1 perc BizNess: a 2. hét legfontosabb üzleti hírei
A KAVOSZ hírösszefoglalója a magyar vállalkozóknak.
bővebben...A KAVOSZ hírösszefoglalója a magyar vállalkozóknak.
bővebben...Vajon a beruházások zsugorodása végérvényesen átalakítja a magyar gazdaság szerkezetét? Milyen trendek jellemezhetik majd a munkaerőpiacot 2025-ben, és mitől függ a kkv-k versenyképessége?
bővebben...Adózási szempontból a borravaló adómentes bevétel, de csak bizonyos feltételekkel, január 1-jétől azonban még kedvezőbbek lettek a borravaló adózási szabályai – hívta fel a figyelmet az adóhivatal.
bővebben...Az EXIM Magyarország a Demján Sándor Program keretében öt új finanszírozási konstrukciót indított, amelyek célja a fenntartható fejlődés támogatása, a magyar vállalkozások exportképességének erősítése, valamint külföldi beruházásaik finanszírozása. Az új konstrukciókra a vállalkozások január 6-tól nyújthatják be a hitelkérelmeiket a kereskedelmi bankoknál, illetve az EXIM-nél.
bővebben...A bankok többsége egy percet sem várt, már január első napján meghirdette a munkáshitelt. A feltételek a jogszabályi kötöttségek miatt ugyan hasonlóak, de találni jelentős különbségeket az elvárásokban. Máris megjelent az első ajánlat, amiben 100 ezer forint extra jóváírással csábítják a fiatal ügyfeleket a hitelfelvételre – derül ki a Bank360.hu összeállításából.
bővebben...A jövő év első felétől lehet majd pályázni a Mezőgazdasági kisüzemek beruházási programra – jelentette be közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter. A fejlesztésekhez elnyerhető forrás a 10 millió forintot is elérheti, a 85 százalékos támogatási intenzitás mellett.
bővebben...A vállalkozások támogatását és fejlesztését célzó Demján Sándor Program 8+1 eleme közül a már meghirdetett, és előregisztrációval nyitva álló lehetőségek iránt jelentős az érdeklődés – mondta Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára.
bővebben...A kormány célja, hogy Magyarország gazdasági semlegességére épülve a gazdasági növekedés 2025-re meghaladja a 3 százalékot, miközben a fellendülés bevonó jellegéből adódóan a társadalom széles körei számára, különösen a családok, illetve a kis- és középvállalkozások számára is érezhető legyen – emelte ki közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
bővebben...Az Új Gazdasági Akcióterv részeként meghirdetésre kerültek a kkv-k fejlesztését célzó Demján Sándor Program hitel-, tőke- és vissza nem térítendő támogatási termékei. A program keretében a kormány 2025-ben összesen 1410 milliárd forint megmozgatásával segíti a hazai vállalkozások fejlesztéseit, elősegítve a versenyképességük növelését és méretugrásukat.
bővebben...A Demján Sándor Program keretein belül, 400 milliárd forintos keretösszeggel elindult az EXIM exportösztönzési hitelprogram és a kifektetési hitel- és tőkeprogram – jelentette be Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára.
bővebben...A Nemzeti Innovációs Ügynökség 2025. január 28-án elindítja új, Innovációs Voucher Programját, amely kifejezetten hazai kis- és középvállalkozások számára készült és a célja az innovatív termékek piacra vitelének támogatása.
bővebben...Százmilliárd forintos keretösszeggel indul februárban a Demján Sándor Tőkeprogram, amelynek célja a kkv szektor beruházásainak ösztönzése, a vállalkozások versenyképességének javítása és méretugrásuk elősegítése – jelentette be Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára.
bővebben...A következő években erőteljes növekedési pályára térhet vissza a magyar gazdaság – jelentette ki a Pénzügyminisztérium makrogazdasági és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára hétfőn Tatabányán, a Joint Venture Szövetség (JVSZ) Country Ride elnevezésű rendezvényén.
