Míg tavaly 200 ezer forint volt a minimálbér, idén 232 ezerre emelkedett, 133 ezer helyett 154 270 forintot vihetnek haza a dolgozók.
„Az elmúlt 6 évben megállapodás volt a kormány, a vállalkozók és a munkavállalók között, ebben előirányozták az évenkénti, átlagosan nyolc százalékos béremelést” – mondta dr. Lits József, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei elnöke a szoljon.hu-nak.
„Ez lejárt, 2023-ban gyakorlatilag 2023-ban új élet kezdődött. Azok a nemzetgazdasági szinten bekövetkezett kényszerű változások, amelyeket a külgazdasági tényezők – válságok, háború – határoztak meg, továbbá ezzel együtt a kiugróan magas infláció, a pénzromlás, azt is elkerülhetetlenné tette, hogy tegyenek valamit a munkavállaló érdekében” – fogalmazott az elnök.
Mint mondta: „a vállalkozók olyan többletköltségekkel szembesültek már a múlt év végén is, amelyek még csak idén fognak lecsapódni. Ezek többletterheit nem biztos, hogy képesek bevétel növeléssel kompenzálni. Ennek ellenére szükség volt olyan döntésre, amelynek révén a minimálbér és a garantált bérminimum is tizenhat százalékkal nőtt. Ez viszont azt jelenti, hogy olyan többletköltségek jelentkeztek a vállalkozásoknál, amelyeket kezelni kell az áram- és a gáz-, valamint az üzemanyag árának növekedése mellett. Ez komoly probléma, amely sok helyen létszámleépítéssel fog járni, esetleg a kis- és mikrovállalkozások átmeneti vagy végleges megszűnésével, aminek senki nem örül”.
Az elnök szerint most arra kell fókuszálni, hogy megmaradjon a vállalkozások működőképessége. Azt is említette, hogy a vállalkozások élhetnek a Széchenyi kártya Max+ támogatásokkal, amelyekkel maximum 5 százalékos kamattal lehet rövid és hosszú távra kölcsönforrásokhoz jutni.
(Fotó: Mészáros János)
Forrás: szoljon.hu