A rendezvényen a KMVNF 22 társszervezetéből 13 képviseltette magát, így a Délvidék, a Dunamente, Magyarkanizsa, Felvidék, Horvátország, a Partium és Erdély, valamint a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. A Csíki Vállalkozók és a KMVNF által szervezett ülésen Magyarország csíkszeredai főkonzulja mellett részt vettek a megye és a város vezetői is.
„A KMVNF deklarált célja többek között az egységes Kárpát-medencei gazdasági térség összefogása és alakítása, az ott található régiók vállalkozásainak támogatása, valamint azok digitális kompetenciáinak erősítése” – mondta Czomba Csaba, a KMVNF elnöke, aki egyben a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) társelnöke, valamint a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei elnöke.
Ezt a hálózati munkát erősítendő, idén június 29. és július 1-je között kihelyezett ülést tartottak Csíkszeredában, amelyen a különböző szakmai, a vállalkozásokat érintő pályázati és fejlesztési lehetőségekről tartott előadások mellett, nagy hangsúlyt kapott a személyes kapcsolatépítés is.
Nemsokára online is elérhetőek lesznek a határon túli vállalkozások
Az eseményen részt vett, és köszöntőt mondott Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, valamint Tóth László, Magyarország csíkszeredai főkonzulja is. Köszöntőjükben üdvözölték és kiemelt fontosságúnak tartották a rendezvényt, valamint a KMVNF határon túli vállalkozások összefogásának erősítésében betöltött szerepét.
„Jól működő vállalkozói szövetségek és azok tagsága nélkül nincs gazdasági fejlesztés. Csíkszeredában két és fél éve kezdtünk el kiemelten foglalkozni a vállalkozásfejlesztéssel, ennek keretében működik például a gazdasági kerekasztal, valamint létrehoztunk egy szakiskolai konzorciumot is, mely a jövő szakembereit bocsátja ki a vállalkozások részére” – mondta Korodi Attila polgármester.
Tóth László pedig a főkonzulátus szerepéről, a székelyfödi lakosság helyben maradásának, nemzeti kulturális identitásuk megtartásának elősegítése érdekében kifejtett tevékenységéről beszélt.
Czomba Csaba, a KMVNF elnöke előadásában beszámolt a 2022-es év szakmai munkájáról, valamint a 2023-as tervekről, továbbá bemutatta a VOSZ szervezetét is. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségétől Varga Júlia, oktatási és nemzetközi igazgató, a KMVNF titkára, az egyre dinamikusabban fejlődő vállalkozói piactérről beszélt, ami nemcsak az anyaországi, hanem a határon túli vállalkozások online jelenlétét is erősítheti a közeljövőben. Az üzleti portál várhatóan az ősszel már hivatalosan elindulhat a határon túli vállalkozói szervezetek tagjainak ajánlataival, üzleti szolgáltatásainak, termékeinek bemutatásával.
A KMVNF vállalkozói partnerszövetségei is bemutatkoztak
A Fórumhoz csatlakozott 22 határon túli vállalkozói érdekképviseleti szervezetek taglétszáma folyamatosan növekszik, jelenleg mintegy 7 ezer tagot számlál összeségében – mutatott rá a Fórum súlyára Czomba Csaba. Az elnök arra biztatta a jelenlévő vállalkozásokat, hogy a következő időszakban minél többen mutassák meg cégüket, termékeiket és szolgáltatásaikat a piactéren, amelyet például akár saját webáruházak integrálásával is meg tudnak majd tenni a felületen.
A Fórum tevékenységét a „Kezünkben a jövőnk” jelmondattal jellemezte az elnök, hiszen szerinte a tagságon, a résztvevőkön múlik a további együttműködés színvonala, és minél szorosabb üzleti kapcsolata. Czomba Csaba egyúttal kiemelte, hogy már a határon túli vállalkozások is részesülhetnek a VOSZ által több évtizede alapított Év Vállalkozója elismerésben, amellyel kapcsolatban kifejtette: céljuk, hogy évente a jelenlegi két térségi díjazottal szemben mind a hat határon túli régió vállalkozói közül megkaphassa egy-egy sikeres cégvezető.
Az eseményen az összes olyan jelen lévő határon túli vállalkozói szövetség bemutatkozott, amely együttműködik a KMVNF-fel. Így többek között bemutató előadást tartott az SZVSZF – Székelyföldi Vállalkozói Szövetségek Fóruma, a Kovászna megyei Vállalkozói Inkubátorház, az ASIMCOV vállalkozói szövetség, valamint a sepsiszentgyörgyi Junior Business Club. A székelyudvarhelyi Jakab Áron Csaba, aki a Székelyföldi Vállalkozói Szervezetek Fórumának (SZMVSZ) elnöke, beszámolt a szervezet által végzett érdekvédelmi tevékenységről, annak sajátosságairól és eredményeiről.
Bemutatta szervezetét Csata Levente is, aki a gyergyószentmiklósi ARBOR Vállalkozók Szövetség alelnöke, amely szövetség most kíván csatlakozni a KMVNF-hez.
„Ezeknek a partnereinknek a finanszírozási lehetőségek a legfontosabbak, hiszen nehéz csak a tagdíjakból működtetni a szervezeteiket, de visszajelzéseikből az is kiderült, hogy pályázatírásban és digitális képzésekben is támogatásra van szükségük” – emelte ki Czomba Csaba.
Az ülés részeként megtartott „Adjunk üzletet egymásnak” elnevezésű üzleti fórum keretében tíz vállalkozás mutatta be tevékenységét, ismertette termékeit, szolgáltatásait. A KMVNF elnöke összegezve elmondta: „a színvonalas és tartalmas rendezvényért külön köszönet illeti a CSVE elnökét, Márk-Csucsi Róbertet és Bakcsy Tünde ügyvezető igazgatót, valamint Varga Júliát, a KMVNF titkárát.”