A magyar mikro-, kis- és középvállalkozások segítése céljából két stratégiai együttműködési megállapodást kötött az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. (IFKA), így hivatalosan is partnerségre lépett a KAVOSZ Zrt.-vel (KAVOSZ), valamint a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségével (VOSZ), a Gazdaságfejlesztési Minisztérium támogatása mellett.
Lóga Máté gazdaságfejlesztésért és nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős államtitkár az együttműködési megállapodás kapcsán kiemelte, hogy a közös munka, a szorosabb partnerség igazi nyertesei a hazai kkv-k lesznek. A három szervezett által felhalmozott évtizedes tudás és vállalkozásfejlesztési lehetőségek ugyanis a korábbiakhoz mérten sokkal gyorsabban és hatékonyabban lesznek elérhetők a vállalkozások számára, kihasználva a jelenlegi és jövőbeli vállalkozásfejlesztési programok közötti szinergiákat.
„Az IFKA a hazai vállalkozások szakmai programokkal kapcsolatos ügyfélszolgálataként, illetve központi vállalkozásfejlesztési ügynökségként van jelen a magyar kkv-k számára, így legfontosabb célunk, hogy fejlődésüket, növekedési és üzletépítési terveiket hatékonyan támogassuk. A két aláírt megállapodásnak köszönhetően a komplex vállalkozásfejlesztési szolgáltatások nem csak szélesebb körben válnak elérhetővé, de az elért vállalkozások számát is kiterjeszthetjük” – hangsúlyozta az együttműködések kapcsán Szabados Richárd, az IFKA ügyvezetője.
„Az általunk útjának indított, a kkv-k operatív folyamatait digitálisan elősegítő platform, a VOSZPort és az IFKA által üzemeltetett VALI.HU együttműködésével a célunk, hogy a lehető legtágabb körben biztosítsuk a komplex vállalkozásvezetési és -fejlesztési szolgáltatásokat a szektor szereplői számára. A vállalkozásokat leginkább érdeklő ügyekhez és támogatásokhoz való könnyebb hozzáféréssel a kkv-k egy olyan információbázisra támaszkodhatnak, amely gyakorlati oldalon segíti majd őket abban, hogy a finanszírozási és szakmai programokba minél nagyobb számban be tudjanak kapcsolódni” – tette hozzá Eppel János, a VOSZ elnöke.
A KAVOSZ Zrt. látja el a legjelentősebb, állami támogatással megvalósuló vállalkozói hitelprogram a Széchenyi Kártya Program szakmai és operatív működtetését, koordinálja az ellátandó feladatokat, folyamatosan együttműködik a Program kormányzati, szakmai és finanszírozói partnereivel. „A KAVOSZ mindig fontosnak tartotta, hogy vissza is adjon a vállalkozásoknak. Folyamatosan kutatjuk a KKV-k helyzetét, a hitelezésen túl pedig olyan vállalkozásokat támogató projekteken is dolgozunk, amelyeken keresztül segíteni, fejlesztési elképzeléseikben támogatni tudjuk a kkv szektort” – emelte ki Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója. „Az ilyen típusú együttműködések mentén lehetővé válik a technológiaváltás és a digitalizáció támogatása, a fenntartható és zöld vállalatfinanszírozás (ESG) gyakorlatának megismertetése, továbbá az innováció ösztönzése, a pénzügyi szemléletformáláson keresztül a megfelelő finanszírozáshoz jutás, a kkv-k külpiacra lépésének segítése, a tudásátadás támogatása, valamint a generációváltás elősegítése.”
A stratégiai együttműködési megállapodások létrejötte
A Kormány által elfogadott „A magyar mikro-, kis- és középvállalkozások megerősítésének stratégiája (2019-2030)” alapján a hazai kkv-szektor fejlesztésének érdekében szükséges könnyen átjárhatóvá és a jelenleginél szorosabban egymásra épülővé tenni a vállalkozásokat célzó finanszírozási és szakmai támogatási lehetőségeket. A meglévő és tervezett vállalkozásfejlesztési programok közötti szinergiák jobb kiaknázásával lehetővé válik a technológiaváltás, a digitalizáció, a fenntartható és zöld vállalati működés megteremtése és biztosítása, az innováció ösztönzése, a megfelelő finanszírozáshoz jutás, a kkv-k külpiacra lépésének segítése, a tudásátadás támogatása, a generációváltás elősegítése.
Az IFKA és a KAVOSZ, valamint az IFKA és a VOSZ képviselői a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások működésének támogatása, illetve fejlesztési törekvéseik megvalósításának elősegítése érdekében írtak alá stratégiai együttműködési megállapodást. A partnerségek elsődleges célja, hogy a hazai kkv-szektornak szóló finanszírozási és szakmai támogatási eszközök átlátható módon, egy helyen elérhetőek legyenek az IFKA közreműködésével, amely a vállalkozásfejlesztési intézményrendszer továbbfejlesztésével még több magyar vállalkozást kíván elérni célzott támogatási programokkal.
Online szakmai portálok az átláthatóság érdekében
Az együttműködés fontos pillére a szereplők által üzemeltett online szakmai portálok – a Vali.hu és a VOSZPort – összehangolása, valamint a kkv-k minél szélesebb körben való elérése és megismertetése az elérhető vállalkozásfejlesztési szolgáltatásokkal.
