A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) márciusban és áprilisban vármegyei beszámoló közgyűléseket tart, amelyeket vállalkozói fórumokkal kötnek össze. Az országos rendezvénysorozat következő állomása Győrben volt március 26-án.
Pintér Bence, Győr polgármestere köszöntőjében bejelentette, már dolgoznak a város következő 5 éves gazdasági programján, és azt a következő hónapokban a közgyűlés elé terjesztik. Arról is szólt, hogy Győr gazdasága jelenleg egyfajta modellváltás közepén áll, többek között az autóipar megváltozott nemzetközi helyzete miatt. „Ma már nem lehet tovább folytatni, hogy a város gazdasága egy lábon álljon, ugyanakkor fontos, hogy a város működése kiszámítható legyen” – jelentette ki. Újabb lehetőségként a turizmust nevezte meg, amelyre a jövőben még jobban lehet építeni. Ismertette a vármegye székhely és térsége munkaerőpiaci helyzetét, megemlítve az ausztriai és szlovákiai munkaerő-elvándorlást, valamint az elöregedő társadalom problémáját.
Dr. Pető Péter, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Közgyűlés alelnöke beszédében kiemelte: „jó látni, hogy a VOSZ közösséget épít, több akar lenni egy érdekvédelmi szervezetnél”. A vállalkozók többet jelentenek a munkáltatói és adófizetői szerepnél, mert a helyi közösségek motorjai. A vármegye az egyik leginkább változó térség Magyarországon, ahol a multinacionális vállalatokkal szemben a kis- és középvállalkozások együttműködésének több tere van.
Eppel János: Gyors, hatékony, vállalkozásbarát szolgáltatásokat nyújtunk
A VOSZ elnöke, Eppel János előadásában emlékeztetett arra, hogy a legnagyobb önkéntes tagsággal rendelkező érdekképviselet 2022-ben elindított új stratégiájának fontos elemeként már negyedik éve tart vállalkozói fórumokat minden vármegyében. Ennek részeként az éves vármegyei beszámoló küldöttgyűlések mellett találkoznak a helyi vállalkozásokkal is. „Szeretnénk minél hatékonyabban képviselni a vállalkozókat. A most már minden vármegyében elérhető vállalkozásfejlesztési irodáink legfontosabb feladata, hogy legyen olyan hely, ahol lehet találkozni, és ahol értő, támogató tanácsadókkal lehet személyes kapcsolatot kialakítani” – mondta. Eppel János szerint a mögöttünk lévő drámai öt év semmihez nem hasonlítható, hiszen a Covid-járvány, a háborús helyzet, és ennek következtében a nemzetközi szállítási láncok megszakadása, az infláció, az energiaválság, a banki kamatok emelkedése, a gazdasági recesszió olyan helyzetet teremtett, amely miatt a vállalkozások nehezen tudták tervezni üzletmenetüket, működésüket.
„Azon vállalkozások számára, amelyek fejlődni szeretnének, mára nagyon fontossá vált az eszközeik maximális kihasználása, a szoros partneri, valamint hatósági együttműködés” – hangsúlyozta az elnök, hozzátéve, hogy a tervezésnek mindig van egy racionális és egy érzelmi része, amelyben a VOSZ-ra partnerként lehet számítani. Arról is beszélt, hogy az Egyesült Államok és Kína gazdasága, csökkenő mértékben, de továbbra is növekszik, ugyanakkor Európa és az Európai Unió gazdasága jelentősen elmarad, ami a magyar gazdaságot érzékenyen érinti.
„Magyarország számára a gazdasági növekedést a belső fogyasztás, a beruházások, valamint az export pozitív elmozdulása teremtheti meg” – tette hozzá, arra is felhívva a figyelmet, hogy az exportképességet jelentősen befolyásolhatják az autóipart érintő amerikai és német kormányzati intézkedések. Kiemelte az energiaárak alakulását befolyásoló tényezőket, amelyeknek fontos üzenete, hogy továbbra is törekedni kell az energiafüggetlenségre, a hazai zöldenergia-termelés növelésére. Kitért a beruházások csökkenésére. Többek között ezek miatt van jelenleg mélyponton a VOSZ negyedéves Barométer-kutatása, a vállalkozói üzletihangulat-index.
„A vállalkozások hangulata a 2024-es adatok alapján negatív volt, innen startoltunk 2025-ben, ám a januári adatok szerint továbbra is alacsony a belső fogyasztás és a beruházások mértéke, fennáll az exportbizonytalanság, valamint az infláció kérdése” – mondta. Az idei gazdasági előrejelzésekben is sok a bizonytalanság, a GDP-növekedés 2,5-3,5 százalék közöttire prognosztizálható. Eppel János kiemelte, hogy az összességében már több, mint 60 ezer főt tömörítő tagvállalkozásnak a VOSZ az országos vállalkozásfejlesztési irodahálózatával gyors, hatékony és vállalkozásbarát szolgáltatásokat kíván nyújtani, nagyrészt a VOSZ alapítójáról elnevezett Demján Sándor Programmal, a kedvező kamatozású Széchenyi Kártya Program termékeivel, a saját fejlesztésű VOSZPort applikációval, valamint ESG-támogatással.
