A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) márciusban és áprilisban vármegyei beszámoló közgyűléseket tart, amelyeket vállalkozói fórumokkal kötnek össze. A rendezvénysorozat újabb állomása Szolnokon volt március 20-án.
„Nagyon fontos, hogy a vármegyei vállalkozások segítséget kaphatnak, tudnak hova fordulni, ha nehezebb helyzetbe kerülnek” – méltatta köszöntőjében a VOSZ fórumát dr. Berkó Attila, Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Kormányhivatal főispánja, aki arról is beszélt, hogy a vállalkozások által megteremtett értékekből és forrásokból tudnak vármegyei szinten további célokat elérni.
Eppel János: Profi tanácsadókkal várjuk a vállalkozókat
A VOSZ elnöke, Eppel János előadásában emlékeztetett arra, hogy a legnagyobb, önkéntes tagsággal rendelkező érdekképviselet már negyedik éve tart vállalkozói fórumokat minden vármegyében. Ennek részeként az éves vármegyei beszámoló küldöttgyűlések mellett találkoznak a helyi vállalkozásokkal is. „Szeretnénk minél hatékonyabban képviselni a vállalkozókat. A most már minden vármegyében elérhető vállalkozásfejlesztési irodáink legfontosabb feladata, hogy legyen olyan hely, ahol lehet találkozni, és ahol értő, támogató tanácsadókkal lehet személyes kapcsolatot kialakítani” – mondta. Eppel János szerint az elmúlt öt év semmihez nem hasonlítható, hiszen a Covid-járvány, a háborús helyzet, és ennek következtében a nemzetközi szállítási láncok megszakítása, az infláció, az energiaválság, a banki kamatok emelkedése, a gazdasági recesszió olyan helyzetet teremtett, amely miatt a vállalkozások nehezen tudták tervezni üzletmenetüket, működésüket.
„A vállalkozások hangulata a 2024-ben negatív volt, ezt mutatta a VOSZ Barométer kutatásunk is. Innen startoltunk 2025-ben, ám a januári adatok szerint továbbra is alacsony a belső fogyasztás és a beruházások mértéke, fennáll az exportbizonytalanság, valamint az infláció kérdése” – mondta. Az idei gazdasági előrejelzésekben is sok a bizonytalanság, az idei GDP-növekedés mértéke 2,5-3,5 százalék közöttire prognosztizálható. Eppel János kiemelte, hogy a már több, mint 60 ezer főt tömörítő tagvállalkozásoknak a VOSZ országos vállalkozásfejlesztési irodahálózatával gyors, hatékony és vállalkozásbarát szolgáltatásokat kíván nyújtani, nagyrészt a VOSZ alapítójáról elnevezett Demján Sándor Program segítségével, a kedvező kamatozású Széchenyi Kártya Program termékeivel, a saját fejlesztésű VOSZPort applikációval, valamint ESG-támogatással.
A VOSZPort-tal kapcsolatban az elnök aláhúzta, az volt a cél, hogy a vállalkozások valamennyi adminisztrációs ügyüket, az összes bejelentési kötelezettséget, NAV-ügyintézést, CRM-feladatokat egy helyen, egy platformon tudják intézni. Eppel János bejelentette, hogy tovább fejlesztik az applikációt, elsősorban digitalizációs és mesterséges intelligencia területen. A vállalkozásfejlesztési irodákon keresztül folyamatosan új termékekkel találkozhatnak az ügyfelek, nemrégiben például arról született döntés, hogy rövidesen lízing- és biztosítási termékek is elérhetők lesznek.
A VOSZ – az előzetes kutatások és az elfogadott stratégiája mentén – négy különböző területen (pénzügyi források megteremtése, munkaerő, menedzsment/vállalkozói tudás, energia) kínál megoldásokat a vállalkozásoknak. „A nehéz helyzetben a VOSZ megad minden segítséget a hazai vállalkozásoknak, a lehető legszélesebb eszköztárral, forráslehetőségekkel, tanácsadással” – hangsúlyozta Eppel János. A VOSZ elnöke az országosan működő irodahálózatot egyfajta dimenzióváltásnak nevezte a szervezet életében.
Változatlanul sokakat aggaszt az infláció
Az inflációt és a munkaerőpiaci helyzetet nevezte a legfontosabb kérdéseknek Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet gazdaságkutatási igazgatója, a VOSZ társelnöke. Előadásában az Intézet kutatásaira alapozva mutatta be a vármegye és Magyarországgazdasági helyzetét. Az infláció várhatóan 4-5 százalék körül alakul, arra számítanak, hogy márciusban éri el a csúcspontot. Jelenleg elsősorban a háztartások fogyasztása erősíti a folyamatokat, de a fogyasztás nem egyenlő a kereskedelmi forgalommal. „2024-ben elsősorban a kiskereskedelemmel voltak problémák, és nem a fogyasztással” – mondta. A változatlanul feszes munkaerőpiacon az látszik, hogy a foglalkoztatottság csökken, a munkanélküliség pedig emelkedik, az országos átlag 4,4 százalék.
Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében a munkanélküliség és a foglalkoztatottság az országos átlagnak megfelelő, ugyanakkor a havi nettó átlagkereset szempontjából a térség rosszabbul teljesít, hiszen több mint 75 ezer forinttal alacsonyabbak a bérek. Az álláskeresők számában is jelentős az eltérés az országos átlaghoz képest, előbbi 3,7 százalék, a vármegyében pedig 5,8 százalék. 127 milliárd forintot fordítottak beruházásokra tavaly a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei székhelyű gazdasági szervezetek. Az egy lakosra jutó beruházás mértéke 358 ezer forint volt, miközben az országos átlag több mint 800 ezer forint, ezzel a vármegye a 15. helyen áll az országos rangsorban.
Perlusz László: A VOSZ minden hazai vállalkozás érdekeit képviseli
„A VOSZ egy hagyományos érdekképviseleti szövetség, e mellett szolgáltatásokat nyújtunk a vállalkozásoknak, valamint jelentős kulturális missziót viszünk társadalmi szerepvállalásunk részeként, utóbbi elsősorban a Prima Primissima Díjhoz kapcsolódó vármegyei Prima Díjakon keresztül, amelyeket 2003-tól szervezünk” – mondta Perlusz László, a VOSZ főtitkára. Az érdekképviseleti munkán belül a VOSZ foglalkozik országos és helyi, valamint nemzetközi, európai, OECD-érdekeltségű kérdésekkel is. A VOSZ eddig 5 képviseleti irodát nyitott külföldön, a világ legfontosabb gazdasági, kereskedelmi centrumaiban, így az Egyesült Államokban és Kínában is. Az USA és Kína gazdasága, bár csökkenő mértékben, továbbra is növekszik, Európa és az Európai Unió jelentős gazdasági problémákkal küzd, ami a magyar gazdaságot és a vállalkozásokat érzékenyen érinti. A hazai gazdaság növekedéséhez az exportbővülés is hozzájárulhat, a külképviseleti VOSZ-irodák ebben játszhatnak szerepet.
„A VOSZ valamennyi hazai vállalkozás érdekeit képviseli, legyen szó bártárgyalásról, vagy éppen a kisebb benzinkutakat érintő kérdésekről, amelyek közül sokan tagjai is szervezetünknek. Ugyanígy megvédtük a kiskereskedőket, akiket néhány éve profitmaximalizálással vádoltak” – emelte ki Perlusz László. A munkaerőpiaci változásokkal kapcsolatban a szövetség 6 pontos munkatervet állított össze, 14 olyan konkrét lépést sürgettek, amelyek megoldásokat jelentenek a helyzetre, ilyen például a külföldön dolgozók hazahívása, különös tekintettel a hiányszakmákra. A főtitkár arról is beszélt, hogy a VOSZ a hulladékgazdálkodási piac változásaira szintén reagált, javaslatokat fogalmazott meg, emellett a kiberbiztonsági díjjal, a vízközmű díjakkal és az egyszerűsített foglalkoztatással kapcsolatban is határozott álláspontot képviseltek – az ezekkel kapcsolatos javaslatok jelentős része a VOSZ-szervezetektől érkezett.
Díjmentes energetikai tanácsadás május végéig
„Gyakorlatilag minden nap csúcsot döntünk mind energiafogyasztásban, mind energiatermelésben, ami különösen fontos a kkv-k esetében” – mondta előadásában Kovács Attila, a VOSZ Energetikai Szekciójának szakértője, a Walker and Weights értékesítési vezetője, bemutatva a VOSZ Vállalkozói Energiatudatosság Fejlesztése Programját. A kkv-k számára fontos, hogy információhoz jussanak az energiahatékonysági beruházásokat támogató pályázatokról. „A VOSZ kiemelt célja, hogy a vállalkozások számára elérhetővé tegye az energetikai szolgáltatásokat, mindezt úgy, hogy könnyen átlátható legyen, adatalapon, gyakorlatilag egyablakos rendszeren keresztül” – emelte ki. Az együttműködések során felmérik az energiafogyasztást a vállalkozásoknál, majd javaslatokat tesznek az optimalizációra – mindezt a VOSZ-tagoknak díjmentes tanácsadásként biztosítják 2025. május 31-ig.
Dr. Lits József, a VOSZ Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Szervezetének elnöke beszámolójában többek között emlékeztetett Demján Sándorra, aki azt mondta, nagyon fontos az együttműködési készség, ugyanakkor az érdekképviselet és a szolgáltatásfejlesztés is elengedhetetlen. A vármegyei elnök hozzátette, a társadalmi szerepvállalás a VOSZ működésének lényeges része. „Nincs olyan vállalkozó, akinek ne tudnánk segíteni, ha bejön az irodánkba. Lehet, hogy nem azonnal, de előbb-utóbb biztosan” – mondta.
(Fotó: szoljon.hu)