Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – a gazdaság teljesítménye 0,4 százalékkal csökkent. Mivel negyedév/negyedév alapon a harmadik negyedévben is csökkent a GDP (0,7 százalékkal), a gazdaság 2022. második félévi teljesítménye „technikai recesszióként” értékelhető.
A negyedik negyedévi (éves szintű) növekedéshez több nemzetgazdasági ág hozzájárult, leginkább az ipar és a piaci szolgáltatások. Az iparon belül különösen a közúti jármű, illetve a villamos berendezés gyártása, a piaci szolgáltatások közül pedig főként az ingatlanügyletek, valamint a szállítás, raktározás bővülése volt jelentős az egy évvel korábbihoz mérten. A növekedést főként a mezőgazdaság jelentős visszaesése fékezte.
A nemzetgazdaság teljesítménye 2022-ben a nyers és a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint egyaránt 4,6 százalékkal meghaladta az előző évit.
Forrás: KSH
Nagy János: Technikai recesszió, viszont derűsebb jövőkép
Negyedéves alapon 0,4 százalékkal csökkent a GDP, ezzel technikai recesszióba süllyedt a gazdaság – kommentálta a hírt Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője.A KSH jelentős revíziót hajtott végre a múltbéli adatokon. A részletek egyelőre nem ismertek, a hivatal rövid kommentárja szerint a növekedéshez több nemzetgazdasági ág hozzájárult, leginkább az ipar és a piaci szolgáltatások.
Az iparon belül különösen a közúti jármű, illetve a villamos berendezés gyártása, a piaci szolgáltatások közül pedig főként az ingatlanügyletek, valamint a szállítás, raktározás bővülése volt jelentős az egy évvel korábbihoz mérten. A növekedést főként a mezőgazdaság jelentős visszaesése fékezte. Az év egészét tekintve 4,6 százalékkal bővült a bruttó hazai termék.
A negyedév során korábban közzétett havi termelési adatok már mutatták, hogy az ipar viszonylag ellenállónak bizonyult, köszönhetően a járműiparnak és a kiépülő, jelentős akkumulátorkapacitásoknak. Emellett a szolgáltatások jelenthették még a húzóerőt, elsősorban a szállítások, a turizmus és a szabadidős tevékenységek.
A gazdasági aktivitás a mélypont közelében lehet jelenleg. A korábban megszokotthoz képest továbbra is megnövekedett energiaárak és a vágtázó infláció együttesen szorítják vissza a fizetőképes keresletet. A rendkívül kedvezőtlenné váló kamatkörnyezet és a kormányzati halasztások a beruházási aktivitás lassulását eredményezik.
Mindemellett a globálisan kedvezőbbé váló kilátások, kiegészülve a jelentős hazai kapacitásbővítésekkel (elsősorban az akkumulátorgyártás terén) az export érdemi bővülését vetíthetik előre, ami ellensúlyozhatja a belső kereslet visszafogott teljesítményét. Az árdinamika mérséklődésével párhuzamosan a második negyedévtől számíthatunk a gazdaság meglódulására, melyet főként majd az év második felében már érdemben javuló világgazdasági konjunktúra is támogat majd – írta Nagy János.
Az EU átlagát sem érte el a magyar növekedés
A GDP az Eurostatot tájékoztató uniós tagállamok közül (év/év alapon) csak Svédországban (mínusz 0,6 százalék) és Litvániában (mínusz 0,4 százalék) csökkent 2022 utolsó negyedévében. A legdinamikusabb növekedési adatokról Írország (15,7 százalék), Románia (5,0 százalék) és Ciprus (4,4 százalék) számolt be.
A négy legnagyobb gazdaság közül Németországban 1,1, Franciaországban 0,5, Spanyolországban 2,7, Olaszországban pedig 1,7 százalékkal nőtt a GDP.
A 0,9 százalékos magyarországi növekedés ezúttal elmaradt az uniós átlagtól.