A GSFW egyedülálló éves globális esemény, amely nemzetközi konferenciát, workshopokat, sajtókonferenciát, divatbemutatókat, valamint a fenntartható és körforgásos divatnak szentelt kísérő rendezvényeket egyesít. A tapasztalt, magasan képzett szakemberek és nemzetközileg is ismert tervezők mellett – akik példaképként szolgálnak ezen a területen – mindig van hely a kreatív fiatal. tehetséges, feltörekvő szakemberek és tervezők számára, idén például a WORTH Partnership Project néhány győztese a Milano Design Week után a 8. GSFW-n is lehetőséget kapott a bemutatkozásra.
Az elmúlt nyolc év alatt a GSFW Tanácsadó és Végrehajtó Bizottsága új ismert külföldi szakemberekkel bővült, és létrejött a nagykövetek hálózata is, hogy tovább növelje a GSFW hatékonyságát és globális elérését Ázsiától Ausztráliáig. Méltán nevezik ma már a külföldi szakemberek a GSFW-t Közép-Európa legfontosabb fenntarthatósági divathetének.
2024-ben a GSFW budapesti eseményéhez első ízben külföldi programok is csatlakoztak, workshopok, kiállítások csatlakoznak Tajvanban, Ausztráliában, Angliában és Olaszországban, az online eseményekhez a magyar érdeklődők is csatlakozhatnak. Érdemes kiemelni a SUSFUTURE 2024 – From Tradition to Future – A Journey of Sustainable Fashion nemzetközi dizájn kiállítást Tajvanban, amelyet a GSFW bizottságának globális fejlesztési tanácsadója, Dr.Guoxiang Yuan szervez és Magyarországról Dr.Csanák Edit virtuálisan lesz jelen az IKONIKA HISTORIKA munkájával. A külföldi programokról és csatlakozási lehetőségekről bővebb információ a honlapon található.
A 8. GSFW egyik kiemelt budapesti eseménye a „Fenntartható és körforgásos divat: A hagyományoktól az innovációig” című nemzetközi konferencia volt június 6-án a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarában.
Gabriella Igyártó, a NESZ ügyvezető igazgatója az „Örökség és innováció ötvözése” címmel tartott előadást. Izgalmas volt Maróy Krisztina, a Glamour Magyarország főszerkesztőjének előadása is „Katharine Hamnett pólóinak öröksége A divat mint aktivizmus” címmel. Sokat hallunk a légközlekedés karbonlábnyomáról, most első kézből hallhattunk információkat az Air France képviselőjétől erről a témáról. Németország kiemelten kezeli a fenntarthatóságot és ezért nem véletlenül több kiváló német előadó is foglalkozik ilyen témákkal: Nils Bader a Zöld Termékdíjjal, Nikolett Madai a fenntartható textilfestéssel (élelmiszerhulladékokkal színeznek), Benjamin Itter a biológiailag lebomló, biopolimer alapú elasztán alternatívákkal. Dr. Zahareh Bahari a termékek karbon lábnyomának életciklus mérésével foglalkozik, és erre a cégek részére is jó módszert kínál.
Az EU-ban és Magyarországon kiemelten kezelik a textilhulladékok kezelését, Krain Tamás a MOHU képviseletében a települési textilhulladék-gazdálkodásról beszélt. Nagy érdeklődésre tartott számot a Svédországból érkező Emil Pettersen, a Reparell alapítója, amely egy skandináv clean tech vállalat, amely a hulladékáramok ruházati cikkekké történő vertikális átalakításával foglalkozik világszerte. A konfekcióparban élen járó Törökországot és Pakisztánt képviselő előadók is érdekes témákat hoztak.
A WORTH Partneship Project négy győztes pályázata is bemutatkozott a konferencián, illetve termékekkel a divatbemutató helyszínén, a FUGA-ban. A Sunflexion-projektet a portugál Paolo Dal Bo mutatta be, a kollekció fényvezetőkkel beágyazott ruhadarabokból áll, amelyek lehetővé teszik a természetes D-vitamin szintézist – ez az okosruha jól példázza az innováció és a divat fúzióját. Kudron Anna, a Pinkponilo és a Vienna Textile Lab közös nyertes projektjéről, a BIOWOOLNESS-ről, Lang Szonja pedig a Reeboots projektről (gumiabroncsból készült cipők) beszélt, valamint megismerhettük a magyar VIAPLANT egy szlovén partnerrel együtt indított sikeres projektjét is.
A GSFW programok fénypontja mindig a nemzetközi öko divatbemutató, a 8. Global Sustainable Fashion Week idei díszvendége Justin Haynes amerikai tervező volt.
A Nemzeti Divat Liga Magyarország Egyesület elnöke és a GSFW alapító elnöke és szervezője, Mányiné dr. Walek Gabriella elmondta: „nagyon örülünk, hogy ilyen kaliberű, hírnevű és látásmódú tervező, mint Justin Haynes részt vett az eseményünkön, mert ezzel nemcsak hidakat építünk a saját iparági szakembereink között a fenntarthatóság terén, hanem olyan hidakat is, amelyek messze átnyúlnak idegen vizeken, hogy másokat is Magyarországra vonzzanak. Nagyon örülünk, hogy erőfeszítéseink és küldetésünk meghallgatásra talált a világban”.
Tanzániából egy különleges látványvilágot teremtő tervező, Diana Magesa érkezett különleges kollekciójával. A tervező számára a környezet védelme, az óceáni hulladékok újrahasznosítása, a már kidobásra ítélt anyagokból az értékteremtés a divatban kiemelten fontos, ilyen koncepcióval készülnek ruhái és kiegészítői az afrikai színvilágot idézve és ottani textilnyomásokat is felhasználva.
A magyar fenntartható és környezetre, állatvédelemre figyelő tervezők közül, két kitűnő tervező kollekcióját láthattuk a kifutón. Megla Rózsa, a NAVONA Fashion alapítója és tervezője, a fenntartható divat elkötelezettje, akinek sztárok viselik ruháit több mint 80 magazin címlapján. Évek óta a természetes, fenntartható anyagválasztás, zero waste, hulladékcsökkentő szabás mellett keresi az innovatív megoldásokat is, hogy a ruhái nemcsak elegánsak, jól viselhetők, de mindig újszerűek és különlegesek is legyenek.
Zimits Andrea ruhatervező iparművész munkájával a slow fashion irányvonalát követi. A divatbemutatóra az AW2425 PIGEON kollekcióját hozta. Ebben állatvédőként most a galambok ihlették, a finom színek és egyedi, antik kiegészítők, csipkék, gombok, gyöngyök segítségével a ruhákon keresztül mutatta be, hogy a szürke galambok is ékessé válhatnak a megfelelő környezetben.
(Az idei GSFW támogatói: BKIK Kézműipari Tagozat, VOSZ, Air France, Mystery Hotel Budapest, FUGA, Paloma Artspace, Mellow Moods Hotel, Nemzeti Szakszervezet, KOMETA, Szentpéteri Borpince, Tokaj Art Wine és az Enagic Water.)