A Vállalkozói Portál, vagyis a Vali.hu célja a vállalkozások gyors, hiteles és személyre szabott tájékoztatása a vállalkozásokat leginkább érdeklő ügyekben. A felületen az ügyfelek vállalkozásfejlesztési szolgáltatásokat, pályázati felhívásokat, államilag támogatott hiteleket, képzéseket és megbízható szakértőket találhatnak cégük fejlesztéséhez. A VOSZPort alkalmazást a VOSZ kiemelt európai uniós projekt keretén belül valósította meg. Kifejezetten azért készült, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások mindennapi munkáját segítse, az adminisztrációs terheket csökkentse digitálizációs folyamatok által. Az alkalmazás számos ingyenes funkcióval segíti a vállalkozásokat, mint számlázó program, testreszabható crm, partner- és időpontkezelő, digitális aláírás, bankszinkronizálás, amelyekkel könnyebben átláthatják pénzügyi helyzetüket, a vállalkozásfejlesztési lehetőségeiket, valamint értesülhetnek hazai, illetve külföldi hírekről, fontos tudnivalókról.
Partnerség az IFKA és a VOSZ között
Az IFKA és a VOSZ megállapodásának fő célkitűzése, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások operatív folyamatait digitálisan elősegítő platform, a VOSZPort és az IFKA által üzemeltetett Vali.hu működésének szoros összehangolásával a lehető legszélesebb körben legyenek biztosítva a komplex vállalkozásvezetési és -fejlesztési szolgáltatások a szektor szereplői számára.
Adatmegosztás útján a VOSZPort ügyfelei számára külön bejelentkezés nélkül elérhetőek a Vali.hu forráslehetőségekről (hitelek, támogatások) szóló naprakész áttekintései, valamint a KKV minősítési funkció által azonnali értékelésre van lehetőség. A vállalkozásoknak elegendő a VOSZPort felületen regisztrálni annak érdekében, hogy mindkét szervezet szolgáltatásait azonnal használatba vehessék, így az IFKA számára a VOSZ jelenleg is nagy létszámú, de folyamatosan bővülő tagságához, azaz több tízezer vállalkozáshoz jelent közvetlen kapcsolatot.
Az együttműködő felek
IFKA Közhasznú Nonprofit Kft.
Az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. (röviden: IFKA) 1990 óta van megkerülhetetlen szereplő hazánk gazdasági, fejlesztési, kutatási és innovációs életében. Az állami tulajdonban álló közhasznú társaság kiemelt feladata, hogy segítse a magyar kis- és középvállalkozásokat az elérhető európai uniós és hazai források felkutatásában, az ehhez szükséges tudás- és információs bázis kialakításában, valamint a best practice-gyakorlatok megismerésében.
A szervezet dedikált feladatai köze tartozik a 2019-2030. közötti időszakra meghatározott, a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások megerősítésének stratégiája (kkv-stratégia) végrehajtásával összefüggő feladatok megvalósítása. Emellett az IFKA a lebonyolítója a Modern Mintaüzem Program I. (korábban: Ipar 4.0 Mintagyárak) kiemelt projektnek, amely a mikro-, kis- és középvállalkozások szervezeti megújulásának és technológiaváltásának elősegítését és támogatását, ezen keresztül a versenyképességük javítását tűzte ki célul.
Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége
A Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) idén ünnepli megalapításának 35.-ik évfodulóját. A jubileum kapcsán a szakmai érdekképviseleti szövetség tovább erősíti a legfontosabb célkitűzéseit: a vállalkozók országos és helyi döntéshozó fórumokon való érdekképviselete, a kis- és középvállalkozások tőkeerejének és piacképességének növelése által. A szövetség mára az egyik legjelentősebb magyar munkaadói szervezetté nőtte ki magát – a közvetlen tagságon és a tagszervezetein keresztül több mint 60 ezer vállalkozást tömörít.
A VOSZ tagjai számára széles körű tájékoztatást nyújt a szabályozó változásokról, olyan üzleti szolgáltatásokat biztosít, amely előmozdítja a vállalkozásfejlesztést, a piacépítést, a szakmunkás- és a felnőttképzést. A VOSZ érdekképviseleti és érdekérvényesítő tevékenységét konkrét gazdasági szolgáltatásokkal is kiegészíti, amelyek a különböző vállalkozások összefogásán alapuló, eredményes együttélésre épülnek, mint a Széchenyi kártya Program, VOSZPort, VOSZ Páholy programok, „Év Vállalkozója” Megyei Prima és Junior Prima Díj.
KAVOSZ Pénzügyi Szolgáltatásokat Közvetítő Zrt.
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ), valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) 2002-ben kezdeményezték a hazai hitelintézeteknél egy olyan konstrukció megvalósítását, amelynek eredményeként a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások egyszerűsített módon olyan kedvezményes kamatozású hitelhez juthatnak, melyet bankkártyával is igénybe lehet venni. A kezdeményező érdekképviseleti szervezetek a hazai kis- és középvállalkozások versenyképességének elősegítését és tartós növekedési feltételeinek megteremtését szolgáló államilag támogatott hitelprogramot Széchenyi Kártya Programnak nevezték el. A hitelkonstrukció szakmai irányítására és a koordinációs feladatok ellátására a Kamara és a VOSZ közösen hozta létre a KAVOSZ Zrt.-t.
A KAVOSZ Zrt. fő tevékenységeként ellátja a Széchenyi Kártya Program szakmai irányítását, koordinálja annak működését, ügyfeleket közvetít a programban részt vevő hitelintézetekhez, kezeli és továbbítja az ügyfelek adatait, valamint előminősítést végez.
A felvételen Krisán László, Szabados Richárd, Lóga Máté, és Eppel János
Fotó: MTI/Soós Lajos