bővebben...Az euró-forint árfolyam 2024. novemberében kétéves mélypontra gyengült. A forint az elmúlt másfél évtizedben gyorsuló trenden, a környező országoknál nagyobb ütemben értékelődött le. A forint leértékelődése a következő években folytatódni fog. Az Egyensúly Intézet előrejelzése szerint az euró átlagos árfolyama 2025-ben a 412–419, 2026-ben pedig a 418–432 forintos sávban fog mozogni.
bővebben...Orbán Viktor miniszterelnök Varga Mihály pénzügyminisztert jelölte a Magyar Nemzeti Bank új elnökének. Varga Mihály a jelöltséget elfogadta.
bővebben...2025. január 1-től 9 százalékkal emelkedik a minimálbér, a garantált bérminimum pedig 7 százalékkal.
bővebben...Az idei Európai KKV Közgyűlés fontos ékköve lesz Magyarország soros elnökségi idejének – hangsúlyozta Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások (KKV) fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára kedden Magyarország EU tanácsi elnöksége alatt tartott közgyűlés sajtótájékoztatóján, Budapesten.
bővebben...A története során valaha mért második legrosszabb eredményét produkálta a hazai nagyvállalati szektor várakozásait mutató K&H nagyvállalati növekedési index, ami a harmadik negyedévben 9 pontos eséssel -13 ponton áll. Ennél mélyebben bevallásuk szerint csupán egyszer voltak a nagyvállalatok kilátásai, két éve -15 pontig süllyedt a mutató.
bővebben...A Nemzetgazdasági Minisztérium által kitűzött bérszintek eléréshez évi 6-7- százalékos reálbéremelkedésre van szükség a következő három évben. Az elmúlt húsz évben átlagosan évi 3,3 százalékkal növekedett a bérek vásárlóereje. A vállalkozások nehéz helyzetben vannak: 2022 közepe óta átlagosan havonta több, mint 2000-rel csökken a kkv-k száma – állapítja meg az Egyensúly Intézet 2024 októberi gazdasági gyorsjelentésében.
bővebben...Magyarországon a generációváltás az üzleti életben kiemelten aktuális, mivel sok cég alapítója elérte a nyugdíjkorhatárt. Az X generáció még mindig a legnagyobb tulajdonosi réteg, de arányuk 2023-ban 50 százalék alá csökkent. Ezzel szemben az Y és Z generáció egyre nagyobb szerepet vállal, különösen az új vállalkozások alapításában, ahol a generációváltás már az ő javukra dőlt el.
bővebben...Új, a hazai kis- és középvállalkozások hitellehetőségeinek bővítését célzó programot jelentett be Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára és Szabó István Attila, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. elnök-vezérigazgatója.
bővebben...A cél a jövedelmek vásárlóerejének növelése, a megfizethető lakhatás biztosítása és a vállalkozások méretének megduplázódása.
bővebben...Nem részesíthető előnyben a harmadik országbeli munkavállaló foglalkoztatása „alaptalan feltételekre” hivatkozva vagy „rosszhiszemű magatartást tanúsítva” egy friss kormányrendelet szerint.
bővebben...A Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (GINOP Plusz) két felhívása keretében 181 milliárd forintra pályázhatnak innovációs képességük javítására a kkv-k – közölte a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ).
bővebben...A munkaadók többsége bizakodó a jövő évvel kapcsolatban, gazdasági stabilizálódásra számítanak, és a vállalat létszámát tekintve is többen kalkulálnak bővüléssel, mint ahányan csökkenéssel. Minden második cég tervez béremelést, a cafeteria keretösszegét pedig minden ötödik emelné jövőre – mutat rá a Profession.hu szeptemberi felmérése.
bővebben...2024-ben csökkent a cégek munkaerő-kereslete – mutatják a 25 éves Man at Work tapasztalatai. Míg korábban rövid időre fellendült a külföldi munkavállalók iránti igény, most leginkább szakképzett munkaerőre, magyar munkavállalókra van kereslet.
bővebben...Tőkét, forrásokat, kedvezményes hiteleket juttat a kormány a kkv-knak a Demján Sándor Program keretében, hogy „egy lépéssel nagyobbak” legyenek – jelentette be Orbán Viktor.
