A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának tagjai a jövedelmek vásárlóerejének növeléséhez hároméves bérmegállapodás megkötésével járulnak hozzá annak érdekében, hogy a gazdasági növekedés eredményeiből a társadalom minél nagyobb része részesülhessen – olvasható a dokumentumban, amelyet a VOSZ részéről Perlusz László főtitkár írt alá.
A megállapodást Orbán Viktor miniszterelnök történelmi léptékűnek nevezte. Mint mondta: a megegyezés arra a koncepcióra épül, hogy a világnak és azon belül Európának sikerül 2025-öt békeévvé tenni, és a gazdaság fejlődése is egy békeévben elvárható ívben alakul. A miniszterelnök kifejtette, a bérmegállapodás ezen az optimista forgatókönyvön alapul, de adódhatnak nehézségek, ezért a megegyezésbe egy felülbírálati záradékot iktattak be, így ha mégsem erre kanyarodik a világ, a megállapodásokat ennek megfelelően módosítani kell. A kormányfő hangsúlyozta, bízik benne, hogy erre nem lesz szükség, mert a kormány makrogazdasági várakozásai teljesülnek.
A miniszterelnök beszámolója szerint 2025 fantasztikus év lehet, mert a gazdasági növekedéshez egy „állami beruházási bumm” is kapcsolódik. A következő évben 300 új beruházás indul Magyarországon, amelyek összértéke 8100 milliárd forint. Ebből 2025-ben 450 milliárd forint meg is érkezik a gazdaságba. 2025-re az elmúlt évek legnagyobb és legfontosabb beruházásai a kivitelezési szakasz végére érnek. Elkészül a Budapest-Belgrád vasútvonal, és hatalmas gyárakat adnak át Győrben, Szegeden és Debrecenben.
A megállapodás legnagyobb nyerteseinek a munkásokat, illetve a kis- és közepes vállalkozásokat nevezte. Megjegyezte: a megállapodásban fontos szerepet játszott a Demján Sándor Programban meghirdetett, kkv-kat támogató program, ami számításuk szerint 1410 milliárd forintot juttat a magyar vállalkozóknak. „Jól olajozta” a megállapodást a fiatalokat segítő munkáshitel bevezetése, valamint az, hogy a munkaadók 150 ezer forint értékben könnyített feltételek mellett adhatnak lakásbérleti és lakásvásárlási támogatást a fiataloknak – tette hozzá. Orbán Viktor rögzítette: a bérmegállapodás nem szemlélhető önmagában, akkor fejti ki jótékony hatását, ha a 2025-re meghirdetett új gazdaságpolitika sikerrel jár. A miniszterelnök köszönetet mondott a tárgyalásokban részt vevő Nagy Márton és Varga Mihály minisztereknek is. Megjegyezte: az új gazdaságpolitika gazdaságirányítási változásokkal is társul, ami a két miniszter személyét is érinti. „Egyikőjüknek hattyúdal, másiknak szép nyitány” – fogalmazott.
Perlusz László a Karmelita kolostorban tartott eseményen azt mondta, a tavalyi év „szörnyű inflációja” után idén nagyon szerény növekedés várható, és két ilyen nehéz év után tudtak abban megállapodni, hogy jövőre 7 százalékkal növelik a garantált bérminimumot és 9 százalékkal a minimálbért. Utóbbinál 2026-ban 13, 2027-ben pedig 14 százalékos emelést vállaltak.
Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke közölte, amennyiben a makrogazdasági környezet, a GDP vagy a bérek átlagos mértékének alakulása változik, akkor ezt a megállapodást újratárgyalják, és elvégzik a szükséges korrekciókat.
A hároméves bérmegállapodást Orbán Viktor miniszterelnök mellett Perlusz László, a VOSZ főtitkára, Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke, Zs. Szőke Zoltán, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetsége (ÁFEOSZ-COOP) elnöke, Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetk elnöke, Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetség elnöke és Zlati Róbert, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke írta alá.
A képen balról jobbra: Perlusz László, Zs. Szőke Zoltán, Czomba Sándor, az NGM államtitkára, Rolek Ferenc, Orbán Viktor, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, Mészáros Melinda, Zlati Róbert és Palkovics Imre.
A minimálbér emelésére az alábbi ütemezés szerint kerül sor. A minimálbér havi bruttó összege:
2025. január 1-től 9 százalékos emeléssel 290.800 forint,
2026. január 1-től 13 százalékos emeléssel 328.600 forint,
2027. január 1-től 14 százalékos emeléssel 374.600 forint.
A legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók részére megállapított garantált bérminimum 2025. január 1-től 7 százalékos emeléssel 348.800. A felek megállapodtak, hogy a garantált bérminimum emelésének nagyságát az inflációtól és a termelékenységtől függően határozzák meg 2026-ra és 2027-re.
(Fotó: MTI)
(A bérmegállapodás dokumentuma IDE KATTINTVA tölthető le.)