Sokáig élt a magyar társadalomban az a berögződés, hogy a nyugdíjas kor beköszöntével az addig pezsgő életritmus törvényszerűen lelassul, a munkát felváltja a rejtvényfejtés, kertészkedés és megannyi pihentető dolog. A valóság viszont azt mutatja, hogy sok nyugdíjas még érez magában energiát, hogy a nyugdíjkorhatár után is aktív szereplője legyen a munkaerőpiacnak. Nekik 2017 óta van lehetőségük szövetkezeteken keresztül munkát vállalni. Jelenleg több tízezren dolgoznak így Magyarországon, viszont ez a szám a jövőben még jobban emelkedhet – írja az Üzletem.hu.
„A jövő a tapasztalatban rejlik” országos előadássorozat 2024. november 6-án Veszprémben indult, annak egyik fontos mérföldköve lesz a december 11-én, az V. kerületi Aranytíz Kultúrházba szervezett esemény, ahol minden szereplő – a cégek és a nyugdíjasok – hasznos ismereteket szerezhet a lehetőségekről. Hogy pontosan melyek ezek, arról Dolgos Attila, a Nyugdíjas Szövetkezetek Országos Érdekképviseleti Szövetségének ügyvezető alelnöke beszélt. A december 11-ei rendezvényt egy stratégiai megállapodás aláírása is színesíti, amely a VOSZ, az OSZT, a KÖZÉSZ és a DIÁKÉSZ között kerül megkötésre.
A nyugdíjas szövetkezeteket legegyszerűbben úgy lehet elképzelni, mint egy háromszereplős rendszert: adottak a nyugdíjasok, akik nem elégednek meg az időskorral járó lassabb, pihentetőbb életmóddal és továbbra is szeretnének dolgozni. Ott vannak azok a cégek, akik a fluktuált munkaerőpiacon szeretnék, ha kollégáik sorában tudhatnának minél több tapasztalt, megbízható és lojális embert. Melléjük, pontosabban az összekötő szerepében közéjük érkeztek meg pár éve azok a nyugdíjas szövetkezetek, akik a magyar törvények adta lehetőségeket kihasználva segítenek a nyugdíjasoknak és ezeknek a cégeknek egymásra találni, egyfajta win-win helyzetet teremtve, ahol mindenki jól jár, több szempontból is.
A témában megrendezésre kerülő programsorozat egyik fontos mérföldköve lesz a december 11-én, az ötödik kerületi Aranytíz Kultúrházba szervezett esemény, ahol minden szereplő – a cégek és a nyugdíjasok – hasznos ismereteket szerezhet a lehetőségekről.
„2017 óta az iskolaszövetkezeti modellhez nagyon hasonlóan már nyugdíjasokat is lehet szövetkezeten keresztül foglalkoztatni, ugyanolyan rugalmas feltételekkel, munkáltatói és dolgozói járulékok nélkül, mindösszesen a 15 százalék szja-t kell befizetniük keresetük után. A gyakorlatban a nyugdíjas szövetkezetek a vállalkozásokkal kötnek megbízási szerződést, a nyugdíjasokkal pedig tagi jogviszonyt létesítenek. Így ez a hármas jogállás ad lehetőséget arra, hogy a nyugdíjasok a szövetkezet égisze alatt a számukra megfelelő cégnél dolgozhassanak” – mondta Dolgos Attila.
Magyarországon több, mint százötven ilyen szövetkezet létezik, ebből közel száz aktívan működik és pörgeti a régiók gazdaságát. Hogy milyen munkák közül válogathatnak a nyugdíjasok? „Rengeteg féle feladatot látnak el a nyugdíjasok a szövetkezet segítségével, de minden esetben az ő szaktudásukhoz és persze igényeikhez igazodnak ezek. Lehet szó IT-munkáról, mérnöki feladatokról, pénzügyről, kereskedelemről, egyszerűbb irodai, vagy könnyebb fizikai munkáról. A munkaerőpiac szinte teljes szegmensét lefedjük a szövetkezeti nyugdíjas munkavállalókkal. Ez kvázi önkéntes vállalás a nyugdíjasok részéről, tehát megvan az a fajta szabadságuk, hogy ők döntik el hol és milyen formában dolgoznak” – hangsúlyozta Dolgos Attila.
Van olyan, aki hasonlóan az aktívkorúakhoz nyolc órában vállal munkát, mások csak hatban, négyben vagy alkalmi jelleggel. „2023-ban mintegy 15 milliárd forint árbevételt generált a szektor éves szinten, ami abszolút fejlődés a szövetkezetek indulása óta, egyedül a Covid-járvány miatt volt visszaesés, de azóta ismét emelkedő pályán van a szövetkezetben dolgozó nyugdíjasok aránya.”