bővebben...„Számlával vagy számla nélkül?” – úgy tűnik ez ma már egyre kevésbé kérdés. A vállalkozások szerint ugyanis az elmúlt 10 évben közel felére csökkent a be nem jelentett bevételek aránya – derül ki a K&H kkv bizalmi index eredményeiből. A szürke-fekete bevételek korábban 20 százalék körül vélt aránya mára a 10 százalékhoz közelít, amiben az elektronikus számlázásnak komoly szerepe lehetett.
bővebben...Folynak az egyeztetések a minimálbérről és a garantált bérminimumról a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának ülésein, legutóbb szerdán egyeztettek a felek.
bővebben...A gazdasági és geopolitikai kihívások ellenére az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) szempontok egyre fontosabb szerepet játszanak a vállalati felvásárlásokat és összeolvadásokat (M&A) megelőző átvilágítások során világszerte – állapítja meg a KPMG International legfrissebb kutatása.
bővebben...Ismét csökkent a magyar GDP: 2024 második félévében negyedéves alapon 0,2 százalékot esett vissza a gazdaság teljesítménye. Az Egyensúly Intézet 2024-re 1,9 százalékos, 2025-re pedig 3,4 százalékos GDP-növekedést jelez előre. Azaz a beérkező adatok fényében idén a korábban vártnál alacsonyabb bővülésre lehet számítani.
bővebben...A hazai vállalatok jelentős része nincs tisztában azzal, milyen környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) szempontoknak kell megfelelniük. A legnagyobb kihívást a jogszabályok közötti eligazodás és az erőforráshiány jelenti számukra – derül ki az EY 53 országban, köztük Magyarországon összesen 5464 érintett bevonásával készült nemzetközi kutatásából.
bővebben...Sikeres volt az idei debreceni Farmer Expo: három nap alatt ötezer négyzetméteren 207 kiállító mutatkozott be, Zalától Szabolcsig érkeztek gazdák a szakmai konferenciákra és bemutatókra, a vásárt mintegy 15 ezer látogató kereste fel – mondta a szombati zárás után Vaszkó László vásárigazgató.
bővebben...Az év első felében több szempontból is változtak a munkahelyi biztonságra vonatkozó előírások. A Profession.hu ennek apropóján kérdezte meg a hazai munkavállalókat a gyakorlati tapasztalataikról. Az egyértelmű szabályozás ellenére több mint harmaduk semmilyen iránymutatásban nem részesült még és meglepő módon ez a fizikai munkát végző dolgozókra is igaz.
bővebben...Infláció feletti fizetésemelésre és cafeteria juttatásokra is számíthatnak a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások dolgozói. A K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adatai alapján a kkv szektorban 8,2 százalékos béremelés várható és a cégek fele béren kívüli juttatással is tervez a következő egy évben. Emellett a foglalkoztatottság is kedvezően alakulhat.
bővebben...2024. júliusban is folytatódott a cégszám csökkenése, ez már a második egymást követő hónap, amikor a társas vállalkozások száma 510 ezer alá esett az OPTEN adatai szerint. A cégalapítási kedv továbbra is alacsony, idén eddig ezerrel kevesebb vállalkozás alakult, mint tavaly ugyanebben az időszakban. Az új belépők és kilépők egyenlege negatív, ami a vállalkozói szféra zsugorodását mutatja.
bővebben...A hazai mikro-, kis- és középvállalkozás többsége, 61 százalék tervez valamilyen beruházást a következő egy év során – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból.
bővebben...Az infláció a nagy gazdaságokban tovább fog lassulni, várhatóan 2025-re elérve a jegybanki célokat – prognosztizálja az Egyensúly Intézet 2024 júniusi gazdasági gyorsjelentésében.
bővebben...Az idei első negyedév nehézségei után átértékeléssel, újratervezéssel fordíthatnak a magyar vállalkozások – derül ki az egyik legnagyobb, hazai alapítású tréningcég, a Comline Budapest összefoglalójából. Bár a reálbérek emelkedtek az első negyedévben, az infláció csökkent, a vásárlóerő növekedése nem indult el. A vállalkozások óvatosan indultak neki az évnek, hiszen belső problémákkal, a szakemberhiánnyal is küzdeniük kellett. Az első félév végével a helyzet hasonló, azonban 2024-ből még mindig lehet egy jó év.