A VOSZPort-tal kapcsolatban az elnök aláhúzta, az volt a cél, hogy a vállalkozások valamennyi adminisztrációs ügyüket, az összes bejelentési kötelezettségüket, NAV-ügyintézéseket, CRM-feladataikat egy platformon tudják intézni. Bejelentette, hogy további fejlesztéseket lesznek az applikációban, elsősorban digitalizációs és mesterséges intelligencia területen. A vállalkozásfejlesztési irodákon keresztül folyamatosan új termékekkel találkozhatnak az ügyfelek, nemrégiben például arról született döntés, hogy lízing- és biztosítási termékek is elérhetőek lesznek. Az irodákban az új szemléletű hozzáállást a VOSZ életében egyfajta dimenzióváltásnak nevezte az elnök.
A VOSZ – az előzetes kutatások és az ötéves stratégiája mentén – négy különböző területen (pénzügyi források megteremtése, munkaerő-menedzsment, vállalkozói képességek fejlesztése, energiaszektor) kínál megoldásokat a vállalkozásoknak. „A jelenlegi nehéz helyzetben a VOSZ megad minden segítséget a hazai vállalkozásoknak, a lehető legszélesebb eszköztárral, forráslehetőségekkel, tanácsadással” – jelentette ki Eppel János.
Kozák Ákos: Jó mutatókkal büszkélkedhet a vármegye
Az inflációt és a munkaerőpiaci helyzetet nevezte a legfontosabb kérdéseknek Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet gazdaságkutatási igazgatója, a VOSZ társelnöke. Előadásában az Intézet kutatásaira alapozva mutatta be Győr-Moson-Sopron Vármegye és Magyarország gazdasági helyzetét. Az Intézet prognózisa alapján az infláció várhatóan 4-5 százalék körül alakul 2025-ben. Jelenleg elsősorban a háztartások fogyasztása erősíti a folyamatokat, de a fogyasztás nem egyenlő a kereskedelmi forgalommal. „2024-ben elsősorban a kiskereskedelemmel voltak problémák, és nem a fogyasztással” – mondta. A változatlanul feszes munkaerőpiacon az látszik, hogy a foglalkoztatottság csökken, a munkanélküliség emelkedik, az országos átlag 4,4 százalék.
Győr-Moson-Sopron vármegyében országosan a legalacsonyabb a nyilvántartott álláskeresők száma (1,8 százalék, míg az országos átlag 4,8 százalék). Kozák Ákos kiemelte, hogy Sopron térségében az 1000 lakosra jutó álláskeresők száma mindössze hat, Győrben pedig nyolc, ami az egyik legkedvezőbb adat az országban. A havi bruttó átlagkereset is jó, a vármegyében a munkavállalók az országos átlagnál mintegy 40 ezer forinttal többet visznek haza. Az egy lakosra jutó beruházás mértéke szintén országos átlag feletti, majdnem 1,1 millió forint. A vármegyében a feldolgozóipar dominál, ám a 88 ezer regisztrált vállalkozás többsége a mezőgazdaságban tevékenykedik. A vármegye gazdasági teljesítményének kétharmadát külföldi irányítású cég adja.
VOSZ-tagoknak díjmentes energetikai tanácsadás május végéig
„Gyakorlatilag minden nap csúcsot döntünk mind energiafogyasztásban, mind energiatermelésben, ami különösen fontos a kkv-k esetében” – mondta előadásában Kovács Attila, a VOSZ Energetikai Szekciójának szakértője, a Walker and Weights értékesítési vezetője, bemutatva a VOSZ Vállalkozói Energiatudatosság Fejlesztése Programját. A kkv-k számára fontos, hogy információhoz jussanak az energiahatékonysági beruházásokat támogató pályázatokról. „A VOSZ kiemelt célja, hogy a vállalkozások számára elérhetővé tegye az energetikai szolgáltatásokat, mindezt úgy, hogy könnyen átlátható legyen, adatalapon, gyakorlatilag egyablakos rendszeren keresztül” – emelte ki. Az együttműködések során felmérik az energiafogyasztást a vállalkozásoknál, majd javaslatokat tesznek az optimalizációra – mindezt a VOSZ-tagoknak díjmentes tanácsadásként biztosítják 2025. május 31-ig.
Dr. Kovács Péter, a VOSZ Győr-Moson-Sopron vármegyei elnöke a szervezet beszámolójában elmondta, hogy a VOSZ a vármegyében 19 milliárd forintnyi Széchenyi Kártya hitel-ügyintézésben vett részt. Tavaly ősszel megnyitották a vállalkozásfejlesztési irodát, több olyan programot szerveztek, amelyek iránt nemcsak a vállalkozások, hanem a lakosság is érdeklődött. Ősszel ismét megrendezik a vármegyei Prima Díj gálát, amelynek érdekessége, hogy a pályázatok elbírálásában most először részt vesznek a tavalyi Prima Díjasok is.