Már 2025 elején is jelentős növekedés figyelhető meg a cégbírósági eljárások számában, ami arra hívja fel a vállalkozások figyelmét, hogy fokozott körültekintéssel kövessék nyomon az üzleti környezet változásait. Az OPTEN adatai szerint az ügyszámok az előző évi közel 1,1 millióról idén már most 1,7 millióra ugrottak. Bár a növekedés főként a TEÁOR-kódok változásának tudható be, egyértelműen jelzi, hogy egyre több cég érintett vagy érintetté válhat valamilyen eljárásban. Ez a tendencia minden vállalkozás számára kiemelten fontos, hiszen a jogi és adminisztratív változások következményei súlyosak és költségesek lehetnek.
A Központi Statisztikai Hivatal 2025. január 1-jétől új osztályozási rendszert vezet be a vállalkozások besorolására, amely az Európai Unió NACE-rendszerének magyar nyelvű megfelelője. A főtevékenységek esetében a KSH automatikusan elvégzi az új kódok hozzárendelését minden adószámmal rendelkező gazdasági szervezet számára. Az egyéb tevékenységek átsorolása azonban nem minden esetben automatikus, ha a hivatalos Eurostat-fordítókulcs alapján nem egyértelmű az átsorolás, a vállalkozásoknak a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál kell kezdeményezniük a módosítást.
Kulcsfontosságú a partnerek figyelése
A vállalkozások számára nemcsak a saját jogi státuszuk nyomon követése, hanem partnereik helyzetének figyelemmel kísérése is elengedhetetlen. Az OPTEN adatai szerint 2024-ben közel 50 ezer cég adószáma változott, míg 30 ezer vállalkozás székhelyet módosított. A cégalapítások száma csökkenő tendenciát mutat, míg a megszűnések száma emelkedik.
Egy vállalkozás adószámának törlése komoly következményekkel jár, hiszen a cég nem bocsáthat ki számlát, partnerei pedig nem fogadhatnak be tőle számlát. Ráadásul a NAV fiktívnek minősítheti a céget, ami az ügyvezető eltiltását és akár kényszertörlési eljárást is eredményezhet.
A gazdasági nehézségek és a piaci változások egyre több vállalkozást sodornak felszámolásba vagy kényszertörlésbe. Míg 2022-ben a megszűnő cégek száma 30 ezer alatt maradt, 2023-ban már 37 ezer fölé emelkedett, 2024-ben pedig továbbra is magas, 35 ezer feletti szinten állt.
A felszámolási eljárások száma 2022-ben nem érte el a 8,5 ezret, 2023-ban viszont közel 21 ezer, míg 2024-ben 15,5 ezer esetet regisztráltak. Az új kényszertörlések száma sem elhanyagolható, hiszen 2024-ben 16,7 ezer vállalkozás került ebbe az eljárásba. Ezek az adatok azt mutatják, hogy sok cég működése válik bizonytalanná, ami az üzleti partnerek számára komoly pénzügyi kockázatot jelenthet.
Mit tehetnek a vállalkozások?
A vállalkozásoknak 2025-ben kiemelten figyelniük kell a piaci változásokra és üzleti partnereik jogi helyzetére. Az adószám érvényességének rendszeres ellenőrzése és a cégbírósági eljárások, különösen a kényszertörlések és felszámolások figyelése elengedhetetlen. „Az idei évben már most magas az eljárások száma, elsősorban a TEÁOR-kódok változása miatt, de más cégbírósági eljárásokban sem várható visszaesés. A tapasztalatok szerint azok a vállalkozások, amelyek több üzleti partnerrel dolgoznak, már kialakítottak valamilyen rendszert a partnereiknél bekövetkező változások követésére. Ebben az OPTEN az Automatikus Partnerfigyelő Szolgáltatással segíti őket” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.