Szépszámú érdeklődő előtt zajlott az EDUTUS Egyetemen a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége KEVM-i szervezete által rendezett gazdasági fórum, amelyen Pordán Zsigmond vármegyei elnök köszöntötte a résztvevőket – írja a kemma.hu
Némethné dr. Gál Andrea, a tatabányai EDUTUS Egyetem rektora a képzési portfóliójukat mutatta be: nem csupán diplomás gazdasági és műszaki szakemberek képzésében állnak a vállalkozók szolgálatára, hanem számos más lehetőséget is kínálnak. December 4-én, 5-én és 6-án például ingyenes online marketing képzést szerveznek.
Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója ismertette a szervezet vállalkozásokat segítő szolgáltatásait, amelyek közül kiemelkedik a legnagyobb sikert arató Széchenyi Kártya, „a demjáni örökség sarokköve”.
A bankok nem szívesen hitelezik a legkisebb vállalkozásokat, mert időigényes, és kockázatos befektetés a részükről, a vállalkozók pedig idegenkednek a bankoktól, és drágállják szolgáltatásaikat. A KAVOSZ-nak sikerült megoldani ezt a problémát azzal, hogy az állammal együttműködésben életre hívta a Széchenyi Kártyát és az arra vonatkozó garanciarendszert.
Így ma a piaci 20 százalékos kamat helyett a vállalkozások mindössze 5 százalék kamatteher vállalása mellett vehetnek igénybe hiteleket. 2002 óta 11 ezer milliárd forint beérkező hiteligény volt, ebből 7,5 ezer milliárd meg is valósulhatott. „Percenként 20 millió forint hitelt helyeznek ki a bankok ilyen formában a magyar vállalkozásokhoz” – mondta Krisán László.
A KAVOSZ vezérigazgatója kitért az ESG problémakörére is. Mint mondta: az uniós elvárásoknak nagyon rövid időn belül kell majd eleget tenniük a vállalkozásoknak, amelyek nagy része még az alapokkal sincs tisztában az ESG-t illetően. „Pedig megkerülhetetlen lesz mindannyiunk számára, de különösen a bankoknak és a beszállítói láncokban tevékenykedőknek” – mutatott rá Krisán László.
A magyar gazdaság helyzetéről Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet igazgatója tartott előadást. A jövő évi előrejelzéseket illetően elmondta: az infláció ütemesen csökkeni fog, várhatóan 5,7 százalék, 2025-ben pedig 3,6 százalék lesz. Vannak azonban még kockázatok, például a hulladékgazdálkodási rendszer, az útdíjak, a jövedéki adó, a kiskereskedelmi különadó, mert ezek mértéke hatással lehet az inflációra.
A felvételen Némethné dr. Gál Andrea, az EDUTUS Egyetem rektora és Pordán Zsigmond, a VOSZ vármegyei elnöke.
(Fotó: Flajsz Péter)