A Primus Magán Egészségügyi Szolgáltatók Egyesület dr. Kóka János 10 pontos egészségügyi reformjavaslatához kapcsolódva világította meg a magánegészségügy jelenlegi helyzetét, kihívásait és lehetőségeit a Portfolio-n megjelent írásban.
Mint írák, jelenleg a munkáltatók által finanszírozott egészségbiztosítások után jelentős, mintegy 33 százalékos adót kell fizetni, ami visszafogja az ilyen programok elterjedését. Ennek megváltoztatása óriási potenciállal bírna.
A dolgozók számára az adómentes egészségbiztosítás gyorsabb hozzáférést biztosítana a magánegészségügyi ellátáshoz. Rövidebb várakozási idők, személyre szabottabb és magasabb színvonalú ellátás jellemezné az új rendszert. A biztosítások tartalmazhatnának prevenciós szűréseket is, amelyek időben felismerhetik a komoly betegségeket.
A vállalatok számára az egészségbiztosítás egyértelműen megtérülő befektetés. A Primus Egyesület megjegyzi: nemzetközi példák bizonyítják, hogy a munkahelyi egészségprogramok csökkentik a betegszabadságok számát, mérséklik a fluktuációt és növelik a munkavállalói lojalitást. Egy amerikai kutatás szerint például minden dollár, amelyet a munkavállalók egészségébe fektetnek, akár 6 dollárnyi megtérülést is hozhat.
Az állam számára az aktív lakosság ellátásának magánszektorba terelése jelentős megtakarítást eredményezne. Az állami rendszer így több figyelmet fordíthatna az inaktív és kiszolgáltatott rétegekre. Becslések szerint egy adómentes egészségbiztosítási rendszer évente 300 milliárd forintnyi terhet venne le a tb-kasszáról, miközben szintén 100 milliárd forintos új magánbefektetést generálna az egészségügyben.
Mindezek figyelembe vételével a Primus Egyesület egy „Semmelweis Tőkealap” létrehozását javasolja, amely az állami és magántőke összefogásával tőkét biztosítana a magánszolgáltatók számára. Úgy látják, hogy „egy robusztus szolgáltatói platform kialakítása az ellátás hatékonyságát, minőségét és hozzáférhetőségét is javítaná. A nagy nemzetközi platformszolgáltatók példája ugyanis már megmutatta, hogy a megfelelő menedzsment, beszerzési és minőségbiztosítási rendszerek kialakítása miként növelheti a szolgáltatások színvonalát.
A Primus Egyesület leszögezi: készen áll arra, hogy szakmai tudásával és innovatív javaslataival hozzájáruljon a reformfolyamat sikeréhez, mert „most van itt az idő, hogy az egészségügyünk modernizációjával mindenki nyerjen.”
Dr. Kóka János javaslataival kapcsolatban a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) Egészségügyi Tagozata is kifejtette véleményét, amiben szintén azt hangsúlyozták, hogy ismételten felajánlják az egészségügyi rendszerek fejlesztésében felhalmozott, sok száz évnyi összesített hazai és nemzetközi tapasztalatukat a helyzet jobbítása, a magyarok egészségi állapotának javítása és egészségének megőrzése érdekében.