Podcast meghallgatása:
„A VOSZ-nak korábban nem volt egészségügyi tagozata, egy kis, alvó szekció létezett a Szolgáltatási tagozaton belül. Két éve kaptam felkérést egy szakmai alapú, érdekképviseletet is ellátó tagozat létrehozására. Akkor a szekcióból a tagozattá válás volt a fő célom. Nagyon komoly szervező munkával elértem, hogy mára megfelelő létszámmal és szakmai tudással képviselteti magát a tagozatban az egészségügy valamennyi ága” – idézte fel az indulást dr. Fábián Lajos, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége Egészségügyi Tagozatának elnöke, a TritonLife Csoport társtulajdonosa, az Igazgatóság elnöke.
A szervező munka éppen a Covid-járvány tombolására esett, s ahogy az elnök fogalmaz: különösen az egészségügyi szektorban írt át mindent a járvány. „Azt az elvet vallom, hogy minden probléma egyben lehetőség is, a Covid-időszakot ezért a szervező munkára fordítottuk.”
Úgy fogalmazott a BizniszPlusz podcast interjúban, hogy „Demján Sándor alapelvét követtem: nagy szövetségeket, szerveződéseket kerestem meg, ahelyett, hogy egyesével akartam volna tagokat toborozni. Így állapodtam meg többek között a háziorvosok legnagyobb tömörülésével és a házi gyermekorvosok egyesületével is. Örömmel csatlakoztak a tagozatunkhoz, ezzel több ezer fős vállalkozói csapattal erősödtünk. Az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete (ETOSZ) szintén belépett. Napjainkra az egészségügy valamennyi szegmenséből komoly vállalkozásokkal bővültünk.”
A VOSZ-nak így már öt tagozata van, az egészségügy elnyerte méltó helyét a szervezetben. A fő cél: úgy összehangolni a vállalkozói érdekeket, hogy ne egymás ellen, hanem egymásért dolgozzanak. Bár sok területen konkurensekről beszélünk, a közös érdek összeköti őket, vagyis a beteg, illetve a betegséget elkerülni szándékozó ember szolgálata.
Dr. Fábián Lajos nem titkolt szándéka, hogy a szektort érintő ügyekben olyan platformot építsenek, amely segítő, konzultatív kezet ajánlhat a mindenkori kormányzatnak.
A tagozaton belül hat, a teljes egészségügyet lefedő szekció felállítását javasolták, amit a VOSZ elnöksége elfogadott. Az alábbi szekciókat alakították meg:
Alapellátási és fogászati szekció (dr. Békássy Szabolcs szekcióelnök vezetésével),
Szakorvosi járóbeteg- és egészségügyi foglalkozás ellátásügyi szekció, (szekcióelnök: dr. Kirschner András),
Szakorvosi fekvőbeteg ellátási szekció (szekcióelnök: dr. Csernavölgyi István),
Diagnosztikai szekció (szekcióelnök: dr. Gyarmati János),
Innováció és informatikai szekció (szekcióelnök: dr. Skorán Ottó),
Egészségügyi technológiai szekció (szekcióelnök: dr. Rádai Tamás).
A betegcentrikus szektorsemlegességet állították működésük középpontjába. Feladatuknak tartják, hogy tovább tisztuljon az egészségügyi ágazat, ezért szakmai akkreditációs elveket kívánnak kidolgozni, amelyek az ellátás minőségét nemcsak javítják, de garantálják is. A következő években a tagozatban azon is dolgoznak, hogy a szakmaiság, a lekérdezhetőség és a betegút menedzselése egységes rendszerbe illeszkedjen.
Dr. Fábián Lajos nagyon fontos lépésnek tartja, hogy az államilag finanszírozott intézményekben ne engedjék a „maszekolást”. Ugyancsak üdvözölte a hálapénz kivezetését. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a tisztességes orvosi, szakápolói munkát piacképes bérekkel kell elismerni.
„Eleget láttam, 36 éve dolgozom a szektorban, azt vallom, nem lehet úgy odamenni a jogalkotóhoz, hogy megmondjuk a tutit. Nem az a feladatunk, hogy kész programokat dolgozzunk ki, és mi mondjuk meg, mit, hogyan kell csinálni. Konzultatív, szakmai partneri együttműködést ajánlunk. Ha kérdeznek, válaszolunk, s próbálunk olyan helyzetbe kerülni, hogy kérdezzenek. Jó irányvonalakat látunk, de sok a megoldandó probléma, sok a tovább gondolandó ügy” – fogalmazott a VOSZ Egészségügyi tagozatának elnöke.
Szerinte egyáltalán nem baj, ha az egészségügyi ellátó makrorendszer megreformálása nem orvosok kezében van, mert az orvosoknak nem ez a dolguk. Közgazdasági, pénzügyi, biztosítás-matematikai kérdésekkel ugyanis nem nekik kell foglalkozniuk, mert ezeket nem tanítják az Orvostudományi Egyetemen.
„Amit ott tanítanak, azt kell a kollégáknak jól csinálni: bizonyítékokon nyugvó, protokoll alapú, kontrollált orvoslás alapján kell gyógyítaniuk a betegeket” – mondta az elnök. Hozzátette: „Sokan kritizálják, hogy az egészségügynek nincs önálló minisztériuma, majd meglátjuk, mennyire hatékonyan megy majd így a rendszer átalakítása.”
forrás: Üzletem.hu