Az eseményen Marosi László, a társaság társalapítója és korábbi elnöke (a VOSZ Budapest és Pest Vármegyei Szervezetének elnöke) emlékeztetett a kezdetekre. „Az alapötlet, hogy az egyetemi és főiskolai tanulmányok mellett a hallgatók szervezett keretek között tudjanak munkát vállalni, már 41 éve, 1983-ban megfogalmazódott” – mondta. Hozzátette, két elv szükséges a sikeres vállalkozáshoz, a szabályosság és a diákok pontos kifizetése.„Ugyanakkor az is fontos, hogy lássuk, ez egy igazi család, vagyis inkább egy második család, egy közösség, amely nem csak munkahelyi életérzést nyújt. A munkánk társadalmi hatása is kézzelfogható, hiszen a legtöbb esetben az első munkahely élményét adjuk a diákoknak”. Az egykori alapító arról is szólt, hogy az első évek után 1989-ben döntötték el, országos hálózatot szerveznek, és ezután meg is jelentek vidéki szervezetekkel, Debrecenben, majd Pécsett.
Kun István, a társaság másik alapítója köszöntőjében elmondta, az akkori induló csapat kitartó és szorgalmas volt, jellemzően autodidakta módon kezdték el fejleszteni a kapcsolatokat a dél-dunántúli vármegyékben. „A fejlődés és a túlélési cselekvés egymás mellett tud előre vinni egy vállalkozást” – emelte ki, majd hozzátette: „a Meló-Diák a piaci változásai mellett ma már országosan szinte intézménnyé fejlődött. Az iskolaszövetkezetet mint formát mi honosítottuk meg Magyarországon, és ez világszerte kuriózum! A ma már erős piaci versenyben a szervezettségünk és tapasztalatunk miatt a piacvezető pozíciót is meg tudjuk tartani”. Kun István szerint tovább kell folytatni az országos erős építkezést, valamint a helyi utánpótlás és szakemberek bevonását. „Ez a nap nemcsak a múltról szól, hanem a jövőről is! Mi biztosan itt leszünk, és a diákok továbbra is számíthatnak ránk” – tette hozzá.
„Sok hasonlóságot látok a Kar és a Meló-Diák között, nemcsak a közösségfejlesztésben, hanem a hagyományokban és a modernizációban is. A Kar vezetése folytatni kívánja az együttműködést a társasággal” – mondta dr. Takács András, a PTE Közgazdaságtudományi Karának dékánja.
Ifj. Vida Péter, a Viapan Group cégcsoport cégvezetője a 35 éves megemlékezés kapcsán azt mondta, számára különösen fontos ez a pillanat, hiszen a cégcsoporthoz és a Meló-Diákhoz is ezer szállal kötődő édesapja mellett ő szinte a pécsi irodában nőtt fel, és nyaranta is jellemzően itt dolgozott. Ifj. Vida Péter – aki a FIVOSZ kkv-transzfer bizottságában a generációváltások támogatásán dolgozik – saját tapasztalatai miatt is sokat foglalkozik a családi vállalkozásokkal.
„2022-ben egy Corvinus-kutatásból kiderült, hogy a magyar kkv szektor több mint 60 százaléka családi vállalkozás, amelyek közel 80 százalékában várható generációváltás a következő években” – mondta.
Ifj. Vida Péter idézte Marosi László mondását, miszerint 35 év tapasztalatát csak 35 év tapasztalatával lehet megszerezni. A cégvezető szerint ezt szaktudással lehet valamennyire pótolni. „A rendszerszemléletű gondolkodással egészítem ki édesapám víziókat megfogalmazó képességeit, ugyanakkor a fontos döntésekben egy irányba megyünk, így inkább kiegészítjük egymást” – fogalmazott a Viapan Group cégvezetője, aki szerint a világ állandó változásai közepette jelenleg szinte lehetetlen megfogalmazni, mi lesz 35 év múlva a szektorban. „Ami viszont szinte biztosan fontos lesz, az a munkaerő hatékonyságnövelése, valamint állandó fejlesztése, oktatással és szakemberképzéssel” – mondta a szakember.
Meló-Diák Iskolaszövetkezet
A 2023-ban 150 milliárd forintos bevételt elérő társaság 1991-ben lett országos hálózat. 1999-ben már kialakították franchise-rendszerüket, 2024-ben pedig megkezdődött a céges stratégia újragondolása. A Meló-Diákkal már több, mint 850 ezer hallgató került kapcsolatba, idén pedig várhatóan 40 ezren vállalnak munkát az iskolaszövetkezeten keresztül.
(Fotók: Viapan Group)