bővebben...Megduplázódott azoknak a bankfiókoknak a száma, ahol hétfőtől be lehet nyújtani az otthonfelújítási támogatás igénylését. A már korábban megnyílt 128 MFB Pont Pluszból most már 266 várja a jelentkezőket a maximum 6 millió forintért – írja a teljes listát közlő Bank360.hu.
bővebben...Az Egyensúly Intézet májusi gyorsjelentése szerint a következő negyedévekben az újrainduló konjunktúra nyomán emelkedő lakossági bizalom és a csökkenő reálkamatok mellett a háztartások fogyasztása újra növekvő pályára állhat.
bővebben...A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés szerint májusban a vállalkozói szféra és a lakosság kilátásai sem változtak érdemben áprilishoz képest. A GKI konjunktúraindexe hibahatáron belül csökkent. A cégek foglalkoztatási szándékai csak nagyon enyhén javultak, áremelési tervei pedig viszont érezhetően csökkentek. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága valamelyest romlott az előző hónaphoz képest.
bővebben...Május 26-ig, illetve május 27-ig várják az észrevételeket.
bővebben...Az ország 110 településén több mint négyezer általános iskolást mentorál 21 hazai egyetem ezer hallgatója a Tanítsunk Magyarországért Program keretében, amelyben partnerként részt vesz a VOSZ is.
bővebben...Csökkent a cégszám áprilisban is az OPTEN adatai szerint. Kétezer alatt az új vállalkozások száma. Minden második vállalkozás felszámolással szűnt meg. Az új eljárások során öt cégből négy felszámolással vagy kényszertörlési eljárással érintett.
bővebben...Magyarország legjobb női agrárvállalkozóit keresi az EIT Food és a POZI.io. Az Empowering Women in Agrifood (EWA) program keretében kifejezetten a korai szakaszban lévő, a női vezetésű agrár- és élelmiszeripari vállalkozásokat célozzák meg, hogy erősítsék pozíciójukat a szektorban.
bővebben...Lemaradunk a visegrádi országoktól, vagy épp az élre törünk? Tényleg megelőzött minket Románia? Május 1-én uniós csatlakozásunk 20. évfordulóját ünnepeljük, ami kiváló alkalom arra, hogy megvizsgáljuk, miként változott Magyarország helyzete a hozzánk hasonló történelmi, társadalmi és gazdasági háttérrel rendelkező régiós országokhoz képest – olvasható a GKI elemzésében.
bővebben...A Gazdaság Versenyhivatal (GVH) egyetért a versenytörvény egyes tervezett módosításainak elhalasztásával. A GVH elnöke a széleskörű szakmai konzultáció lefolytatása érdekében versenypártolási munkacsoport létrehozását kezdeményezte, annak érdekében, hogy a minden érintett számára megnyugtató garanciák beépülhessenek a tervezett rendelkezésekbe.
bővebben...A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés szerint 2024 áprilisában az üzleti világ és a lakosság is valamelyest kedvezőtlenebb kilátásokról számolt be márciushoz képest. Így a GKI konjunktúraindexe 2 ponttal csökkent, ami valamivel kisebb a márciusi javulásnál (ami 3 pontos volt). A cégek foglalkoztatási szándékai nem változtak érdemben, áremelési tervei viszont kissé erősödtek. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága érdemben javult az előző hónaphoz képest.
bővebben...2004. május 1-én tíz állam csatlakozott az Európai Unióhoz, köztük Magyarország. A GKI cikksorozatában egy-egy mutató segítségével járja körül, hogyan változott hazánk helyzete 20 éves EU-tagságunk ideje alatt. Jelen cikk témája a külkereskedelem.
bővebben...A kormány az Agrár Széchenyi Kártya Konstrukciók kibővítéséről döntött – jelentette be pénteki közleményében Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
bővebben...2004. május 1-én tíz állam csatlakozott az Európai Unióhoz, köztük Magyarország. A GKI cikksorozatában egy-egy mutató segítségével járja körül, hogyan változott hazánk helyzete 20 éves EU tagságunk ideje alatt. Jelen cikk témája a foglalkoztatottság változása.
