A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) márciusban és áprilisban vármegyei beszámoló közgyűléseket tart, amelyeket vállalkozói fórumokkal kötnek össze, Szombathelyen március 26-án került sor az eseményre.
„Nagyon nehéz vállalkozónak lenni, sok teherrel jár, sok olyan döntést kell hozni, amelyek a családon kívül másokat is érinthetnek. Egy vállalkozó akkor dolgozik jól, ha felelősséget érez a munkavállalóiért és azok családtagjaiért is” – emelte ki köszöntőjében dr. Horváth Attila, Szombathely alpolgármestere. Leszögezte: a helyi vállalkozókkal érdemben kell tárgyalni, folyamatosan informálni kell őket az önkormányzat várható döntéseiről. „Egy vállalkozó számára a legnagyobb nehézség a kiszámíthatatlanság, ezért is kell folyamatosan őszintén és nyíltan kapcsolatban maradni vele” – tette hozzá. Arra biztatta a vállalkozásokat tömörítő szervezeteket, hogy akkor is mondják el véleményüket, ha egyetértenek a kormányzati intézkedésekkel, de akkor is, amikor nem. „Hiszek abban, hogy egy osztrák vállalkozó semmivel sem okosabb vagy rátermettebb, mint egy magyar. A vállalkozóknak el kell mondaniuk a véleményüket, a mindenkori döntéshozóknak pedig kötelességük meghallgatni őket” – hangsúlyozta az alpolgármester.
Eppel János: Minél hatékonyabban kívánjuk segíteni a vállalkozókat
A VOSZ elnöke, Eppel János előadásában emlékeztetett arra, hogy a legnagyobb önkéntes tagsággal rendelkező érdekképviselet már negyedik éve tart vállalkozói fórumokat minden vármegyében. Ennek részeként az éves vármegyei beszámoló küldöttgyűlések mellett találkoznak a helyi vállalkozásokkal is. „Szeretnénk minél hatékonyabban képviselni a vállalkozókat. A most már minden vármegyében elérhető vállalkozásfejlesztési irodáink legfontosabb feladata, hogy legyen olyan hely, ahol lehet találkozni, és ahol értő, támogató tanácsadókkal lehet személyes kapcsolatot kialakítani” – mondta. Eppel János szerint az elmúlt öt év semmihez nem hasonlítható, hiszen a Covid-járvány, a háborús helyzet, és ennek következtében a nemzetközi szállítási láncok megszakítása, az infláció, az energiaválság, a banki kamatok emelkedése, a gazdasági recesszió olyan helyzetet teremtett, amely miatt a vállalkozások nehezen tudták tervezni üzletmenetüket, működésüket.
„Mindehhez képest azon vállalkozások számára, amelyek fejlődni szeretnének, mára nagyon fontossá vált a saját eszközeik maximális kihasználása, a szoros partneri, valamint hatósági együttműködés” – hangsúlyozta az elnök, hozzátéve, hogy a tervezésnek mindig van egy racionális és egy érzelmi része, amelyben a VOSZ-ra partnerként lehet számítani. Arról is beszélt, hogy az Egyesült Államok és Kína gazdasága, csökkenő mértékben, de továbbra is növekszik, ugyanakkor Európa és az Európai Unió jelentősen elmarad, amely a magyar gazdaságot érzékenyen érinti.
„Magyarország számára a gazdasági növekedést a belső fogyasztás, a beruházások, valamint az export pozitív elmozdulása teremtheti meg” – tette hozzá. Kiemelte az energiaárak alakulását befolyásoló tényezőket, amelyeknek fontos üzenete, hogy továbbra is törekedni kell az energiafüggetlenségre, a hazai zöldenergia-termelés növelésére. Kitért a csökkenő beruházásokra, amelyek jelentősen elmaradnak a 2020-2021-es évek eredményeitől. Többek között ezek miatt van mélyponton a VOSZ negyedéves Barométer-kutatása, a vállalkozói üzletihangulat-index.
„A vállalkozások hangulata a 2024-es adatok alapján negatív volt, innen startoltunk 2025-ben, ám a januári adatok szerint továbbra is alacsony a belső fogyasztás és a beruházások mértéke, fennáll az exportbizonytalanság, valamint az infláció kérdése” – mondta. Az idei gazdasági előrejelzésekben is sok a bizonytalanság, a GDP-növekedés 2,5-3,5 százalék közöttire prognosztizálható. Eppel János kiemelte, hogy a már több, mint 60 ezer főt tömörítő tagvállalkozásoknak a VOSZ országos vállalkozásfejlesztési irodahálózatával gyors, hatékony és vállalkozásbarát szolgáltatásokat kíván nyújtani, nagyrészt a VOSZ alapítójáról elnevezett Demján Sándor Program segítségével, a kedvező kamatozású Széchenyi Kártya Program termékeivel, ESG-támogatással, valamint a saját fejlesztésű VOSZPort applikációval.
