2023. júliusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 7,7, naptárhatástól megtisztítva 7,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 4,1, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 5,5, az üzemanyag-kiskereskedelemben 20,5 százalékkal kisebb lett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,2 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest. 2023. január–júliusban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 9,9 százalékkal kisebb volt az előző év azonos időszakinál.
2023. júliusban az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva:
Az országos kiskereskedelem forgalmának volumene 7,6 százalék-kal visszaesett.
2023. júliusban:
Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1570 milliárd forintot ért el.
Az országos kiskereskedelmi forgalom 50 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 33 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 17 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
2023. január–júliusban az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva:
A kiskereskedelmi forgalom volumene 9,9 százalékkal kisebb lett.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 7,0, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,6, az üzemanyag-kiskereskedelemben 21,7 százalékkal visszaesett az értékesítés volumene. (KSH)
Nagy János: Megakadt a kilábalás
A várttal ellentétben megakadt a júniusban megkezdődött kilábalás: bár a naptárhatástól megtisztított mutató javult: 7,6 százalékkal esett az éves index júliusban, kedvezőtlen, hogy havi alapon csökkent a volumen – írja kommentárjában Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője.
Az élelmiszer jellegű üzletek eladásainak mérséklődése 4,1, a tartós cikkeké 5,5 százalékra csökkent, ugyanakkor az üzemanyag-forgalom 20,5 százalékkal zuhant az idei hetedik hónapban az előző év azonos időszakához viszonyítva. Elsősorban az üzemanyagok terén mutattak az előzetes adatok derűsebb képet, a másik két szegmens a vártnak megfelelően alakult. 2023. január–júliusban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 9,9 százalékkal kisebb volt az előző év azonos időszakinál.
Az elmúlt hónapok fogyasztásának visszaesésében jelentős szerepet vállalt egyrészt a rendkívül magas infláció miatt bekövetkező érdemi reálbércsökkenés, valamint a tavalyi év első felében felépült masszív bázis is. A továbbra is bőven kétszámjegyű bérkiáramlás, a jelenleg még mindig mérsékelt energiaárak és a fokozatosan ereszkedő infláció azonban fontos támaszai lehetnek a második félévre vetíthető felívelésnek, melyet erősítenek az elmúlt időszak adatai.
A kiskereskedelmi forgalom éves változása az utolsó negyedévben térhet vissza a pozitív tartományba. A ma közölt adatok tükrében a harmadik negyedéves gazdasági teljesítmény tekintetében még kérdéses az éves GDP-változás előjele – fogalmaz Nagy János.