bővebben...A költségvetés és az államadósság helyzetét és kilátásait mutatja be márciusi gyorsjelentésében az Egyensúly Intézet.
bővebben...1700 milliárd forintra emelkedett „a Széchenyi Kártya Program keretében adható támogatások nyújtására vállalható kötelezettségek felső korlátja”.
bővebben...Európai uniós forrásokból 155,54 milliárd forint keretösszeg áll rendelkezésre a mikro-, kis- és középvállalkozások számára a GINOP Plusz program részeként meghirdetett KKV Technológia Plusz Hitelprogramban. A kölcsön nulla százalékos fix kamat mellett kínál kedvező finanszírozást új fejlesztésekre és értéknövelő beruházásokra, és április 30-tól igényelhető.
bővebben...Harmadik alkalommal készítette el felmérését a Niveus Consulting Group a magyar vállalkozások gazdasági várakozásairól.
bővebben...A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése 2024-re.
bővebben...A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmé-rés szerint márciusban az üzleti világ és a lakosság is kissé kedve-zőbb kilátásokról számolt be, mint tette azt februárban. Így a GKI konjunktúraindexe 3 ponttal tudott emelkedni. A cégek foglalkoz-tatási szándékai nem változtak érdemben, áremelési tervei vala-melyest enyhültek. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága nem változott az előző hónaphoz képest.
bővebben...A Budapesti Corvinus Egyetem, az OPTEN és a Grémium az Utódlásért Egyesület közös kutatása.
bővebben...2004. május 1-én tíz állam csatlakozott az Európai Unióhoz, köztük Magyarország. A GKI cikksorozatában egy-egy mutató segítségével járja körül, hogyan változott hazánk helyzete a 20 éves EU-tagságunk ideje alatt. Jelen cikk témája a keresetek változása.
bővebben...2004. május 1-én tíz állam csatlakozott az Európai Unióhoz, köztük Magyarország. A GKI cikksorozatában egy-egy mutató segítségével járja körül, hogyan változott hazánk helyzete 20 éves EU tagságunk ideje alatt. Jelen cikk témája a munkaerőköltség változása.
bővebben...Adottak a stabil gazdaságpolitika feltételei – hangsúlyozta a miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett, március 4-i gazdasági évnyitó rendezvényen, amelyen beszédet mondott Parragh László kamarai elnök, Varga Mihály pénzügy- és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is.
bővebben...A hazai munkaerőpiac helyzetét veszi górcső alá az Egyensúly Intézet februári gazdasági gyorsjelentésben.
bővebben...Széles körű szakmai összefogással javaslatcsomag készült a magyar lakásállomány megújítására, amely hozzájárulhat a magyarok életminőségének és az ország energiafüggetlenségének növeléséhez is – tájékoztatott az Egyensúly Intézet pénteken.
bővebben...2004. május 1-én tíz állam csatlakozott az Európai Unióhoz, köztük Magyarország. A GKI cikksorozatában egy-egy mutató segítségével járja körül, hogyan változott hazánk helyzete 20 éves EU-tagságunk ideje alatt. Jelen cikk témája az árak változása.
bővebben...A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 100 bázisponttal 9,00 százalékra csökkentette az alapkamatot 2024. február 27-ei kamatdöntő ülésén. A testület a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben csökkentette.
bővebben...Az élelmiszerinfláció csökkentése érdekében hozott rendeletre hívta fel a figyelmet az MKIK Kereskedelmi Kollégiuma.
bővebben...A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmé-rés szerint februárban az üzleti várakozások csak hibahatáron be-lül változtak, de a lakossági kilátások, a kiugróan kedvező januári adat után, jelentősen romlottak. Így a GKI konjunktúraindexe 3 ponttal csökkent januárhoz képest. A cégek foglalkoztatási szán-déka nem változott érdemben, míg áremelési terveik valamelyest enyhültek. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága 13 havi mélypontra esett vissza.
bővebben...2004. május 1-jén tíz állam csatlakozott az Európai Unióhoz, köztük Magyarország. Hogyan változott hazánk helyzete a 20 éves EU-tagság alatt? A GKI cikkében a lakossági fogyasztásról ír.
