Kuntner Istvánnak szinte az egész gyerekkora édesapja asztalos műhelyében telt el, ha úgy tetszik, belenőtt a szakmába. A faipari technikumot, majd üzemmérnöki végzettséget szerző fiatalember számára megkerülhetetlen lett, hogy fával dolgozzon. Amikor Magyarország az Európai Unió tagja lett, akkoriban még barátnőjével, ma már feleségével belevágtak a kalandba, és kiköltöztek Angliába, mint mondja, elsősorban a szakmai tapasztalatok és a nyelvtudás megszerzése motiválta őket.
Szakmai tudásának köszönhetően el is tudott helyezkedni egy Türgon nevű palettákat gyártó vállalkozásnál, ami később egy felváráslást követően Campbell Marson néven futott tovább. Az akkori tulajdonossal, Alan Fox-szal hamar jó kapcsolatot alakított ki (ennek később még lesz szerepe). A Campbell Marson 1924-ben alapított vállalkozás, idén 100 éves, amelyet Fox vásárolt meg, miután az alapítók nem akarták tovább vinni a céget. Kuntner István 3 év múltán már a saját, lakás- és házfelújítással foglalkozó cégének alvállalkozója lett, asztalos munkákat végzett 2008-tól 2014-ig.
„Abban az évben súlyos döntés elé kerültem, ugyanis komoly egészségügyi problémáim lettek, a gerincsérvem miatt fel kellett hagynom a klasszikus asztalos munkákkal – emlékszik vissza a sorsfordító időszakra Kuntner István, aki feleségével akkor már tervezte a hazatérést. – Akkoriban egy találkozás során korábbi főnököm felvetette, hogy gondolkodjunk olyan faipari innovációban, amely piacképes lehet, egy vásárlói igény pedig arra inspirált, hogy próbáljuk ki az egyedi, prémium, fakeretes szemüvegek gyártását!
Vissza a családi műhelybe
Kuntner István végül neki is áll a fejlesztésnek, és több mint egy éven keresztül teszteli, gyártja a próbadarabokat, közben pedig már tervezik a hazaköltözést. Nem sokkal később pedig már az édesapa kőszegszerdahelyi asztalosműhelyében kezdi el teljesíteni az első megrendeléseket. Az üzlet olyannyira beindul, hogy fel kell vennie 7-8 munkavállalót, kivesznek Kőszegen egy 100 négyzetméteres üzemet, azonban kitör a Brexit, majd a Covid-járvány, így komoly válaszút elé áll a Vas vármegyei vállalkozó.
„Sajnos fel kellett mondanom a munkatársaimnak, az angliai megrendelések költségvonzata egyre magasabb lett, ezért úgy döntöttünk, hogy visszamegyünk Kőszegszerdahelyre – ami nemrégiben meg is valósult –, és hazai, valamint környező országokbeli piacokat keresünk a prémium, fakeretes szemüvegeknek”.
2020-ban megpróbáltak befektetőket keresni a népszerű Cápák között televíziós műsorban, ám az adásba végül nem kerültek be. Azonban egy optikai vállalkozás, a Szemes Optika, valamint a Pozsony melletti, somorjai Oros Optika – amelynek 2019-ben már gyártottak kereteket – komoly érdeklődést mutatott a termékek iránt. Bebizonyosodott, hogy az egyedi, éppen ezért drágább termékekre is van már vásárlói kereslet.
Elindul a szekér…
Kuntner István a korábbi hektikus évekhez képest ma nyugodtabban dolgozik, 2023 őszétől ugyanis már folyamatosak a megrendelések, a családi műhelyben dolgoznak, a termékei iránti érdeklődés folyamatosan nő.
„Az alapmodellekből is csak maximum 5 darabot gyártok, mert a vásárlói igények eleve nagyon szélesek. Sokan kérnek a szemüvegükre gravírozást, idézetet, aláírást vagy akár egy családi címert, és persze a sorozatgyártástól eltérő egyedi színeket” – mondja.
A Campbell Marson fakeretes szemüvegek márkáját is tulajdonló Kuntner Istvánt 2023 őszén Év Vállalkozója Díjjal ismerte el a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) Vas Vármegyei Szervezete.
ZBT