A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) márciusban és áprilisban vármegyei beszámoló közgyűléseket tart, amelyeket vállalkozói fórumokkal kötnek össze. Az országos rendezvénysorozat következő állomását március 27-én Székesfehérváron tartották.
„A magyarországi gazdaságról sokaknak elsősorban a nagyvállalatok jutnak eszükbe, azonban a lakosság kevésbé kötődik ezekhez a cégekhez, mint a kisebb vállalkozásokhoz, amelyek mellettünk dolgoznak. A vállalkozók személyesen is közel állnak hozzánk, tudunk a múltjukról, érdekel a jelenük” – mondta köszöntőjében dr. Tanárki Gábor, a Fejér Vármegyei Kormányhivatal főispánja. Hozzátette, az Európai Unióban is 10 vállalkozásból 9 a kkv, 3 munkahelyből 2-öt a kkv-k biztosítanak. „A kormányhivatalnak az a feladata, hogy a legjobb minőségben nyújtson közigazgatási szolgáltatásokat, amelyek alkalmasak arra, hogy a vállalkozások még jobban teljesítsenek, mert tény, hogy a gazdaság teljesítőképességét a vállalkozások adják. A közigazgatásnak nem a szankcionálás az elsődleges feladata, hanem a magas színvonalú, ügyfélközpontú, vállalkozásbarát szolgáltatás” – fogalmazott.
„Ezek az események mindig alkalmasak arra, hogy pontos képet kapjunk az ország, a régió és a városok gazdasági helyzetéről, valamint, hogy köszönetet mondjunk azoknak a vállalkozásoknak, amelyek elengedhetetlen munkát végeznek a köz érdekében is” – mondta Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere. A polgármester utalt egy 2022-es KSH-elemzésből készült minisztériumi tanulmányra, miszerint a legfontosabb, 200 ezer fő feletti agglomerációk között van Székesfehérvár, mintegy 240 ezer lakóval, miközben a vármegyeszékhely lakosságszáma nagyjából 94 ezer fő. Jelentős részük vállalkozóként, gazdasági szolgáltatóként vagy munkavállalóként kötődik Székesfehérvárhoz. Sokan nem itt élnek, de itt vesznek igénybe szolgáltatásokat. „Amikor döntünk különböző kérdésekről, nemcsak a fehérváriakra gondolunk, hanem az agglomerációban dolgozókra is” – húzta alá.
Eppel János: Ki vannak éhezve a sikerre a vállalkozások
A VOSZ elnöke, Eppel János előadásában emlékeztetett arra, hogy a legnagyobb önkéntes tagsággal rendelkező érdekképviselet 2022-ben elindított új stratégiájának fontos elemeként már negyedik éve tart vállalkozói fórumokat minden vármegyében. Ennek részeként az éves vármegyei beszámoló küldöttgyűlések mellett találkoznak a helyi vállalkozásokkal is. „Szeretnénk minél hatékonyabban képviselni a vállalkozókat. A most már minden vármegyében elérhető vállalkozásfejlesztési irodáink legfontosabb feladata, hogy legyen olyan hely, ahol lehet találkozni, és ahol értő, támogató tanácsadókkal lehet személyes kapcsolatot kialakítani” – mondta. Eppel János szerint a mögöttünk lévő drámai öt év semmihez nem hasonlítható, hiszen a Covid-járvány, a háborús helyzet, és ennek következtében a nemzetközi szállítási láncok megszakadása, az infláció, az energiaválság, a banki kamatok emelkedése, a gazdasági recesszió olyan helyzetet teremtett, amely miatt a vállalkozások nehezen tudták tervezni üzletmenetüket, működésüket.
„Magyarország számára a gazdasági növekedést a belső fogyasztás, a beruházások, valamint az export pozitív elmozdulása teremtheti meg” – tette hozzá, arra is felhívva a figyelmet, hogy az exportképességet jelentősen befolyásolhatják az autóipart érintő amerikai és német kormányzati intézkedések. Kiemelte az energiaárak alakulását befolyásoló tényezőket, amelyeknek fontos üzenete, hogy továbbra is törekedni kell az energiafüggetlenségre, a hazai zöldenergia-termelés növelésére. Kitért a beruházások csökkenésére. Többek között ezek miatt van jelenleg mélyponton a VOSZ negyedéves Barométer-kutatása, a vállalkozói üzletihangulat-index.
„A vállalkozások hangulata a 2024-es adatok alapján negatív volt, innen startoltunk 2025-ben, ám a januári adatok szerint továbbra is alacsony a belső fogyasztás és a beruházások mértéke, fennáll az exportbizonytalanság, valamint az infláció kérdése” – mondta. Az idei gazdasági előrejelzésekben is sok a bizonytalanság, a GDP-növekedés 2,5-3,5 százalék közöttire prognosztizálható. Eppel János kiemelte, hogy az összességében már több, mint 60 ezer főt tömörítő tagvállalkozásnak a VOSZ az országos vállalkozásfejlesztési irodahálózatával gyors, hatékony és vállalkozásbarát szolgáltatásokat kíván nyújtani, nagyrészt a VOSZ alapítójáról elnevezett Demján Sándor Programmal, a kedvező kamatozású Széchenyi Kártya Program termékeivel, a saját fejlesztésű VOSZPort applikációval, valamint ESG-támogatással.
