Dr. Simon Balázs, a Humánia HRS Group jogi és kommunikációs igazgatója, az MMOSZ elnöke is úgy látja, hogy az év eleji bizakodás hamar alábbhagyott, majd júniusban újra felizzott, szeptember környéki fellendülést prognosztizálva.
„A mostani számaink alapján a nyári mezőgazdasági fellendülés mellett csupán egy-két cégnél van kisebb mértékű új munkaerőigény-növekedés a partneri körünkben, nagyobb igényt jelenleg nem látunk” – állítja dr. Simon Balázs. Vállalati kapcsolattartóik körében az őszre ígért korábbi fellendülést nem nagyon várja már senki. „Az optimistábbak 2025 első negyedévét említik lehetséges kedvező elmozdulási időszaknak” – fogalmaz az MMOSZ elnöke.
„Jelenleg országosan elmondható, hogy a kieső munkavállalókat kell elsősorban pótolnunk, partnereink is nagyon óvatosan kérnek újabb dolgozókat” – osztja meg tapasztalatait Nyikosné Kovács Melinda, a Pannon-Work Zrt. kölcsönzési üzletágvezetője, aki szerint most érdemes munkaerő-kölcsönző cégeket bevonni a kölcsönzés rugalmasága miatt. Elektronikai területen, illetve a feldolgozóiparban (élelmiszer) vannak országosan kisebb megrendeléseik, de kiugró igényekre nem számítanak. Azt tapasztalják, hogy a meghirdetett állásajánlataikra több magyar jelentkező érkezik, mint pár hónappal ezelőtt. A kelet-magyarországi területen – a nagy beruházások kapcsán – vannak ígéretek és várható felfutás, megrendelés, ezek a plusz igények azonban nem ebben az évben fognak realizálódni.
Mihályi Magolna, aJobtainügyvezetője szerint a partnereik túlnyomó részénél nem tapasztalnak kiugró fellendülést, sőt, inkább egyfajta stagnálás, esetenként lassulás figyelhető meg visszamondott projektek, halasztott beruházások miatt. Egy-két jellemzően autóipari beszállító vállalatnál látnak pozitív jeleket az őszi gazdasági fellendülés kapcsán.
A Man at Worknél a kölcsönzéssel és a közvetítéssel kapcsolatban is nagyon erős a várakozás, mert érzik a bizonytalanságot a partnereiknél. „Kicsit olyan ez, mint az időjóslás, bármi lehet, süthet akár egész nap, de eshetis” – mondják az üzletágvezetők, Baradits Bulcsú és Farkas Edit. Sokat várnak a szeptembertől, meglátásuk szerint abszolút vízválasztó lesz olyan értelemben, hogy végre eldől, indulnak-e még idén vagy a jövő év elején nagyobb volumenű felvételek, esetleg komolyabb elbocsájtások jönnek. Mivel mindekettő „előszelét” érezték a nyár folyamán, ekkor látják majd, milyen lesz az utolsó negyedévük, és hogyan fordulnak rá az új évre. A nyári időszakhoz képest több keresésben bíznak, de abban csak reménykednek, hogy ez majd felülmúlja a tavalyit.
Az ukrajnai háború okozta gazdasági stagnálás a korábban prognosztizált várakozásokhoz képest jobban elhúzódik, mélyül, olyan iparágakban is megjelenik, ahol korábban fellendülést vártak. A munkaerőpiac különböző területein, iparágakban inkább a stagnálás jellemző, a kiesett munkaerő-pótlás vagy minőségi állománycsere van napirenden.
„Egyedül az autóipart kiszolgáló beszállítói területeken tapasztalok némi fellendülést, erősödést, de az Európa-szerte csökkenő kereslet, az új gépjárművek értékesítésének visszaesése miatt könnyen elképzelhető, hogy ez csupán a korábban jelentősebben visszafogott igények lazítása, felzárkóztatása” – fogalmaz Dénes Rajmund Roland, a Humán Centrum ügyvezetője, az MMOSZ kommunikációs alelnöke.