Milyen folyamatok befolyásolják jelenleg az ország és a térség gazdaságát? Mit érdemes tenniük a vállalkozóknak versenyképességük megőrzéséért? Erről is szó esett a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei szervezete által rendezett fórumon, amelyen Perlusz László, a VOSZ főtitkára is részt vett – tudósított a szoljon.hu.
Dr. Lits József, a VOSZ vármegyei elnöke elmondta, jelenleg nem könnyű a vállalkozások helyzete, hiszen nincs piacuk. Kifejtette, általánosságban ha a nagyvállalatoknak jól megy, az húzza a kicsiket is, de most nem ez a helyzet. Ezért jött létre a kis- és közepes vállalkozásokat segítő Demján Sándor Program, amely részleteit a vármegyei VOSZ-elnök ismertette.
Ujvári Imre, Tiszafüred polgármestere rámutatott, a program azért is nagyon fontos, mert a térségben jellemzően kis- és közepes vállalkozók dolgoznak. A városvezető elmondta, a jelenlegi gazdasági helyzetben nagyon fontos, hogy a vállalkozások tájékozódását segítsék. Kitért arra, hogy az elmúlt években sok fejlesztés megvalósult a városban. Ezek során – a szabályok adta lehetőségeket belül – igyekeztek helyi vállalkozásokat előnyben részesíteni, amelyek így még a milliárdos nagyságrendű beruházásoknál is közre tudtak működni. Hozzátette, a jövőbeli fejlesztések megvalósításakor is számítanak a helyi cégekre.
Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet gazdaságkutatási igazgatója részletesen beszélt a vármegye gazdasági helyzetéről. Mint mondta, a munkanélküliség 4,8, a foglalkoztatottság 74,6 százalékos a térségben, ez alulról közelíti az országos átlagot. A havi nettó átlagkeresetben már nagyobb a lemaradás, a 421 ezer forintos hazai átlaghoz képest itt 345 ezer forint. Míg Magyarország egy átlaglakójára 821 ezer forint beruházás jut, egy átlag jászkunságira csupán 358 ezer. A szellemi munkából élők bruttó átlagkeresete 656 ezer forint, a fizikai dolgozóké 419 ezer forint – előbbi meghaladja a magyar átlagot. Kozák Ákos szólt arról is, hogy a Jászkunság GDP-jén belül emelkedett a beruházások aránya, a vállalkozások pénzügyi helyzete is kedvezőbb a hazai átlagnál.
A fórumon az aktuális pályázati lehetőségekről dr. Barancsi Ágnes, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szaktanácsadója, az MBH Bank vállalkozóknak kínált lehetőségeiről pedig Fehér Melinda kisvállalati területi vezető beszélt.
(Fotók: Rózsa Róbert és Barancsi Ágnes FB-oldala)