A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) vármegyei szervezetei 2024-ben márciusban és áprilisban tartják éves rendes beszámoló taggyűléseiket, melyekkel egyidőben vállalkozói fórum és országos elnöki látogatásokra is sor kerül. A vállalkozói fórumok célja, hogy a VOSZ tájékoztatást adjon 5 éves új stratégiájának és cselekvési programjának eddigi eredményeiről, a szövetség aktuális gazdaságpolitikai kérdésekre adandó válaszairól, valamint a vármegyei VOSZ-szervezetek beszámoljanak 2023-ban végzett munkájukról.
A Békés vármegyei vállalkozói fórumot Békéscsabán rendezték meg március 7-én.
Az eseményen jelentette be Nagy Mihály László, a VOSZ Békés vármegyei elnöke, hogy 25 év után lemondott elnöki mandátumáról, de munkájával és tapasztalatival továbbra is támogatja a helyi küldöttgyűlés által megválasztott elnök és vármegye munkáját. Köszöntőjében visszaemlékezett az VOSZ indulásának időszakára, majd emlékeztetett arra, a mai napig nagyon fontos, hogy a különböző hatóságokkal folyamatos legyen a párbeszéd. Végül jelképesen átadta a stafétabotot az új megválasztott elnöknek, Losonczi Istvánnak, aki székfoglaló beszédében az elmúlt évek munkájának és sikereinek folytatására tett ígéretet.Többek között arról beszélt, hogy a fenntartható növekedés elérésében is támogatni szeretné a helyi vállalkozásokat.
Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere előadásában kiemelte, hogy a város komoly lehetőségek előtt áll, ugyanis a kormány fejlesztési programjának fókuszába került, és várhatóak számottevő beruházások a térségben. A polgármester szólt arról, hogy az M44-es autóút Kecskemét-Békéscsaba közötti szakaszának építése nemsokára megvalósul, és a folytatás is napirendben van. Bejelentette, hogy a reptér és egy vasúti konténerterminál fejlesztése is megvalósulhat, amelynek hosszabb távon komoly gazdaságfejlesztési hatása lehet a helyi gazdaságra.
„Kiegyensúlyozott, meghatározó, mértéktartó szervezet, ugyanakkor aktív, agilis és szenvedélyes szereplője Békés vármegyének” – ezt már dr. Takács Árpád Békés vármegyei főispán mondta köszöntőjében a VOSZ-ról. Hozzátette: a foglalkoztatottság és a biztonság ma már fontos fogalmak, amelyek kapcsán a vállalkozásokat segítő döntésekhez már korábban is bevonták a VOSZ-t, mint a szakképzési vagy a munkahelyek biztonságáért dolgozó szervezetet, amely a pályaorientációs kerekasztal résztvevője. A főispán felhívta a figyelmet, hogy a közigazgatásnak segítenie kell a helyi vállalkozásokat, ugyanis az erős vállalkozások a helyi gazdaság, az önkormányzatok és a lakosság pillérei. Békés vármegyében mintegy 65 ezer vállalkozás működik, túlnyomó többségük egyéni vállalkozás, főként a mezőgazdaságban dolgozik.
A szövetség új stratégiájának 2023-2024-es megvalósítása
Eppel János, a VOSZ elnöke előadását azzal kezdte, a VOSZ független, érdekvédelmet ellátó szervezetként, a hagyományokra építve, de a kor kihívásaira és követelményeire válaszolva végzi munkáját és aktualizálja szolgáltatásait. Kiemelte, hogy a VOSZ mind országosan és vármegyei szinten is a vállalkozói közösség építőjeként tehet a vállalkozások sikeres működéséért. A VOSZ tavaly ünnepelte működésének 35. éves évfordulóját és ezen idő alatt, egyfajta híd szerepet töltött, tölt be vállalkozók és a mindenkori kormány között, amely minden körülmények között a szakmai alapú párbeszédre épül. A VOSZ vezetősége ezt a tradíciót kívánja folytatni, mert továbbra is abban hiszünk, hogy a mindenkori kormánnyal folytatott őszinte, nyílt párbeszéd az egyetlen út, amely sikeresen és hatékonyan működik és így szolgálhatja a VOSZ legjobban az általa képviselt vállalkozások érdekeit. Fontosnak tartja, hogy a 35 év alatt mind a szövetségben, mint a tagvállalatoknál felhalmozódott szakmai tudást és tapasztalatfelhasználásra kerüljön a szövetségen belüli közösségek, vármegyei szervezetek, tagozatok, szekciók adta kereteken belül, országosan és helyi szinten is. Az érdekvédelmi tevékenységen és Széchenyi Kártya Program működtetésén túl a VOSZ tavaly több új szolgáltatást vezetett be a vállalkozások mindennapjainak megkönnyítése érdekében, de azokat folyamatosan kutatja, vizsgálja és fejleszti.
