Dr. Rákóczi Attila, a Békés Vármegyei Kormányhivatal főigazgatója köszöntőjében kiemelte, az a céljuk, hogy tevékenységük túlmutasson a hatósági engedélyezési feladatokon, mert a társadalmi alapokon nyugvó területi államigazgatásban hisznek. Mint mondta, az önkormányzatokkal, az oktatási intézményekkel, a kamarákkal és az érdekképviseleti szervezetekkel együtt kívánják fejleszteni a vármegye gazdaságát. A kormányhivatal már 2017-ben együttműködési szerződést kötött a helyi érdekképviseleti szervezetekkel, az új kérdésekre pedig közösen keresik a válaszokat.
„Bár a vármegye egyik legfontosabb feladata a területfejlesztés, ez nem valósulhat meg gazdaság fejlesztése nélkül” – fogalmazott köszöntőjében Molnár Sándor, a Békés Vármegyei Önkormányzat elnöke. Reményét fejezte ki, hogy a VOSZ vármegyei szervezetével elindított együttműködés tovább fejlődik a jövőben, mert a közigazgatáson belül is egyre nagyobb elvárás a vállalkozói szemlélet. „Akkor tudunk jól működni, ha a közigazgatásban és a gazdaságban dolgozók partnerként támogatják egymást, mert ez ad esélyt a fejlődésre”.
Ennek szellemében a rendezvényen együttműködési megállapodást írt alá a VOSZ Békés Vármegyei Szervezete a Békés Vármegyei Önkormányzattal. A dokumentumot a VOSZ részéről Eppel János elnök, Losonczi István vármegyei elnök, a Békés Vármegyei Önkormányzat részéről Molnár Sándor elnök írta alá.
Eppel János: Profi tanácsadókkal várjuk a vállalkozókat a vármegyei irodákban
A VOSZ elnöke, Eppel János előadásában emlékeztetett arra, hogy a legnagyobb, önkéntes tagsággal rendelkező érdekképviselet már negyedik éve tart vállalkozói fórumokat minden vármegyében. Ennek részeként az éves vármegyei beszámoló küldöttgyűlések mellett találkoznak a helyi vállalkozásokkal is. „Szeretnénk minél hatékonyabban képviselni a vállalkozókat. A most már minden vármegyében elérhető vállalkozásfejlesztési irodáink legfontosabb feladata, hogy legyen olyan hely, ahol lehet találkozni, és ahol értő, támogató tanácsadókkal lehet személyes kapcsolatot kialakítani” – mondta. Eppel János szerint az elmúlt öt év semmihez nem hasonlítható, hiszen a Covid-járvány, a háborús helyzet, és ennek következtében a nemzetközi szállítási láncok megszakítása, az infláció, az energiaválság, a banki kamatok emelkedése, a gazdasági recesszió olyan helyzetet teremtett, amely miatt a vállalkozások nehezen tudták tervezni üzletmenetüket, működésüket.
„A vállalkozások hangulata a 2024-ben negatív volt, ezt mutatta a VOSZ Barométer kutatásunk is. Innen startoltunk 2025-ben, ám a januári adatok szerint továbbra is alacsony a belső fogyasztás és a beruházások mértéke, fennáll az exportbizonytalanság, valamint az infláció kérdése” – mondta. Az idei gazdasági előrejelzésekben is sok a bizonytalanság, az idei GDP-növekedés mértéke 2,5-3,5 százalék közöttire prognosztizálható. Eppel János kiemelte, hogy a már több, mint 60 ezer főt tömörítő tagvállalkozásoknak a VOSZ országos vállalkozásfejlesztési irodahálózatával gyors, hatékony és vállalkozásbarát szolgáltatásokat kíván nyújtani, nagyrészt a VOSZ alapítójáról elnevezett Demján Sándor Program segítségével, a kedvező kamatozású Széchenyi Kártya Program termékeivel, a saját fejlesztésű VOSZPort applikációval, valamint ESG-támogatással.
A VOSZPort-tal kapcsolatban az elnök aláhúzta, az volt a cél, hogy a vállalkozások valamennyi adminisztrációs ügyüket, az összes bejelentési kötelezettséget, NAV-ügyintézést, CRM-feladatokat egy helyen, egy platformon tudják intézni. Eppel János bejelentette, hogy tovább fejlesztik az applikációt, elsősorban digitalizációs és mesterséges intelligencia területen. A vállalkozásfejlesztési irodákon keresztül folyamatosan új termékekkel találkozhatnak az ügyfelek, nemrégiben például arról született döntés, hogy rövidesen lízing- és biztosítási termékek is elérhetők lesznek.