„A közérdekű nyugdíjas szövetkezetek nem kimondottan munkaerő-közvetítő vagy kölcsönző szervezetek, hanem vállalkozási, vagy megbízási szerződésekkel látják el a feladatukat ebben a rendszerben, de emellett van egy nagyon erős társadalmi szerepvállalási láb is” – hangsúlyozta Dolgos Attila.
A szövetkezeti törvény is előírja, hogy kötelezően pénzt és energiát kell fordítani különböző programok szervezésére. Veszprémben ilyen a Pannon Egyetemmel közösen szervezett Nyugdíjas egyetem, de van olyan szövetkezet, ahol havonta ingyenes újságot adnak ki, máshol túrákat szerveznek, IT-képzéseket tartanak, hogy hogyan kell használni az internetet, a social médiát. Ez utóbbi egyébként különösen fontos a nyugdíjas szövetkezetek életében, hiszen az interneten való kapcsolattartás a tagjaikkal ebben az esetben is jelentősen megkönnyíti a munkájukat.
„Számos tanulmány írja le, de a saját tapasztalatunk is az, hogy társadalmunk öregszik, az egészségben eltöltött életciklus pedig mostanra hosszabb lett, ez utóbbit viszont befolyásolja az aktivitás mértéke is. Azaz sokan addig egészségesek, amíg aktívak a mindennapok során. Akár a munkának, kirándulásoknak, vagy a családnak köszönhetően. A december 11-ei programunk célja is az, hogy a nyugdíjasokat megismertessük ezekkel a lehetőségekkel. Hiszen törvényhozói oldalról sem az a cél, hogy újabb X évvel emeljél a nyugdíjkorhatárt, hanem hogy lehetőségeket kínáljanak az időseknek. Akár arra, hogy tovább dolgozzanak, pénzt keressenek a nyugdíjuk mellett, vagy egyszerűen a szociális igényeiket kielégítsék, új embereket ismerjenek meg, érdekes előadásokat hallgassanak, így komplexen az egész életminőségük fog javulni a szövetkezeteknek köszönhetően. Ez a korosztály magában hordozza azokat a tulajdonságokat, amit jelenleg csekély mértékben látunk a munkaerőpiacon. Ez a lojalitás, szakmaiság, felkészültség, megbízhatóság. Mind-mind olyan értékek, amelyek egy vállalkozás HR részlegén kiemelkedően fontosak.”
A december 11-ei, az Aranytíz Kultúrházban megrendezésre kerülő eseményről Csomai Eszter, a rendezvénysorozat szakmai felelőse elmondta: „Összesen egy 23 állomásos sorozat vette kezdetét, amit az OFA-val (Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft.) közösen szervezünk, a témákat pedig úgy határoztuk meg, hogy azok a cégeknek és a nyugdíjasoknak egyaránt érdekesek, értékesek legyenek. Általában – így lesz Budapesten is – a délelőtti programok vállalkozói oldalról mutatják be a lehetőségeket, délután pedig az érdeklődő nyugdíjasok ismerhetik meg a legfontosabb tudnivalókat, valamint minden esetben készülünk valamilyen ismeretterjesztő, kulturális programmal is, továbbá meglepetés ajándékot is kapnak azok, akik eljönnek.”
A 10 órakor kezdődő szakmai rendezvényt Perlusz László a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára nyitja meg. A délelőtt folyamán a vállalkozások képviselőit várják, akik többek között Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet üzleti kapcsolatokért felelős igazgatójának előadását hallhatják a 60 év felettiek munkavállalási tendenciáiról, lehetőségeiről.
A délelőtti rendezvényt követően 11:30-kor stratégia együttműködés aláírására kerül sor. Ez az együttműködés jelentős mérföldkőnek számít, mivel olyan szervezetek fognak közös célokat szolgálni, amelyek együttes erővel képesek hatékonyan képviselni különböző társadalmi és gazdasági érdekeket. Az Országos Szövetkezeti Tanács, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ), a Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetek Országos Érdekképviseleti Szövetsége és a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége közötti stratégiai megállapodás célja, hogy előmozdítsa a foglalkoztatást, támogassa az innovatív munkaerőpiaci megoldásokat, és elősegítse az érintett csoportok – diákok, nyugdíjasok és vállalkozók – közötti együttműködést.
Délután dr. Farkas András, Nyugdíjguru színesíti az előadói névsort.
Az események minden érdeklődő előtt nyitottak és ingyenesek, azonban regisztrációhoz kötöttek.
Regisztrálni az alábbi linkek valamelyikére kattintva lehet: