A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) márciusban és áprilisban vármegyei beszámoló közgyűléseket tart, amelyeket vállalkozói fórumokkal kötnek össze. Az országos rendezvénysorozat újabb állomása Kecskeméten volt március 20-án.
„A Kormányhivatal több témában is ezer szállal kötődik a vállalkozásokhoz, például az agrárvállalkozások segítésével, munkahelyteremtő támogatásokkal és munkaerő-toborzással” – mondta a rendezvény résztvevőit köszöntve dr. Zombor Attila, a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal főigazgatója, aki szerint a közös munka eredménye, hogy ma már inkább a munkaerőhiány a nagyobb gond a vármegyében, és nem a munkanélküliség. Utóbbi 4 százalékon áll, az álláskeresőknek egyénre szabott fejlesztési szolgáltatást nyújtanak. A kormányhivatal munkatársai tisztában vannak a vállalkozások kulcsfontosságú társadalmi szerepével, ezért prioritás a vállalkozók ügyeinek kezelése.
Gaál József kecskeméti alpolgármester, a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke úgy látja, hogy az együttműködésben van a siker záloga. Megerősítette, hogy kamarai elnökként is üdvözli a VOSZ és a Kamara évtizedes közös munkáját, amelynek kiemelt eredménye a Széchenyi Kártya Program. A vármegye gazdasági teljesítményének 80 százalékát Kecskemét adja, jelenleg 10 logisztikai, ipari beruházás előkészítésén, illetve kivitelezésén dolgoznak.
Eppel János: Profi tanácsadókkal várjuk a vállalkozókat a vármegyei irodákban
A VOSZ elnöke, Eppel János előadásában emlékeztetett arra, hogy a legnagyobb önkéntes tagsággal rendelkező érdekképviselet már negyedik éve tart vállalkozói fórumokat minden vármegyében. Ennek részeként az éves vármegyei beszámoló küldöttgyűlések mellett találkoznak a helyi vállalkozásokkal is. „Szeretnénk minél hatékonyabban képviselni a vállalkozókat. A most már minden vármegyében elérhető vállalkozásfejlesztési irodáink legfontosabb feladata, hogy legyen olyan hely, ahol lehet találkozni, és ahol értő, támogató tanácsadókkal lehet személyes kapcsolatot kialakítani” – mondta. Eppel János szerint az elmúlt öt év semmihez nem hasonlítható, hiszen a Covid-járvány, a háborús helyzet, és ennek következtében a nemzetközi szállítási láncok megszakítása, az infláció, az energiaválság, a banki kamatok emelkedése, a gazdasági recesszió olyan helyzetet teremtett, amely miatt a vállalkozások nehezen tudták tervezni üzletmenetüket, működésüket.
„A vállalkozások hangulata a 2024-ben negatív volt, ezt mutatta a VOSZ Barométer kutatásunk is. Innen startoltunk 2025-ben, ám a januári adatok szerint továbbra is alacsony a belső fogyasztás és a beruházások mértéke, fennáll az exportbizonytalanság, valamint az infláció kérdése” – mondta. Az idei gazdasági előrejelzésekben is sok a bizonytalanság, az idei GDP-növekedés mértéke 2,5-3,5 százalék közöttire prognosztizálható. Eppel János kiemelte, hogy a már több, mint 60 ezer főt tömörítő tagvállalkozásoknak a VOSZ országos vállalkozásfejlesztési irodahálózatával gyors, hatékony és vállalkozásbarát szolgáltatásokat kíván nyújtani, nagyrészt a VOSZ alapítójáról elnevezett Demján Sándor Program segítségével, a kedvező kamatozású Széchenyi Kártya Program termékeivel, a saját fejlesztésű VOSZPort applikációval, valamint ESG-támogatással.
A VOSZPort-tal kapcsolatban az elnök aláhúzta, az volt a cél, hogy a vállalkozások valamennyi adminisztrációs ügyüket, az összes bejelentési kötelezettséget, NAV-ügyintézést, CRM-feladatokat egy helyen, egy platformon tudják intézni. Eppel János bejelentette, hogy tovább fejlesztik az applikációt, elsősorban digitalizációs és mesterséges intelligencia területen. A vállalkozásfejlesztési irodákon keresztül folyamatosan új termékekkel találkozhatnak az ügyfelek, nemrégiben például arról született döntés, hogy rövidesen lízing- és biztosítási termékek is elérhetők lesznek.