A 2024 évben továbbra is fontos az aktivitás és szervezettség: konkrét ügyek és projektek mentén sokkal többet kell kihozni a közös munkából, melyre az előbbiek miatt képes a VOSZ. „Akkora kihívások elé nézünk, hogy ezekre a korábbi eszközrendszerünk, beleértve a szövetséget és a vállalkozásokat is, már nem lesz elég, a körülmények, azaz változásigénynek megfelelően folyamatosan kellett megújulnunk, szervezett formában nagyobb együttműködésre, összefogásra van szükség. Nem egyedül vagyunk a világban, egy közösség tagjai vagyunk” – húzta alá Eppel János. „Nem elég, ha tudjuk, hogy miben vagyunk jók, azt másokhoz is el kell juttatnunk, mert a VOSZ jó márka” – jelentette ki.
A VOSZ legsikeresebb szolgáltatása a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával közösen működtetett Széchenyi Kártya Program a 21 év alatt 8000 milliárd forint kihelyezett forrás, több mint 500 ezer hitelszerződés önmagáért beszél. A kibővített program folytatódik, a következő évekre is garantálja a kormány a működését, ezzel rengeteg vállalkozás fejlődését lehet biztosítani. Az elnök kiemelte, hogy nagyon fontos, hogy a vármegyei vállalkozásoktól is érkezzenek a témák, javaslatok, meglátások, amelyeket megvizsgálva, elemezve a VOSZ felkarolhat és képviselhet a szükséges fórumokon, hisz a win-win helyzet erősítése változatlanul elsődleges cél.
A szövetségnek van válasza az aktuális kérdésekre és kihívásokra is, melyeket a vállalkozások már egyre kevésbé kerülhetnek ki, ilyen a fenntarthatóság kérdése és az ESG témakörre. Az új kihívások kezelésére az összefogás és együttműködés az egyik legfontosabb válasz, így nagyon fontos, hogy nem csak a központban, de a vármegyékben is aktív, erős szervezetek és közösségek működjenek. Mind az irodahálózat kiépítése és a meglévő irodák fejlesztése országszerte lehetőséget ad a helyi vállalkozások számára közvetlen kapcsolatot teremteni a szövetséggel. „Továbbra is várjuk a megyei szervezetek, vállalkozók ötleteit, meglátásait, javaslatait, amelyekből merítkezni tudunk” – mondta Eppel János.
Perlusz László VOSZ főtitkár előadásában tájékoztatta a közönséget a VOSZ érdekvédelmi munkájának kutatási hátteréről és konkrét területeiről. Kiemelte, hogy a KSH adatai alapján ma Magyarországon 1 millió vállalkozás működik, amelyek nagy része a közép-magyarországi régióban található, de meg kell adni a lehetőséget a vármegyék vállalkozásainak is, hogy egyre jobban bekapcsolódjanak a gazdasági vérkeringésbe és a szervezet életébe is. Ezt a célt szolgálják a vármegyei közgyűlésekkel egybekötött vállalkozói fórumok és országos elnökségi részvétel is, továbbá előkészítés alatt áll egy olyan módosítás, amely után a vármegyékben telephellyel rendelkező cégek a vármegyei szervezet és szövetségi munka részeseivé válhatnak. A főtitkár kiemelte, hogy 2023-ban indult az Egyensúly Intézettel közösen a VOSZ Barométer üzleti hangulat index felméréssorozat a VOSZ-tagvállalatok körében (összesen 25 ezer aktív tagi közösség), amely nagyon értékes adatokkal segíti a VOSZ munkáját, jelezve azt is, hogy milyen területre kell koncentrálni. Jelentős eseménynek nevezte, hogy 2023-ban a magyar Parlament december első péntekét hivatalosan is a Magyar Vállalkozók Napjává nyilvánította 170 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül, amely a tavalyi jubileumi évben a vállalkozók munkájának és társadalmi szerepének méltó elismerése volt.
A kereslet, a megrendelések és a beruházások növelése 2024-ben elsődleges érdek, ehhez a hitelezési lehetőségek további bővítésére is szükség van. Perlusz László kitért arra is, hogy a vállalkozói közösség üdvözölte a kamatok csökkentését, de szerinte a jelenlegi inflációs és gazdasági folyamatok jelentősebb csökkentést indokolnának, amely további bővülésre és fejlesztésekre ösztönözné a magyar kis- és középvállalkozói szektor egészét.
A VOSZ vezetői részéről az is elhangzott: stratégiai cél, hogy a vállalkozások hatékonyságnövelését segítsék különböző szolgáltatásokkal, amelyek közül kiemelkedik a VOSZPort, a digitális vállalkozói vezérlőpult, amely a számlázástól a céginformációs lekérdezésig, az elektronikus aláírásig, kkv-minősítésig sok mindenben segít immár a mesterséges intelligencia alkalmazásával. Egyúttal bejelentették, vállalkozásfejlesztési tanácsadó szakember kezd dolgozni minden vármegyében a következő negyedévtől kezdve, a Széchenyi Kártya Programot koordináló kollégával közös irodában. A kkv-kat kívánják összehozni szolgáltatókkal, például képzési vagy kontrolling területen – ezzel is bővül a VOSZ szolgáltatási portfóliója. A közeljövőben a VOSZ kiemelten foglalkozik majd az induló és a 0-5 éves vállalkozásokkal is, mert a jelenlegi 50 százalékos lemorzsolódáson javítani kell.
(A vezető fotón Eppel János és Losonczi István között Nagy Mihály László.)