A VOSZ – az előzetes kutatások és az elfogadott stratégiája mentén – négy különböző területen (pénzügyi források megteremtése, munkaerő, menedzsment/vállalkozói tudás, energia) kínál megoldásokat a vállalkozásoknak. „A nehéz helyzetben a VOSZ megad minden segítséget a hazai vállalkozásoknak, a lehető legszélesebb eszköztárral, forráslehetőségekkel, tanácsadással” – hangsúlyozta Eppel János. A VOSZ elnöke az országosan működő irodahálózatot egyfajta dimenzióváltásnak nevezte a szervezet életében.
Kozák Ákos: Változatlanul feszes a munkaerőpiac
„Vigyázó tekintetüket egyrészt az inflációra, másrészt a munkaerőpiacra vessék!” – javasolta a vállalkozásoknak előadásában Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet társalapítója, a VOSZ társelnöke, aki kutatásaikra alapozva mutatta be Békés vármegye és az ország gazdasági helyzetét. Az intézet az idei inflációt éves szinten 4-5 százalékra prognosztizálja, annak tetőzését márciusra várják. A munkaerőpiac változatlanul feszes, most az látszik, hogy a foglalkoztatottság csökken, a munkanélküliség pedig emelkedik. Emlékeztetett rá, hogy néhány éve, amikor Békés vármegyében járt, jellemzően az infrastrukturális hiányokat és a fiatalok elvándorlását jelezték problémának a helyi vállalkozások.
Elhangzott, hogy a gazdasági aktivitás Békés vármegyében megközelítőleg az országos átlagnak megfelelő, miközben a munkanélküliség az ország többi térségéhez képest 1,5-2 százalékkal magasabb. 10 üres álláshelyre 60 álláskereső jut, mintegy ötödük pályakezdő vagy 25 év alatti. A foglalkoztatottak többsége a feldolgozóiparban, a humánegészségügyben és szociális ellátásban, valamint a kereskedelemben dolgozik. Kozák Ákos megjegyezte, sokat mondó, hogy a versenyszférában a béremelés mértéke 12 százalék volt, a költségvetési szférában viszont 18 százalék.
A vármegyében 1000 lakosra 202 vállalkozás jut, ez a negyedik legmagasabb Magyarországon. „Ez elsőre jónak tűnik, de az adat inkább azt mutatja, hogy az átlagosnál több nano- és mikrovállalkozás működik Békésben” – mondta a szakember. Egy év alatt 2300 vállalkozást alapítottak a vármegyében, ugyanakkor 3400 megszűnt. Az agrárvállalkozások száma erősen felülreprezentált, ami meghatározhatja a következő 3-5 év fejlődési lehetőségeit.
Díjmentes energetikai tanácsadás május 31-ig
„Gyakorlatilag minden nap csúcsot döntünk mind energiafogyasztásban, mind energiatermelésben, ami különösen fontos a kkv-k esetében” – mondta előadásában Kovács Attila, a VOSZ Energetikai Szekciójának szakértője, a Walker and Weights értékesítési vezetője, bemutatva a VOSZ Vállalkozói Energiatudatosság Fejlesztése Programját. A kkv-k számára fontos, hogy információhoz jussanak az energiahatékonysági beruházásokat támogató pályázatokról. „A VOSZ kiemelt célja, hogy a vállalkozások számára elérhetővé tegye az energetikai szolgáltatásokat, mindezt úgy, hogy könnyen átlátható legyen, adatalapon, gyakorlatilag egyablakos rendszeren keresztül” – emelte ki. Az együttműködések során először az energiafogyasztást mérik fel a vállalkozásoknál, javaslatokat tesznek az optimalizációra, mindezt a VOSZ-tagoknak díjmentes tanácsadásként biztosítják 2025. május 31-ig.
Losonczi István, a VOSZ Békés Vármegyei Szervezetének elnöke elmondta, az elmúlt egy évben, újonnan megválasztott elnökként az volt az egyik legnagyobb feladata, hogy minél több vállalkozóval és vállalkozással ismertesse meg magát, hiszen elődje, Nagy Mihály László évtizedeken át töltötte be a tisztséget. Jó eredménynek tartja, hogy egy év alatt jelentősen nőtt a vármegyei szervezet taglétszáma. Ahogy Eppel János idézte: „Nem elég jónak lenni, annak is kell látszani!”