A VOSZPort-tal kapcsolatban az elnök aláhúzta, az volt a cél, hogy a vállalkozások valamennyi adminisztrációs ügyüket, az összes bejelentési kötelezettségüket, NAV-ügyintézéseket, CRM-feladataikat egy platformon tudják intézni. Bejelentette, hogy további fejlesztéseket lesznek az applikációban, elsősorban digitalizációs és mesterséges intelligencia területen. A vállalkozásfejlesztési irodákon keresztül folyamatosan új termékekkel találkozhatnak az ügyfelek, nemrégiben például arról született döntés, hogy lízing- és biztosítási termékek is elérhetőek lesznek. Az irodákban az új szemléletű hozzáállást a VOSZ életében egyfajta dimenzióváltásnak nevezte az elnök.
Emlékeztetett rá, hogy éppen a fórumsorozatuk nyitónapján a VOSZ stratégiai együttműködést kötött a Nemzetgazdasági Minisztériummal, konkrét programok, így a Demján Sándor Program megvalósításában is érdekeltek. Eppel János a legfontosabb partnerek között kiemelte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarát, amely tavaly novembertől új vezetéssel nagyívű, dinamikus programot fogadott el. Ennek megvalósításához a VOSZ segítséget kíván nyújtani. A VOSZ elnöke egyúttal hangsúlyozta, hogy nem pályáznak a Kamara babérjaira, nincs vetélkedés közöttük, az együttműködés a lényeg. Reményét fejezte ki, hogy 2025 végre jó év lesz a vállalkozók számára, akik ki vannak éhezve a sikerre.
Nem került le napirendről az infláció
Az inflációt és a munkaerőpiaci helyzetet nevezte a legfontosabb kérdéseknek Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet gazdaságkutatási igazgatója, a VOSZ társelnöke. Előadásában az Intézet kutatásaira alapozva mutatta be Fejér vármegye és Magyarország gazdasági helyzetét. Az Intézet szerint az infláció várhatóan 4-5 százalék körül alakul. Kozák Ákos tájékoztatta a résztvevőket, hogy a kormány március 26-ai ülésén meghallgatta a Magyar Nemzeti Bank új elnökének, Varga Mihálynak a beszámolóját – az MNB 4,5-5,1, a kormány éves szinten 4,5 százalékos inflációt vár. A változatlanul feszes munkaerőpiacon a foglalkoztatottság csökken, a munkanélküliség pedig emelkedik. Utóbbi országos rátája 4,4 százalék, míg a vármegyében 2,5 százalék, amivel Fejér a vármegyék között a 4. helyen áll. Az álláskeresők aránya 2,7 százalék (az országos átlag 4,8 százalék), ez a 7. helyet jelenti. Fejér vármegyében a regisztrált gazdasági szervezetek száma 71,5 ezer, a munkavállalók harmada a feldolgozóiparban, 17 százaléka a kereskedelem dolgozik.
VOSZ-tagoknak díjmentes energetikai tanácsadás május végéig
„Gyakorlatilag minden nap csúcsot döntünk mind energiafogyasztásban, mind energiatermelésben, ami különösen fontos a kkv-k esetében” – mondta előadásában Kovács Attila, a VOSZ Energetikai Szekciójának szakértője, a Walker and Weights értékesítési vezetője, bemutatva a VOSZ Vállalkozói Energiatudatosság Fejlesztési Programját. A kkv-k számára fontos, hogy információhoz jussanak az energiahatékonysági beruházásokat támogató pályázatokról. „A VOSZ kiemelt célja, hogy a vállalkozások számára elérhetővé tegye az energetikai szolgáltatásokat, mindezt úgy, hogy könnyen átlátható legyen, adatalapon, gyakorlatilag egyablakos rendszeren keresztül” – emelte ki. Az együttműködések során felmérik az energiafogyasztást a vállalkozásoknál, majd javaslatokat tesznek az optimalizációra – mindezt a VOSZ-tagoknak díjmentes tanácsadásként biztosítják 2025. május 31-ig.
Az MI alkalmazására ösztönzik a vállalkozókat, az idei VOSZFESZT is erről szól
A vármegyei szervezet közgyűlése előtt a székesfehérvári, 25 éve alakult Absurd Média Kft. mutatkozott be. Kovács Péter ügyvezető arról beszélt, hogy a vállalkozások hatékonysága növelésének része a kommunikáció. A mesterséges intelligencia alkalmazása szintén jelentős mértékben hozzájárulhat a vállalkozások termelékenységéhez. „Vannak olyan területek, ahol 80-90 százalékkal lehet növelni a hatékonyságot az MI-vel, különösen az ügyfélkapcsolatoknál vagy a munkavállalók onboarding folyamatainál” – mondta. (A VOSZ is kiemelt jelentőséget tulajdonít az MI alkalmazásának, április 10-én a Pécsi Tudományegyetemen ez lesz a fő téma a III. VOSZFESZTEN.)
Halenár István, a VOSZ Fejér Vármegyei Szervezetének elnöke azt mondta, a szervezet egyik legfontosabb feladata a vállalkozásokat segítő központi információk továbbítása, ezért rendszeresen szerveznek találkozókat, előadásokat, képzéseket. Bejelentette, hogy már idén új jelöltállítási rendszer lesz a Vármegyei Prima Díjaknál. Annak érdekében, hogy a teljes vármegyéből tudjanak jelölteket állítani, együttműködnek a járási hivatalok vezetőivel.
(Fotók: Fehér Gábor)