A döntéssel a kamatfolyosó felső széle 19,5 százalékról 100 bázisponttal, 18,5 százalékra csökkent.
A kamatfolyosó alsó szélét változatlanul 12,5 százalékon hagyta a testület.
Az MNB módosította idei inflációs prognózisát
Az MNB a korábbi 15,0-19,5 százalékos sávról 16,5-18,5 százalékra módosította idei inflációs prognózisát legfrissebb Inflációs jelentésében, változatlanul hagyva 0-1,5 százalékos 2023-as GDP-növekedési előrejelzését.
A jelentés kedden közölt főbb számai szerint az MNB 2024-re 3,0-5,0 százalékról 3,5-5,5 százalékra emelte inflációs várakozását a márciusi előrejelzéséhez képest, és 3,5-4,5 százalékon hagyta növekedési előrejelzését.
A jelentés 2025-re változatlanul 2,5-3,5 százalékos inflációval, de a korábbi előrejelzésnél 0,5 bázisponttal alacsonyabb, 3,0-4,0 százalékos gazdasági növekedéssel számol. (MTI)
Nagy János: Megmaradt a szigorú hangnem
A jegybank mai kamatdöntő ülését követően az alapkamat maradt 13 százalékon. Az az O/N betéti kamat szintén maradt, 12,5 százalékon, ugyanakkor az O/N fedezett hiteleszköz kamata 100 bázispontos mérséklődést követően 18,5 százalékon áll holnaptól. Ahogy várható volt az irányadó, egynapos betéti ráta 100 bázisponttal 17 százalékról 16 százalékra mérséklődött. Ezzel párhuzamosan bejelentették a devizacsere-tenderek esetében is a 100 bázisponttal alacsonyabb kamatszint alkalmazását – írja kommentárjában Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője.
A jegybank új előrejelzéseit illetően optimistának tekinthető az idei növekedési előrejelzés: a megadott, 0-1,5 százalékos sáv szerint nem számolnak az éves reál-GDP mérséklődésével. Az inflációs prognózis a jövő évre vonatkozóan némileg feljebb tolódott, ami főként a bejelentett adóváltozásokkal magyarázható.
A mai jegybanki bejelentések nem okoztak meglepetést. Az MNB a várt ütemben folytatta a májusban megkezdett normalizációs ciklust, amelynek eredményeként szeptemberben egyesülhet a két irányadó kamatláb, amennyiben a kockázati környezet ezt lehetővé teszi. Megmaradt a szigorú hangnem is: hangsúlyos elem maradt a kommunikációban és előretekintő iránymutatás során az óvatosság és fokozatosság.
A jegybank összegzése szerint mostanra a gazdaság minden ága a dezinflációs folyamatot erősíti, melynek eredményeként érdemben 10 százalék alá csökkenhet az éves fogyasztói árindex decemberre. Ezzel együtt a középtávú, 3 százalékos cél elérése csak 2025-ben következhet be – fogalmaz Nagy János.