A modern technológiák és innovációk térnyerésével több magyarországi iparág is komoly lehetőségeket rejt magában. „Magyarországon egyre nagyobb beruházások történnek az e-mobilitásban, különösen az akkumulátorgyárak és a zöld technológiák terén, amelyek jelentős exportpotenciált kínálnak. Ugyanilyen lehetőség van a zöld technológiák és megújuló energiaforrások kapcsán is” – fogalmaz Gazsi Attila, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) elnökhelyettese a Behaviour Magazinnak nyilatkozva. Véleménye szerint, a mesterséges intelligencia és az adatelemzés által kínált megoldásokat, valamint a big data technológiákat is egyre több vállalat alkalmazza, amelyek nemcsak a termelékenységet javíthatják, de segíthetnek a gyors és hatékony üzleti döntéshozatalban, a munkaerőpiaci trendek előrejelzésében is.
Felemelkedőben a telemedicina
A még olcsónak számító hazai munkaerő és a legújabb egészségügyi technológiák kombinációja számos lehetőséggel kecsegtet. Új piacokat nyithat meg például a telemedicina, a diagnosztikai eszközök fejlesztése és a biotechnológia. Az elnökhelyettes úgy látja, hogy a telemedicina terén jelentős versenytársai lehetünk Nyugat-Európának, miután ez a világjárvány után kiemelten fontos lett. „A magyarországi kutatási és fejlesztési kapacitások, valamint az orvostechnikai gyártásban elért eredmények jelentős szerepet játszhatnak a régió egészségügyi fejlődésében” – magyarázza Gazsi Attila. A VOSZ tagok közötti felmérés is bizonyítja mindezt, hiszen számos olyan magyar tulajdonú cég fellelhető, amelyek már most alkalmasak egy-egy nemzetközi beszállítói lánc részévé válni.
A túlélés záloga
Az elmaradottabb vidéki térségekben egyértelmű kitörési pont lehet a precíziós mezőgazdaság vagy biogazdálkodás. A legújabb megoldásokkal jelentősen növelhető volna a termelékenység. Az agrárszektor széles körben kínálhat munkalehetőséget a szezonális munkától az állandó foglalkoztatásig.
A mesterséges intelligencia is számos új lehetőséget megnyit – lehetővé teszi például a pontosabb tápanyag- és vízkezelést, a hozamok előrejelzését, segít időben reagálni a piaci és természeti kihívásokra, a képelemző rendszer pedig időben felismeri a növények betegségeit és kártevőit.
Munkaerőpiaci hatások
Stabil munkahelyek jöhetnének létre az élelmiszer-feldolgozásban és az ahhoz kapcsolódó ellátási láncokban. „Innovatív feldolgozási módszerekkel az élelmiszeripar az egyik kitörési pont és valójában a túlélés záloga lehet a magyar ipar számára” – emeli ki Gazsi Attila. Növelheti a hatékonyságot az automatizált feldolgozás és a mesterséges intelligencia által vezérelt minőségellenőrzés, az új technológiák alkalmazása pedig elősegítheti a fenntarthatóságot a magasabb élelmiszerbiztonság és a további hulladékcsökkentés által. Lehetőség lenne a prémium kategóriás termékek előállítására is, amelyekre nagy a kereslet a nemzetközi piacokon.
Az elmaradottabb régiókban a turizmus és vendéglátás kiépítése is megoldás lehet a fellendülésre. Az öko-, agro- és borturizmus sok régióban egyedülálló lehetőségeket kínál.
„A megújuló energiaforrások egyre nagyobb jelentőséget kapnak a fenntarthatósági törekvések okán. Ezen erőművek telepítése elsősorban vidéken lehetséges és működtetésük folyamatos munkaerőt igényel, ezáltal egyszerűbb és gyorsabb felzárkózási lehetőséget is kínál. Oktatási programokkal kombinálva képzett szakembereket vonzhat, de a helyieknek is biztosíthat képzést” – mondja Gazsi Attila.