A termelés csökkenéséhez a feldolgozóipari alágak többsége hozzájárult. A legnagyobb súlyú alágak közül a járműgyártás nőtt a leginkább, de jelentősen bővült a villamos berendezés gyártása is, ugyanakkor a számítógép, elektronikai, optikai termék, valamint az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában visszaesett a termelés volumene – olvasható a KSH jelentésében.
A termelés az év első három hónapjában 3,1 százalékkal kisebb volt, mint 2022 azonos időszakában. (KSH)
Ipari termelői árak: a márciusi magyar drágulás az EU-átlag közel hétszerese
Februárhoz viszonyítva 1,5 százalékkal csökkentek, az egy évvel korábbinál így már csupán 7,0 százalékkal voltak magasabbak az ipari termelői árak 2023 márciusában az Európai Unóban – tájékoztatott az Eurostat.
A nem tartós fogyasztási cikkek termelői árai uniós átlagban 13,9 százalékkal haladták meg a 2022. márciusi szintet, a tartós fogyasztási cikkek esetében 8,1, a beruházási javak körében 6,8 százalékos volt a drágulás. A továbbfelhasználásra szánt cikkek termelői árai 6,1 százalékkal emelkedtek, az energiaágazatban 3,0 százalékkal nőttek az árak.
A legnagyobb éves termelőiár-növekedéseket Magyarországon (48,1 százalék), Szlovákiában (32,9 százalék) és Lettországban (27,0 százalék) regisztrálták. Csökkenés volt megfigyelhető négy tagállamban: Írországban (mínusz 29,9 százalék), Görögországban (mínusz 10,8 százalék), Portugáliában (mínusz 3,9 százalék) és Spanyolországban (mínusz 1,0 százalék).