bővebben...A GINOP Plusz program I. prioritásán keresztül a kormány a következő időszakban összesen 450 milliárd forintot biztosít a vállalkozások fejlesztésére. Ebből 130 milliárd forintnyi forrás már a második negyedévtől kezdődően elérhetővé válhat, amely 0 százalékos célzott hitelekkel segíti a kkv szektor versenyképességének megerősítését.
bővebben...Gyakran felmerül a kérdés, hogy mennyiben más a partnerek számára munkaerőt keresni, mint amikor a saját cég bővítéséről van szó. Mi alapján választ ilyenkor egy munkaerő-közvetítő vagy fejvadász? Ezt a témát járja körbe a személyzeti szolgáltatások területének egyik legnagyobb magyar tulajdonú résztvevője, a Man at Work.
bővebben...Február 17-től az Európai Unióban működő online közvetítőkre alkalmazandó vált a digitális szolgáltatásokról szóló rendelet, amelynek célja, hogy biztonságosabbá, méltányosabbá és átláthatóbbá tegye az online környezetet.
bővebben...23 új pályázati kiírást publikált az Európai Bizottság a Fundings & Tenders oldalon.
bővebben...Az Agrárminisztérium, a Nébih és a Nemzetgazdasági Minisztérium közös ajánlást fogalmazott meg az 1/2024. (I. 9.) Korm. rendelet alapján érintett kereskedők felé. Az ajánlás a kiszereléscsökkentésben érintett bejelentésköteles termékek esetében megadandó adatok körére vonatkozik.
bővebben...A helyi és regionális munkaerőpiaci trendeket és kihívásokat járták körbe a térség legfontosabb gazdasági szereplői Székesfehérváron, a WHC főtámogatásával megrendezett HR Fest szakmai rendezvényen.
bővebben...Magyarországon először indul „ESG – környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szakértő” mesterszak a győri Széchenyi István Egyetemen. Az egyedülálló képzés a fenntarthatóságot segíti, résztvevői a vállalati szféra szakembereitől sajátíthatják el a naprakész ismereteket. Az egyéves szak egy új, európai uniós szabályozáshoz kapcsolódó verseny- és munkaerőpiaci igényt szolgál ki.
bővebben...Magyarországon évente több mint 90 ezer új biztosítást kötnek, ezek egyre nagyobb részét online. A Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. a mai napon elindította a biztosításipiac.hu digitális biztosításközvetítő rendszerét, ami az online biztosításkötés új dimenzióját hozza el a magyar lakosság és a biztosítási tanácsadók részére.
bővebben...A gazdasági növekedés helyreállítását támogató javaslatok kidolgozására biztatta a Gazdasági Kamarák Egyeztető Fórumának tagjait az idei első ülésen Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
bővebben...A technológiai startup cégek fejlesztését, inkubációját támogató, októberben meghirdetett Startup Factory pályázati programban országszerte 12 technológiai inkubátor kapott támogatást.
bővebben...A novemberi 3,1 százalék után 2023 decemberében 3,4 százalékos volt az átlagos infláció az Európai Unióban – tájékoztatott az Eurostat. Az 5,5 százalékos magyar ráta már „csak” a hatodik legmagasabb.
bővebben...A munkaerőpiaci aktivitás és a foglalkoztatás további növelése, továbbá a munkanélküliek számának hátrányos helyzetű térségekben történő mérséklése érdekében 5 milliárd forintos forrásból indul kkv kapacitásfejlesztő program.
bővebben...Az [eureka] Consulting & Games csapata idén is elindította képzés-fejlesztési kutatását, hogy nagyobb rálátással rendelkezzünk azzal kapcsolatban, milyen kihívásokkal néznek szembe a vállalatok ezen a területen.
bővebben...Jelentősen lassuló inflációra, a tavalyi 0,6 százalékos GDP-csökkenés után 2024-re újrainduló növekedésre és fokozatosan leértékelődő forint-euró árfolyamra számít az Egyensúly Intézet – olvasható 2023. téli elemzésükben.
