Magyar építészet kategóriában Földes László építész; magyar képző- és iparművészet kategóriában Mengyán András képzőművész, designer; magyar oktatás és köznevelés kategóriában Lajos Józsefné matematikatanár, matematika tantárgyi szakértő; magyar tudomány kategóriában Roska Botond neurobiológus, egyetemi tanár; magyar népművészet és közművelődés kategóriában Salamon Beáta népzenész, előadóművész, tanár vehette át az elismerést.
Magyar ismeretterjesztés és média kategóriában Betlen János televíziós műsorvezető kapta a díjat. Magyar sport kategóriában Gyulay Zsolt olimpiai bajnok kajakozó, sportvezető; magyar irodalom kategóriában Temesi Ferenc író, műfordító, drámaíró, forgatókönyvíró; magyar zeneművészet kategóriában Rúzsa Magdolna énekes, dalszerző; magyar színház-, film- és táncművészet kategóriában pedig Rudolf Péter színművész színház- és filmrendező vehette át az egyenként 20 millió forinttal járó elismerést.
Az ugyancsak 20 millió forinttal járó Közönségdíjat a Szentegyházi Gyermekfilharmónia (Fili), 100 tagú gyermekkórus és 40 tagú ifjúsági szimfonikus zenekar kapta.
A huszonegy éve alapított elismerés díjátadó ünnepségén Csányi Sándor, a Prima Primissima Alapítvány kuratóriumának elnöke köszöntötte a meghívottakat a kuratórium nevében. „Megint sikerült olyan embereket díjaznunk, akik kiemelkedő teljesítményt, kiemelkedő eredményeket értek el és hozzájárultak hazánk tudományos, kulturális értékeinek a gazdagításához, sportsikereihez, oktatásához, neveléséhez és társadalmunk fejlődéséhez” – fogalmazott a kuratórium elnöke.
A Prima Primissima iránt nem csökken az érdeklődés, a díjra idén rekordszámú, 900 jelölés érkezett – hangsúlyozta Csányi Sándor a gálán, amelyen jelen volt Lévai Anikó, a kormányfő felesége, Pintér Sándor belügyminiszter, Lantos Csaba energiaügyi miniszter, valamint Áder János és Schmitt Pál volt köztársasági elnök is.
A szakmai testületek, a kuratórium, a Vállalkozók Országos Szövetsége próbált objektív döntést hozni a díjazottak és a Prima Primissima személyéről – jegyezte meg a kuratórium elnöke, kiemelve: az elmúlt 22 év alatt nem kapott olyan személy díjat, aki ne érdemelte volna meg. Nagyon fontos a díjak erkölcsi értéke, de ugyanolyan fontos az is, hogy a díjak anyagi értéke reálértékben ne csökkenjen. Ezért az idei évtől a Prima Primissima díjak összege 15 millió forintról 20 millió forintra, a Prima díjak összege pedig 5 millió forintról 8 millió forintra növekedett – hívta fel a figyelmet Csányi Sándor.
A pénteki gálaesten többek között az előző évek Prima és Prima Primissima díjasai, valamint korábbi Megyei Prima díjasok léptek fel.
A 2003-ban alapított díj célja, hogy megőrizze a magyar értelmiség szellemi eredményeit, elősegítse a hazai tudomány, művészet, kultúra és sport fejlődését egy hatalomtól és politikától független kitüntető cím adományozásával, amelynek megkérdőjelezhetetlen értéke van a közvélemény szemében. A díjat gondozó alapítványhoz érkező jelölésekből minden évben kategóriánként három, összesen 30 nevet választ ki a hattagú kuratórium.
A Prima Primissima Közönségdíjjal járó pénzösszeg felajánlója a Prima Primissima alapító Demján Sándor özvegye, Demján Sándorné Lídia. (MTI)
(Fotó: MTI/Balogh Zoltán)