tudjuk, hogyan lehetünk versenyképesebbek és sikeresebbek. Csak velünk együtt lehet jó vállalkozói, gazdálkodói környezetet kialakítani” – vallotta Demján Sándor, a VOSZ örökös elnöke.
A VOSZ - Vállalkozók Országos Szövetsége 1988-ban alakult meg Magyarország első és egyetlen önkéntes érdekképviseleteként a rendszerváltás előtt. Küldetése, hogy képviselje a többségi, magyar magántulajdonú vállalkozások érdekeit országos és helyi döntéshozó fórumokon. Fő célkitűzései közé tartozik a kis- és középvállalkozások tőkeerejének és piacképességének növelése, valamint a nagyvállalatok speciális igényeinek közvetítése. A VOSZ alapító elnöke Simsa Péter, akit Palotás János követett az elnöki székben.
A VOSZ széleskörű tájékoztatást nyújt tagjainak a jogszabályi változásokról, és olyan üzleti szolgáltatásokat kínál, amelyek elősegítik a vállalkozásfejlesztést, a piacépítést, valamint a szakmunkás- és felnőttképzést. A szövetség szakmai párbeszédet folytat a jogszabályalkotókkal, de független a politikai pártoktól és mozgalmaktól. Aktívan együttműködik szociális partnereivel, beleértve a hazai és nemzetközi munkaadói és munkavállalói érdekképviseleteket, valamint egyéb társadalmi és gazdasági szervezeteket.
1998-ban a VOSZ Demján Sándort választotta a szövetség élére, aki úgy gondolta, hogy egy érdekképviseleti szövetségnek nem csak a fővárosban lévő vállalkozásokra kell koncentrálnia. Az országos elnökség egyetértésével és támogatásával sorra megalakultak a szövetség vármegyei szervezetei.
1999-ben, az elnöki javaslatra és a VOSZ országos elnökségének támogatásával elindult az ÉV Vállalkozója díjazási rendszer, mely kormányzati elismerések mellett minden év december első péntekjén a Magyar Vállalkozók Napja ünnepség keretén belül kerül átadásra. Az országgyűlés 2023-ban egyhangúlag a Magyar Vállalkozók Napját hivatalosan is jeles nappá emelte Magyarországon. Közel 20 éve a VOSZ vármegyei szervezetei sorra létrehozták a Vármegyei Év Vállalkozója díjazási rendszert, amellyel a helyi vállalkozói közösség ismeri el a gazdaság és társadalmi élet legkiválóbbjait.
2003-ban Demján Sándor megalapította a Prima Primissima díjat, melynek célja, hogy elismerje és anyagilag is támogassa a magyar kultúra, művészet, tudomány, oktatás és sport kiemelkedő teljesítményeit. A VOSZ Vármegyei Prima díjak célja, hogy helyi szinten felismerje és elismerje a díjra méltó alkotókat, a magyar géniuszt. A vármegyei díjak nyertesei a következő évben automatikusan a Prima Primissima jelöltek közé kerülnek, így a 2024-es döntősök között 3 korábbi Vármegyei Prima díjazott is található.
A demjáni elnökséghez számos további kiemelkedő és méltán ismert gazdasági szolgáltatás és sarokkő köthető: a VOSZ 6 pontjaként ismertté vált gazdaságstratégiai program, a VOSZ részvétele a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács, valamint a VKF – Versenyszféra és Kormány Állandó Konzultációs Fóruma és a „Hallatjuk a hangunkat” rendezvénysorozat, amellyel bejártuk az országot és mindenhol párbeszédet folytattunk a vállalkozókkal.
A VOSZ érdekképviseleti tevékenysége mellett konkrét gazdasági szolgáltatásokat is kínál, amelyek a vállalkozások közötti sikeres együttműködésre építenek. Az üzleti szolgáltatásokban a legkiemelkedőbb sikert a „Széchenyi Kártya Program” megvalósítása jelenti, amely már több mint 2 évtizede a kis- és középvállalkozások működésének és fejlesztésének egyedülálló és időtálló forrása.