bővebben...A hazai vállalkozások elkötelezettek a társadalmi felelősségvállalásban (CSR), ugyanakkor távol vannak attól, hogy valódi megoldásokat nyújtsanak a szociális és környezeti problémák hatékony kezelésére – derül ki a WHC Csoport és a Scale Impact közös kutatásából.
bővebben...A valóságban változatlan árú lakossági elektromos energia és földgáz termékek esetében a KSH árcsökkenést mutat ki – írja a GKI. A KSH szerint a cikk több tárgyi tévedést tartalmaz.
bővebben...A magyar GDP 2023-ban 0,6 százalékkal csökken, viszont a bővülés 2024-ben elérheti a 3,2 százalékot, majd 2025-ben a 3,1 százalékot – olvasható az Egyensúly Intézet legfrissebb gazdasági gyorsjelentésében.
bővebben...Novemberben a fogyasztók kissé borúlátóbban, az üzleti világ viszont valamelyest optimistábban tekint a közeljövőre, mint tette azt októberben – derül ki a GKI Gazdaságkutató által, – az EU támogatásával – végzett felmérés eredményeiből.
bővebben...A Versenyszféra és a kormány Állandó Konzultációs Fórumának tagjai (a Magyar Szakszervezeti Szövetség kivételével), valamint a kormány a múlt heti megállapodásnak megfelelően november 20-án hivatalosan is aláírták a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről, valamint a bérnövelési ajánlásról szóló megállapodást.
bővebben...2023 első kilenc hónapjában összesen 422 jogorvoslati eljárást folytatott le a Közbeszerzési Hatóság keretében működő Közbeszerzési Döntőbizottság szabálytalanságok miatt. Ebből 99 eljárás indult el hivatalból a Közbeszerzési Hatóság kezdeményezésére.
bővebben...A győri Széchenyi István Egyetemért Alapítvány közel 2 milliárd forintos támogatásával valósulhatnak meg az egyetem kompetenciaközpontjaiban megfogalmazott kutatás-fejlesztési és innovációs projektek. A programindító rendezvényen az intézmény munkatársai mutatták be az egyes kutatások terveit.
bővebben...2023. szeptemberben a fogyasztói árak átlagosan 12,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat – tájékoztatott a Központi Statisztikai Hivatal.
bővebben...Júliushoz képest 2,4 csökkent, az egy évvel korábbitól több mint 6 százalékkal maradt el az ipari termelés volumene 2023 augusztusában – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
bővebben...A nyugdíj-öngondoskodás ügyében indult párbeszéd a Gazdaságfejlesztési Minisztérium és az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége között a szervezet által összeállított javaslatcsomagról.
bővebben...A hazai kkv-k 60 százaléka 2023-ban nem hajtott végre béremelést a kötelező év eleji béremeléseken kívül, viszont 2024-re a cégvezetők legnagyobb hányada lát legfeljebb 10 százalékos béremelési potenciált – állapítja meg az Egyensúly Intézet a szeptemberi Gazdasági Gyorsjelentésében.
bővebben...A GKI várakozása szerint az idei harmadik negyedévben már véget érhetett a magyar gazdaságban az előző negyedévhez viszonyított visszaesés, az előző év azonos időszakához képest azonban csak a negyedik negyedévben valószínű növekedés.
bővebben...A 2023. június–augusztusi időszakban a 15–74 éves munkanélküliek száma 200 ezer fő volt, 34 ezerrel több, mint egy évvel korábban – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
bővebben...Döntött a kormány a novemberi nyugdíjkorrekció mértékéről: a jogosultak egész évre visszamenőleg 3,1 százalékos nyugdíjemelést kapnak kézhez.
bővebben...2023 augusztusában az ipari termelői árak átlagosan 2,3 százalékkal alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbihoz képest. A belföldi értékesítés árai 8,6 százalékkal nőttek, az exportértékesítéséi 7,6 százalékkal csökkentek – közölte a Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön.
bővebben...Története során először került fel az egyik legnagyobb presztízsű világranglistára a győri Széchenyi István Egyetem (a VOSZ stratégiai partnere), ami azt jelenti, hogy a világ egyetemeinek legjobb öt százalékába tartozik.
bővebben...