Miért kell most alternatívát keresni az EFO helyett?
„Ez rendkívül aktuális kérdés” – kezdi Dorner Attila. „Február 1-től az EFO közterhei drasztikusan megnőnek: a munkáltatók által eddig fizetett napi 2900 forintos közteher 4400 forintra emelkedik. Ez több mint 50 százalékos drágulást jelent, ami komoly terhet ró a vállalkozásokra.” A szakértő szerint ez a változás arra kényszeríti a cégeket, hogy új megoldásokat találjanak, amelyek nemcsak költséghatékonyabbak, de hosszú távon is fenntarthatóbbak.
Milyen alternatívák léteznek az EFO-val szemben?
„Sokan nem is tudják, hogy vannak olcsóbb és hatékonyabb megoldások” – mondja Dorner. „A diákokat iskolaszövetkezetben, a nyugdíjasokat nyugdíjas szövetkezetben, a kisgyermekes szülőket pedig kisgyermekes szövetkezetben lehet foglalkoztatni. Ezekben az esetekben a munkáltatói költségek alacsonyabbak, mint az EFO esetében.” Egy konkrét példát is hoz: „Egy vállalkozás eddig hat diákot foglalkoztatott naponta EFO-ban. Februártól ez napi 26.400 forint közterhet jelentene (6×4400 forint). Ha ugyanezt a munkát iskolaszövetkezeten keresztül szervezik ki, a költség mindössze 14.304 forint lenne naponta. Ez több mint 12.000 forintos napi megtakarítást jelenthet, ami éves szinten akár milliós nagyságrendű különbséget eredményez.”
Hogyan érinti az éves 120 napos korlát a vállalkozásokat?
Az EFO másik jelentős hátránya az éves 120 napos korlátozás. „Ez azt jelenti, hogy egy munkavállaló maximum 120 napot dolgozhat egy évben EFO keretein belül” – magyarázza Dorner. „Ez különösen problémás azoknak a cégeknek, amelyek hosszú távon ugyanazokkal a munkavállalókkal szeretnének dolgozni.” A szövetkezeti foglalkoztatás ezzel szemben nem tartalmaz ilyen korlátozást, így sokkal stabilabb és kiszámíthatóbb megoldást kínál.
Miért nem használták eddig többen ezeket az alternatívákat?
„Egyszerűen azért, mert az EFO eddig elég jó volt. Az alacsony közteher és az egyszerű adminisztráció kényelmes megoldássá tette. Most azonban, hogy ezek a költségek drasztikusan emelkednek, itt az ideje átgondolni és váltani” – mondja Dorner.
Kiknek érdemes szövetkezeti foglalkoztatást választaniuk?
Dorner szerint gyakorlatilag minden olyan vállalkozásnak érdemes ezt fontolóra vennie, amely eddig EFO-ban foglalkoztatott embereket. Különösen ajánlja azoknak a cégeknek, akik diákokat, nyugdíjasokat vagy kisgyermekes szülőket alkalmaznak. „Például vendéglátóipari és kiskereskedelmi vállalkozásoknak, ahol sok diák dolgozik; rendezvényszervezőknek és raktározási cégeknek, ahol alkalmi munkaerőre van szükség; vagy gyártási és logisztikai cégeknek, ahol nyugdíjas munkaerőt alkalmaznak.”
Mit tegyenek azok a vállalkozók, akik nem akarnak napi 4400 forintot fizetni?
„Azonnal lépni kell!” – hangsúlyozza Dorner. „Javaslom minden vállalkozónak, hogy nézze át jelenlegi foglalkoztatási gyakorlatát és számolja ki a februártól várható többletköltségeket. Ha ez magasnak tűnik, akkor érdemes megvizsgálni a szövetkezeti foglalkoztatás lehetőségeit.” Szerinte most van itt az idő előre gondolkodni, és olcsóbb, biztonságosabb megoldást választani. „Ne fizessen feleslegesen napi 4400 forintot! Ha érdekli egy költséghatékonyabb megoldás, keressen meg minket – segítünk!” – hívja fel a figyelmet a szakértő.
Kapcsolat:
- Email: dorner.attila@eszakiszomszedok.hu
- LinkedIn: Dorner Attila
- Telefon: +36 20 238 4030
A szövetkezeti foglalkoztatás tehát nemcsak költséghatékony alternatíva az EFO-val szemben, hanem hosszú távon stabilitást és rugalmasságot is biztosít a magyar kkv-k számára. Az időben meghozott döntések most milliókat spórolhatnak meg a vállalkozások számára!