A hatósághoz tavaly 36 közérdekű bejelentés és 44 panasz érkezett, leginkább fekete foglalkoztatás miatt Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében – írja a szoljon.hu. Egyéb munkaügyi szabálytalanságra, például a munkaviszony megszűnésével kapcsolatos elszámolásra és az igazolások kiadására, valamint munkabérre, munkaidőre vonatkozó panasz is érkezett a kormányhivatal foglalkoztatási, foglalkoztatás-felügyeleti és munkavédelmi főosztályához.
Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében tavaly 597 munkáltatót és 1377 munkavállalót ellenőrzött a kormányhivatal foglalkoztatási, foglalkoztatás-felügyeleti és munkavédelmi főosztálya, s összesen 477 munkáltatónál tártak fel szabálytalanságot, amely 967 munkavállalót érintett.
A legtöbb szabálytalanságot – 157 esetet – a kereskedelem területén tárták fel a revizorok, de jelentős volt az építőipar (138) és a szálláshely, vendéglátás (97) ágazatában észlelt szabálytalan foglalkoztatások száma is. A feldolgozóiparban, a gépiparban, a biztonsági tevékenységben, de a mezőgazdaságban, a szállítás, raktározás, posta, távközlés, egészségügy, szociális ellátás, igazgatás, oktatás és egyéb ágazatokban is találtak szabálytalanságot az ellenőrök. Ezek közül a fekete foglalkoztatás (164 eset) bizonyult a leggyakoribbnak. Sűrűn előfordultak a munkaidő, szabadság, ügyelet és készenlét nyilvántartással kapcsolatos szabálytalanságok (128 eset) is. Munkaidő kerettel kapcsolatos kihágás 39, munkaidő-beosztással kapcsolatos szabálytalanság 28 esetben fordult elő a vizsgálatok során.
„Az ellenőrzések adataiból látszik, hogy a vizsgálatba bevont munkáltatóknak 70 százalékánál találtak valamilyen problémát” – véleményezte az ellenőrzési adatokat dr. Lits József, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége vármegyei szervezetének elnöke.
„A jellemzően akár több száz főt is foglalkoztató cégeknél mindig van kellő apparátus, hogy legyen valaki, aki odafigyel arra, hogy minél jobban betartsák a szabályokat. De a kiskereskedelemben vagy az építőiparban, ahol átlagosan az egy munkáltatóra jutó dolgozói létszám nem éri el a hét-nyolc főt, már nem biztos, hogy kellő figyelmet tudnak, akarnak fordítani arra, hogy minden szabályt precízen kövessenek. A fő probléma itt van. Mindenki örül, ha piacon tud maradni a nehéz helyzetben is. Ha az energiaköltségeket nem tudják úgy rendezni, ahogy szeretnék, akkor próbálnak ügyeskedni, hogy ne keljen a vállalkozást szüneteltetni vagy felszámolni. Ennek az ügyeskedésnek a hatását látjuk az adatokon” – mondta a vármegyei VOSZ elnök.