A VOSZPort-tal kapcsolatban az elnök aláhúzta, az volt a cél, hogy a vállalkozások az összes adminisztrációs ügyüket egy helyen, egy platformon tudják elintézni, az összes bejelentési kötelezettségüket, NAV-ügyintézéseket, CRM-feladataikat. Egyúttal bejelentette, további fejlesztéseket lesznek az applikációban, elsősorban digitalizációs és mesterséges intelligencia területen. A vállalkozásfejlesztési irodákon keresztül folyamatosan új termékekkel találkozhatnak az ügyfelek, nemrégiben például arról született döntés, hogy rövidesen lízing- és biztosítási termékek is elérhetőek lesznek. Az irodákban az új szemléletű hozzáállást a VOSZ életében egyfajta dimenzióváltásnak nevezte az elnök.
A VOSZ – az előzetes kutatások és az ötéves stratégiája mentén – négy különböző területen (pénzügyi források megteremtése, munkaerő-menedzsment, vállalkozói képességek fejlesztése, energiaszektor) kínál megoldásokat a vállalkozásoknak. „A kialakult nehéz helyzet miatt a VOSZ megad minden segítséget a hazai vállalkozásoknak, a lehető legszélesebb eszköztárral, forráslehetőségekkel, tanácsadással” – jelentette ki Eppel János.
Nagyon kevés a nyilvántartott álláskereső Vasban
Az inflációt és a munkaerőpiaci helyzetet nevezte a legfontosabb kérdéseknek Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet gazdaságkutatási igazgatója, a VOSZ társelnöke. Előadásában az Intézet kutatásaira alapozva mutatta be Vas Vármegye és Magyarország gazdasági helyzetét. Az infláció várhatóan 4-5 százalék körül alakul, arra számítanak, hogy márciusban éri el a csúcspontot, de év végére megint felmehet. Jelenleg elsősorban a háztartások fogyasztása erősíti a folyamatokat, de a fogyasztás nem egyenlő a kereskedelmi forgalommal. „2024-ben elsősorban a kiskereskedelemmel voltak problémák, és nem a fogyasztással” – mondta. A változatlanul feszes munkaerőpiacon az látszik, hogy a foglalkoztatottság csökken, a munkanélküliség emelkedik.
A vármegyében 47,5 ezer vállalkozást regisztráltak, 80 százalékuk önálló vállalkozás, túlnyomó többségük az agráriumban tevékenykedik. A nyilvántartott álláskeresők aránya mindössze 1,8 százalék, ami az országos 2. helyet jelenti, a munkanélküliségi ráta pedig 2,6 százalék, az országos 4,4 százalékhoz képest, ami a vármegyék között az 5. helyre jó. Kiemelte, hogy a vállalkozások egy foglalkoztatottra jutó hozzáadott értéke Vas vármegyében kifejezetten jónak mondható, hiszen a vármegyék sorában a 6. helyen vannak. Minden második forintot a külföldi vállalatoknál állítják elő. Vasban főként az autó- és alkatrészgyártás dominál.
Díjmentes energetikai tanácsadás május végéig
„Gyakorlatilag minden nap csúcsot döntünk mind energiafogyasztásban, mind energiatermelésben, ami különösen fontos a kkv-k esetében” – mondta előadásában Kovács Attila, a VOSZ Energetikai Szekciójának szakértője, a Walker and Weights értékesítési vezetője, bemutatva a VOSZ Vállalkozói Energiatudatosság Fejlesztése Programját. A kkv-k számára fontos, hogy információhoz jussanak az energiahatékonysági beruházásokat támogató pályázatokról. „A VOSZ kiemelt célja, hogy a vállalkozások számára elérhetővé tegye az energetikai szolgáltatásokat, mindezt úgy, hogy könnyen átlátható legyen, adatalapon, gyakorlatilag egyablakos rendszeren keresztül” – emelte ki. Az együttműködések során felmérik az energiafogyasztást a vállalkozásoknál, majd javaslatokat tesznek az optimalizációra – mindezt a VOSZ-tagoknak díjmentes tanácsadásként biztosítják 2025. május 31-ig.
Mérföldkő volt az irodanyitás
Szárnyas János, a VOSZ Vas Vármegyei Szervezetének elnöke közgyűlési beszámolójában említést tett arról, hogy fontos mérföldkőként értékeli a helyi vállalkozásfejlesztési iroda megnyitását, amelynek egyes helyiségeit a vármegyei vállalkozások is igénybe vehetik tárgyalásra, megbeszélésre. Kijelentette, hogy támogatja azt az országos alapszabály-módosítást, miszerint a vármegyei elnökség választás útján jelöljön ki egy vagy két alelnököt az elnökség tagjai közül.
A rendezvényen Érsek Gergely, az Érsek Éden Kft. tulajdonosa, aki az Év Vállalkozója Díjat is kiérdemelte, mutatta be szarvasgomba-termesztéssel foglalkozó vállalkozását. Cégük a termesztés mellett számottevő, manapság már szinte főtevékenységként turisztikai vállalkozásként is működik, élményprogramokat és gasztrotúrákat szerveznek.