A 6/2024. (II. 8.) NGM rendelet februártól több szempontból is enyhítette a munkáltatókra vonatkozó előírásokat. Többek között már nem kötelező munkavédelmi oktatást tartani az irodai munkát végzők, vagy az otthonról dolgozók számára, ehelyett elég egy általános oktatási tematikát átadni. A munkakörök szabályozottsága közötti különbség azonban nem látszik a vezető állásportál nyári felmérésének adataiban: a szellemi munkát végzők 64 százaléka, míg a szigorúbb szabályok alá eső fizikai munkások csupán 65 százaléka számolt be arról, hogy valamilyen munkahelyi biztonsági oktatásban részesült. Pozitív kivételt jelentenek az állami egészségügyi-szociális intézményekben (87 százalék) és állami oktatási intézményekben dolgozók (77 százalék).
Azok között, akik kaptak képzést magasan a munkavédelem (93 százalék) és a tűzvédelem (91 százalék) szerepelt leggyakrabban a témák között, ezt pedig az adatvédelem, adatkezelési biztonság (40 százalék) és az elsősegély oktatás (29 százalék) követte. Emellett minden ötödik munkavállaló vett részt egyéb szakspecifikus (például veszélyes anyagok kezelése, gépek biztonságos kezelése) oktatáson.
Az alacsony számokat a kontroll hiánya is indokolhatja. A válaszadók csupán 12 százaléka mondta, hogy folyamatosan és szigorúan ellenőrzik a munkahelyén a munkahelyi biztonsági előírások betartását és következménnyel jár, ha esetleges hibát, hiányosságot találnak. További 5 százalék számolt be arról, hogy az vizsgálat komoly, de a kihágásoknak nincs retorziója. Minden ötödik helyen egyáltalán nincs ellenőrzés.
Mindeközben a válaszadók háromnegyede gondolja úgy, hogy nem is lenne szükség komolyabb ellenőrzésre. A szigorítást a felsővezetők elleneznék a leginkább (90 százalék), míg a támogatók legmagasabb aránya a szabadúszó vállalkozók körében van (49 százalék).
(A kutatás 1000 fős, a 18-65 éves online magyar lakosságra reprezentatív mintán készült 2024. július 12-24. között.)