A VOSZ – az előzetes kutatások és az elfogadott stratégiája mentén – négy különböző területen (pénzügyi források megteremtése, munkaerő, menedzsment/vállalkozói tudás, energia) kínál megoldásokat a vállalkozásoknak. „A nehéz helyzetben a VOSZ megad minden segítséget a hazai vállalkozásoknak, a lehető legszélesebb eszköztárral, forráslehetőségekkel, tanácsadással” – hangsúlyozta Eppel János. A VOSZ elnöke az országosan működő irodahálózatot egyfajta dimenzióváltásnak nevezte a szervezet életében.
Nem került le napirendről az infláció
Az inflációt és a munkaerőpiaci helyzetet nevezte a legfontosabb kérdéseknek Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet gazdaságkutatási igazgatója, a VOSZ társelnöke. Előadásában az Intézet kutatásaira alapozva mutatta be a vármegye és Magyarországgazdasági helyzetét. Idén az infláció várhatóan 4-5 százalék körül alakul, arra számítanak, hogy márciusban éri el a csúcspontot. Jelenleg elsősorban a háztartások fogyasztása erősíti a folyamatokat, de a fogyasztás nem egyenlő a kereskedelmi forgalommal. „2024-ben elsősorban a kiskereskedelemmel voltak problémák, és nem a fogyasztással” – mondta. A változatlanul feszes munkaerőpiacon az látszik, hogy a foglalkoztatottság csökken, a munkanélküliség pedig emelkedik – az országos átlag 4,4 százalék, a vármegyében 4,7 százalék, ezzel most a vármegyék között a 10. helyen állnak. Bács-Kiskunban több mint 100 ezer vállalkozás működik, ennek 75 százaléka önálló vállalkozó. Tavaly 4 ezer új vállalkozás alakult, viszont 8100 megszűnt. A havi bruttó átlagkereset 15 százalékkal növekedett, ugyanakkor mintegy 90 ezer forinttal elmarad az országos átlagtól. Az ipari termelés volumenét viszont az országos átlag felett 40 százalékkal mérték.
Díjmentes energetikai tanácsadás május végéig
„Gyakorlatilag minden nap csúcsot döntünk mind energiafogyasztásban, mind energiatermelésben, ami különösen fontos a kkv-k esetében” – mondta előadásában Kovács Attila, a VOSZ Energetikai Szekciójának szakértője, a Walker and Weights értékesítési vezetője, bemutatva a VOSZ Vállalkozói Energiatudatosság Fejlesztése Programját. A kkv-k számára fontos, hogy információhoz jussanak az energiahatékonysági beruházásokat támogató pályázatokról. „A VOSZ kiemelt célja, hogy a vállalkozások számára elérhetővé tegye az energetikai szolgáltatásokat, mindezt úgy, hogy könnyen átlátható legyen, adatalapon, gyakorlatilag egyablakos rendszeren keresztül” – emelte ki. Az együttműködések során felmérik az energiafogyasztást a vállalkozásoknál, majd javaslatokat tesznek az optimalizációra – mindezt a VOSZ-tagoknak díjmentes tanácsadásként biztosítják 2025. május 31-ig.
Termelékenység-növekedést hozna a mesterséges intelligencia
„A jövő már jelen van” címmel tartott előadást Kánai András kommunikációs szakember, jövőkutató. Mint elmondta, a nagyvállalatok többsége (71 százalék) tevékenységébe már elkezdte beépíteni és alkalmazni a mesterséges intelligenciát, ugyanakkor a kkv-k még nem használják. „Egy amerikai adat szerint a mesterséges intelligencia a kkv-k esetében 80 százalékos termelékenység-növekedést hozhat” – hívta fel a figyelmet. Hozzátette, a mesterséges intelligencia aktív tudást ad a felhasználónak, s nemcsak egy könyvtárnyi adathalmazt. A nagyvállalatokkal szemben pont a kkv-k tudnák gördülékenyebben és gyorsabban bevezetni a mesterséges intelligenciát a munkájukba.
Weninger Richárd, a VOSZ Bács-Kiskun Vármegyei Szervezetének elnöke közgyűlési beszámolójában azt hangsúlyozta, hogy tavaly a tagvállalkozások száma számottevően nőtt, a VOSZ-iroda a Széchenyi Kártya Programban 836 hitelt közvetített a vállalkozásoknak 25,6 milliárd forint értékben.