„Az új államtitkárság és a Demján Sándor Program fogadtatása is rendkívül pozitív. Mind a szakmai szervezetek, mind a vállalkozások részéről nagy érdeklődést tapasztaltunk. Különösen örömteli, hogy a kis- és középvállalkozások is aktívan érdeklődnek a lehetőségek iránt” – fogalmazott Szabados Richárd a Portfolio-nak adott interjúban.
Az államtitkár szerint az óvatos vállalkozói hozzáállást fokozatosan tudják oldani, ezért is találták ki az 1+1 programot, amiben kicsit a vállalkozásnak is kockáztatnia kell, de a vissza nem térítendő támogatásokkal a beruházás megtérülése is gyorsabb lehet, ráadásul a vállalkozásra eső beruházási rész önerejét más forrásokból is elő lehet teremteni.
A Nemzeti Tőkeholding létrehoz egy alapot, ebbe a Magyar Fejlesztési Bank tesz forrást, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara pedig az alapkezelője útján kezeli majd ezt az alapot. „A kamara ebben a tekintetben teljesen új szereplő, nála van az információ a vállalkozásokról, országos szinten éri el a célpartnereket. Kidolgozunk egy értékelő rendszert a források célzott juttatása érdekében. Részletes scoring értékelés kerül majd a befektetési bizottság elé jóváhagyásra. Ez a konstrukció jobb lesz a piacon elérhető feltételeknél” – mondta Szabados Richárd.
„A tőkeprogram esetében már beérkezett 600 előregisztráció, ami hatalmas növekedés az éves 40-hez képest, a weblap program már 300 konkrét érdeklődőt vonzott és 1400 regisztráltnál jár az 1+1 program” – ismertette az államtitkár. Utóbbira 500 pályázatra volt optimalizálva a keret, de ha az gyorsan kimerül, akkor a kormány a hazai költségvetésből tesz még pénzt a programba.
Szabados Richárd szerint „bebizonyosodott, ha a vállalkozásokhoz megfelelő módon juttatjuk el az információkat a forráslehetőségekről, akkor élnek a lehetőségekkel.”
A Nemzetgazdasági Minisztérium csütörtöki közleményében arra emlékeztet, hogy a legfrissebb statisztikák szerint 2024 októberéhez képest a hitelkérelmek száma 90 százalékkal 1.714 darabra ugrott, míg az igényelt hitelösszeg 81 százalékkal, 49,3 milliárd forintra emelkedett novemberre a programot bonyolító Kavosz Zrt.-nél, illetve a Széchenyi Kártya programban résztvevő kereskedelmi bankoknál. Szabados Richárd a kereslet élénkülése kapcsán kiemelte: olcsóbb finanszírozással a vállalkozások sokkal bátrabban mernek beruházni.
Ezt mindennél jobban bizonyítja, hogy az alapterméknek számító Széchenyi Kártya Beruházási Hitel Max+ hitel esetében az átlagos igényelt kölcsönösszeg harmadával, az októberi 87,8 millió forintról 116,5 millió forint fölé emelkedett. Miközben összességében 57 százalékkal nőtt a termékre beadott jelentkezések összege az előző hónaphoz képest. Októberhez viszonyítva több mint 81 százalékkal magasabb, 4 milliárd forintot meghaladó igényt regisztráltak az Agrár Széchenyi Újraindítási Beruházási Hitel Max+ hitel iránt, az átlagos hitelösszeg így 40 millió forint fölé nőtt.
A legnagyobb növekedés a vállalkozások fejlesztését leggyorsabban segítő és eszközbeszerzésüket leghatékonyabban támogató Széchenyi Lízing Max+ terméknél jelentkezett: az igénylések száma 110 százalékkal 1345 darabra nőtt, a vállalkozások az októberi 10,2 milliárd forint után novemberben több, mint 21,8 milliárd forintnyi eszközlízingre adtak be igénylést. Az átlagos finanszírozási összeg a lízing tekintetében meghaladja a 15 millió forintot. Szabados Richárd felhívta a figyelmet arra, hogy ez abszolút csúcsnak számít a programelem meghirdetése óta.
(Fotó: MTI)