A monetáris tanács február 28-i kamatdöntő ülésén fenntartotta a jegybanki alapkamat tavaly szeptember óta hatályos szintjét, valamint 18 százalékon tartotta az egynapos betéti kamatszintet.
A kamatfolyosó két szélén, az egynapos jegybanki betét 12,5 százalékos és az egynapos fedezett hitel 25 százalékos szintjén sem változtattak. A döntés megfelel az elemzői várakozásoknak.
Nyeste Orsolya: Nem enged a magas kamatból a jegybank
Nem hozott sok újdonságot az MNB negyedév végi kamatmeghatározó ülése. Az alapkamat maradt 13 százalékon. A kamatfolyosó két széle, azaz az O/N betéti kamat 12,5 százalékos és az O/N fedezett hiteleszköz kamatának 25 százalékos szintje szintén változatlan maradt – írja kommentárjában Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője.
Az egynapos betéti gyorstendereken továbbra is fenn kell tartani a 18 százalékos kamatszintet. Az MNB megismételte korábbi álláspontját: 18 százalékos kamatláb mérséklésének feltétele a kockázati megítélés tartós javulása.
A magyar gazdaság fundamentumait illetően több területen is a javulásra hívta fel a figyelmet a kamatdöntést követő alelnöki sajtótájékoztató. Az inflációs csúcson vélhetően túljutott a magyar gazdaság. A következő hónapokban az infláció lassú, majd egyre gyorsabb ütemű mérséklődése várható. A szigorú monetáris kondíciók egyre szélesebb körben fejtik ki dezinflációs hatásukat. Kedvező, hogy megindult a folyó fizetési mérleg egyenlegének trendszerű javulása. A jegybank várakozásai szerint az idén a folyó fizetési mérleg hiánya megfeleződhet.
Egy újdonságot hozott a mostani ülés: miután az energiapiaci árak elmúlt hónapokban látott csökkenése az energiaegyenleg fokozatos javulását eredményezi, s így csökkent az energiaimportőr vállalatok devizafedezési szükséglete, a Monetáris Tanács arról döntött, hogy az energiaimporthoz kapcsolódó euróeladási eszköz március 31-ig marad elérhető. Indokolt esetben viszont készek az eszköz újbóli használatára.
A jegybanki előretekintő iránymutatás változatlan maradt: „A Monetáris Tanács megítélése szerint az alapkamat jelenlegi szintjének tartós fenntartása szükséges, ami biztosítja az inflációs várakozások horgonyzását és az inflációs cél fenntartható módon történő elérését.”
Az elmúlt hetek piaci turbulenciája ismét megmutatta a forint sebezhetőségét, erős volatilitását, márpedig az MNB véleménye szerint a piaci stabilitás fenntartása és a monetáris transzmisszió erősítése előretekintve is kulcsfontosságú az árstabilitás eléréséhez. Így dacára az egyensúlyi és az inflációs képben bekövetkező lassú javulásnak, úgy látjuk, továbbra nincs napirenden a monetáris enyhítés. Miután pedig a 18 százalékos egynapos betéti kamatláb mérséklésének feltétele a kockázati megítélés tartós javulása, a mai ülés után is fennmaradt az eddigi bizonytalanság a normalizáció kezdetét és menetrendjét illetően – írta Nyeste Orsolya.