Duska Sándor, a VOSZ Idegenforgalmi, Szálláshely-szolgálatók és Vendéglátóipari Szekciójának elnöke a vosz.hu-nak elmondta: „Azzal mindenki egyetértett, hogy túljutottunk a kezdeti félelmeken, a 2023. július 1-jei bevezetés előtt ugyanis sokan aggódtak, hogy a vendéglátóegységeknek ez komoly plusz adminisztrációs terhet fog jelenteni. A program szoftverfejlesztői azonban úgy oldották meg a feladatot, hogy az első, időigényesebb lépések után már nincs szükség semmilyen extra munkára. A legelején, az adatfelvitelnél van egy fél, maximum egynapos munka, de utána gyakorlatilag minden automatikusan működik.”
Többen felvetették az évi 100 millió forintnál kisebb éves forgalmú vállalkozások helyzetét. Ők 2023. december 31-ig kaptak haladékot, addig kell regisztrálniuk a rendszerbe és elindítaniuk a kötelező adatszolgáltatást a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központnak (NTAK). Azoknak, akik nem rendelkeznek komolyabb hardver és szoftver háttérrel, ez nyilván nagyobb terhet jelent.
Duska Sándor hangsúlyozta: „Szeretném ezúton is tudatosítani, hogy senki ne várjon az utolsó pillanatig, már most fogjanak hozzá az adatok feltöltéséhez! Aki nem tartja be a határidőt, az szankciókra számíthat. Hogy ez ne történjen meg, abban mi, a VOSZ-nál a szekciónkban is segítünk, keressenek minket, ha problémába ütköznek. Ugyanígy az MTÜ forródrótja is rendelkezésre áll a segítségre szorulóknak.”
A szekció elnöke szerint jó hír a vállalkozásoknak, hogy ezeket a valóban hasznos adatokat nem csak az MTÜ használná, mert az a cél, hogy bizonyos adatokat anonim módon a vállalkozások is lekérdezhessék, ezekből ugyanis rengeteg mindent levonhatnak a működésükhöz. Látni fogják például, hogy egy-egy régióban milyen típusú költések a jellemzőek, mekkora a forgalom a hétköznapokon, a hétvégeken és az ünnepek alatt. A statisztikákból sokat lehet tanulni, akár azt is, hogy érdemes-e valamire nagyobb hangsúlyt fektetni, vagy ellenkezőleg: a túlkínálat miatt inkább váltani kell.
Hogy milyen adatok kérhessenek le a vállalkozások, az a következő, várhatóan decemberi vagy legkésőbb januári kerekasztal-beszélgetés témája lesz. A tervek szerint jövő tavaszig a szoftverfejlesztők megkapják az új feladatot, majd a lekérdezéses rendszer néhány hónapon belül elkészül.