Egy évvel ezelőtt, 2022. február 24-én ezelőtt tört ki az orosz-ukrán háború, és ha volt olyan szektor, amelyik nagyot profitált ebből, az a befektetési vállalkozásoké volt. A magyar brókercégek rekord nyereséggel zárták a 2022-es évet, az adózott eredményük 48,6 milliárd forint lett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint. Ez több mint a két és félszerese a 2021-esnek, ami pedig szintén hatalmas rekordnak számított a korábbi évekhez képest.
A gigantikus nyereség dacára a brókercégek mindeddig kimaradtak az extraprofitadóból. Érintette viszont a szektort a tranzakciós illeték kiterjesztése. Ezt a közterhet az ügyfélszámlákon és a sajátszámlákon lebonyolított értékpapír-forgalom után szedik be, a mértéke 0,3 százalék, maximum vételenként 10 ezer forint. Ez a fizetnivaló azonban nem látszott meg sem a forgalmukon, sem a nyereségükön.
A befektetési vállalkozások forgalma megugrott tavaly. A fő tevékenységükből, a befektetési szolgáltatásokból származó bevétel a 2021-es kétszeresére nőtt, meghaladta az 1000 milliárd forintot. Akár áthárították az ügyfelekre a tranzakciós illetéket, akár nem, ez figyelemreméltó bővülés. A kiadásaik is megduplázódtak, 956 milliárd forintra nőttek, vélhetően az új közteher és a megugró forgalom miatt.
A befektetési szolgáltatási tevékenység eredménye végül 28 százalékkal 52 milliárd forintra emelkedett. A tavalyi rekord nyereség fő forrása nem is ez volt, hanem a pénzügyi műveleteken elért vaskos haszon. A brókercégek szakértői olyan ügyesen spekuláltak tavaly, hogy a pénzügyi műveletek eredménye 32,4 milliárd forint lett, ennek majdnem a felét az utolsó negyedévben keresték meg.
Az orosz-ukrán háború kirobbanása és a magas infláció sok kisbefektetőt késztetett arra, hogy értékálló befektetés után nézzen, és a részvényeket vagy befektetési jegyeket vásároljon. Ennek is köszönhető, hogy az általános árfolyamesés ellenére a brókercégeknél lévő idegen tulajdonú (ügyfelek számláján lévő) értékpapír-állomány összesen 33 százalékkal nőtt tavaly, és az év utolsó negyedében folyamatosan 7 ezer milliárd forint fölött volt.
Kiemelkedően magas volt a forgalom a brókercégeknél a háború kitörésének időszakában, februárban és márciusban, és megugrott a kötések volumene akkor is, amikor például a forint árfolyama a mélybe zuhant. Ez pedig kedvez a szektornak, hiszen a brókercégek az eladásokért és a vételekért is szedhetnek be díjat. Azon is sokat kereshettek a befektetési vállalkozások, amikor a befektetők eladták az alacsony kamatozású állampapírjaikat, hogy befektetési alapokat, részvényeket vagy másféle, több hozammal kecsegtető állampapírt, inflációkövető PMÁP-ot vagy Bónuszt vegyenek az árukból – írja a Bank360.hu.
Forrás: Bank360.hu