A VOSZ vállalkozói közössége 2021-ben Eppel Jánost választotta a VOSZ élére. A VOSZ országos elnöksége támogatásával meghirdetett új stratégia legfőbb célja a Demján Sándor által kijelölt úton, de a 21. század kritériumainak megfelelően, egyben a kor kihívásaira reagálva a szövetség érdekképviseleti szerepének további erősítése, a szervezet modernizálása és szolgáltatásainak bővítése. Szövetségünk eddig elért eredményeit megőrizve, a továbblépést, befolyásunk és hasznosságunk fokozását, a vállalkozói közösség további megerősítését tűztük ki célként.
A vállalkozások digitális átállásának támogatására a VOSZ 2023-ban elindította a VOSZPort digitális kikötő programot és online szolgáltatási teret, mely kézzelfogható segítséget nyújt az induló, növekvő és fejlődni kész vállalkozások számára a számlázástól a mindennapi üzletmenet szervezésén és kontrollján át a finanszírozási lehetőségek megtalálásáig.
A nagyobb láthatóság mellett a digitális térben való jelenlét mellett továbbra is fontos a személyes elérhetőség is. Ezért, az új stratégia hangsúlyos célkitűzésének megfelelően, a VOSZ 2024 végéig minden vármegyében megnyitja VOSZ Vállalkozásfejlesztési irodáit, ahol a Széchenyi Kártya igénylés mellett számos hasznos és fontos szolgáltatást vehetnek igénybe a vállalkozások. További kiemelkedő folyamatban lévő programok a VOSZ Beszállítói Program, mely a vállalkozásokat a nemzetközi beszállítói láncokba való becsatornázásban segíti a magyar vállalkozásokat. 2025-től az Induló Vállalkozások Akadémia a vállalkozások első öt éves működésükben segíti az új vállalkozókat.
A megfelelő érdekképviseleti tevékenység és az adekvát szolgáltatások nyújtásának alapja a koncentrált közösségépítés és az intenzívebb kommunikáció, hiszen pontosan tudnunk kell, hogy milyen igények, problémák és megoldási javaslatok vannak.
Ennek elősegítésére 2023-ban elindult rendszeres vállalkozói felmérésünk, a VOSZ Barométer negyedéves üzleti hangulatindex, amely a VOSZ tagvállalkozások körében készül. Az állandó témakörök monitorozása mellett negyedévente a vállalkozói közösséget aktuálisan legjobban érdeklő, „forró témákat” járjuk körül, majd az eredményeket közzé tesszük és eljuttatjuk a szakpolitikai döntéshozók részére is. „A VOSZ Barométer mára mértékadó és sokszor idézett vagy hivatkozott információforrássá vált hazánkban” – mondja Perlusz László főtitkár, a VOSZ Barométer házigazdája.
„A VOSZ hisz az együttműködés erejében, ezért 2023 évtől stratégiájának részeként megújítja és aktivizálja együttműködési szerződéseit és új potenciális szövetségeket köt itthon és nemzetközi szinten egyaránt. A vállalkozói érdekek képviseletében, informálásban, a felmerülő üzleti lehetőségek feltárásában, illetve a vállalkozói problémák kezelésében a szövetségek által nyújtott segítségnek és szolgáltatásoknak nem lehet és nem is szabad szigetszerűen működni, hanem kiemelt partnerekkel együttműködve érdemes és kell a lehetőségeket megvizsgálni és megvalósítani” – vallja Eppel János.
A 2024-ben megalakításának 5 éves jubileumát ünneplő Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Szövetségek Nemzeti Fóruma, amely a VOSZ égiszén belül jött létre, a közép-európai, a magyar nemzethez tartozó vállalkozói közösség fejlődését segíti. A VOSZ nemzetközi kapcsolatai – így különösen az OECD tanácsadó testületében kifejtett munka révén – a globális információk áramlásával támogatják a hazai üzleti közösség ismereteit és nemzetközi elismertségét.
Ma a VOSZ az egyik legjelentősebb magyar munkaadói szervezetté nőtte ki magát, amely mintegy 25 ezres aktív, közvetlen tagságán és társult tagként a VOSZ-hoz csatlakozott vállalkozói szervezeteken keresztül több, mint 65 ezer vállalkozást képvisel.